Zdania na temat picia kawy, czarnej herbaty i innych napojów z kofeiną w ciąży, są podzielone. Swoje teorie na ten temat mają nie tylko osoby z otoczenia kobiet ciężarnych, które często „zamęczają” przyszłe mamy różnymi radami, ale także ginekolodzy. Lekarze podkreślają, iż w ciąży trzeba ograniczyć spożycie napojów z kofeiną, w szczególności, o ile są to napoje, w których składzie znajdują się także inne, chemiczne substancje o działaniu pobudzającym.
Absolutnie zakazane jest spożywanie w ciąży napojów energetycznych, które stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich, kto po nie sięga, przyczyniając się do wzrostu m.in. liczby zawałów serca u młodych dorosłych.
Kawa i czarna herbata, a także inne rodzaje herbat, zawierają niewielkie ilości naturalnych związków o pobudzającym działaniu. Kofeina i teina działają na organizm w nieco inny sposób niż sztuczna kofeina, która dodawana jest do energetyków. Warto wiedzieć, iż kofeina znajduje się także m.in. w napojach gazowanych oraz w gorzkiej czekoladzie, których nadmierne spożycie nie jest wskazane.
Czy w ciąży można spożywać kofeinę?
Wracając do naturalnej kofeiny i jej spożywania w ciąży, to część ginekologów zaleca spożywanie niewielkich ilości kawy – nie więcej niż filiżankę dziennie – kobietom ciężarnym, które mają niskie ciśnienie tętnicze krwi, o ile powoduje ono zawroty głowy. Co ważne – okazjonalnie, a nie codziennie, po kawę mogą sięgać kobiety, których ciąża przebiega w prawidłowy sposób. Ciężarne zagrożone np. wystąpieniem nadciśnienia tętniczego powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania napojów z kofeiną.
Co na temat picia kawy i innych napojów z kofeiną mówią najnowsze badania?
Zgodnie z zaleceniem American College of ACOG kobiety w ciąży powinny spożywać mniej niż 200 mg kofeiny dziennie. Obejmuje to kawę, herbatę, napoje bezalkoholowe, a choćby czekoladę. Uważa się, iż większe spożycie kofeiny może zwiększać ryzyko utraty ciąży oraz prowadzić do urodzenia dziecka z niską masą ciała.
Wyniki badań dotyczących wpływu kofeiny na rozwój płodu opublikowane zostały w czasopiśmie "Pediatrics". Wskazują one, iż regularne dostarczanie do organizmu ciężarnej kofeiny w ilości o połowę mniejszej niż uważana za bezpieczną dawkę, może wpłynąć na długość ciała płodu, a także późniejszy rozwój dziecka, sprawiając, iż będzie ono niższe niż jego rówieśnicy. Wnioski zostały wyciągnięte na podstawie badania dzieci w wieku 4-8 lat, jednak nie wiadomo, czy nieznaczna dysproporcja we wzroście dzieci będzie utrzymywała się przez dłuższy czas.