Pełnomocnik Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego przez cały czas potrzebny

mzdrowie.pl 1 rok temu

W odpowiedzi na pytanie posłanki Hanny Gil-Piątek, resort zdrowia podsumował osiągnięcia Pełnomocnika Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego, którym od 31 lipca 2019 jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedziano, iż ta funkcja będzie dalej istniała.

“Przy jego zaangażowaniu doszło do opracowania i uchwalenia ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Ponadto istotnym osiągnięciem Pełnomocnika było doprowadzenie doprawie 76 proc. wzrostu nakładów na ratownictwo pozaszpitalne w okresie od 2019 do 2023 r. Ponadto od 1 lipca 2021 r. w szpitalnych oddziałach ratunkowych zaczął działać system zarządzający Trybami Obsługi Pacjenta w SOR (TOPSOR). Mając na uwadze tak istotną rolę jaką w ochronie zdrowia pełni system PRM, niezbędne jest dalsze funkcjonowanie Pełnomocnika Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego” – wyjaśnił wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelacji posłanki Hanny Gill – Piątek.

Posłanka Hanna Gill – Piątek w swojej interpelacji z dnia 30 czerwca 2023 przypomniała, iż stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego powstało w 2019 roku. Do wyznaczonych zadań należy analiza istniejących przepisów, monitorowanie stanu PRM w Polsce, a także nowe rozwiązania prawne i inicjatywy w zakresie PRM. Pełnomocnik może też podejmować działania – wnosić projekty dokumentów do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz, powoływać zespoły doradcze – są to jednak fakultatywne uprawnienia. Parlamentarzystka była interesująca czy minister Kraska pełni przez cały czas funkcję pełnomocnika oraz czy pełnomocnik powoływał zespoły doradcze bądź zlecał badania i ekspertyzy, a jeżeli tak to jakie. Posłanka także zapytała Ministra Zdrowia jak często i na jakie tematy pełnomocnik przedstawiał wnioski i oceny dotyczące swojej działalności przed Radą Ministrów.

Wiceminister Maciej Miłkowski dokonał podsumowania działań Waldemara Kraski jako pełnomocnika, a oprócz przytoczonych już wcześniej działań podał kolejne:

  • Jednym z pierwszych problemów, które wymagały rozwiązania po powołaniu Pełnomocnika, była kwestia wynagrodzenia członków zespołów ratownictwa medycznego, w odpowiedzi na żądania składane w szczególności przez ratowników medycznych. Pełnomocnik prowadził intensywne rozmowy z tą grupą zawodową, które zakończyły się podpisaniem stosownego porozumienia.
  • W okresie obowiązywania stanu epidemii wydawane były przez Pełnomocnika we współpracy z konsultantami krajowymi wytyczne co do sposobu postępowania jednostek systemu PRM w warunkach zwiększonej liczby zachorowań i zagrożenia epidemicznego
  • Dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 finansowane były takie działania jak: zakup ambulansów wraz z wyposażeniem, szpitalne instalacje tlenowe, wyposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, dodatki do wynagrodzenia, zakup środków ochrony indywidualnej i dezynfekcyjnych czy koszty bieżące funkcjonowania dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego
  • obecnie procedowane są kolejne przepisy dotyczące zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym przy dużym zaangażowaniu Pełnomocnika. Mają one na celu głównie zahamowanie spadku liczby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego z lekarzem w składzie, utrzymanie funkcjonowania nr alarmowego 999 na dotychczasowych zasadach i dalszy rozwój Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). Jest to system teleinformatyczny umożliwiający przyjmowanie i obsługę powiadomień ratunkowych. Od roku 2019 nastąpił znaczny rozwój SWD PRM. Dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika doszło do wdrożenia nowych modułów, w tej chwili implementowana jest elektroniczna dokumentacja medyczna.
Idź do oryginalnego materiału