Nastały ciężkie czasy, czasy, których nie spodziewał się nikt. Cały świat sparaliżowany jest pandemią koronawirusa, jesteśmy zmuszeni do tego, żeby zostać w domach, ulice opustoszały. Sytuacja ta jest o tyle trudniejsza, że, jak mawia przysłowie, “choroba nie wybiera”. Nasze organizmy nie rozumieją, iż nie jest to najlepszy moment na załapanie infekcji (np. dróg moczowych), ale to się zdarza – i co wtedy zrobić.
Urolog w czasie pandemii
Jesteśmy zachęcani codziennie do tego, żeby zostać w domach, nie wychodzić, ograniczyć do maksimum kontakt z innymi osobami. Nie jestem innego zdania i w pełni popieram ten apel – izolując się od innych osób, zwłaszcza w dużych zagrożeniach, “spłaszczamy krzywą” zakażeń. Kiedy jednak cierpimy na dolegliwości innej natury, co powinniśmy zrobić? Niektórzy zastanawiają się pewnie, co począć z chorobami natury urologicznej, bo przecież i takie się zdarzają. Los potrafi być tak złośliwy, iż akurat teraz może się nam coś takiego przydarzyć. Gdzie szukać pomocy?
Prywatna klinika niesie ratunek
Wszyscy wiemy, jak wygląda w tej chwili sytuacja służby zdrowia. Szpitale są przepełnione z powodu epidemii koronawirusa oraz corocznej grypy, a iż ciężko odróżnić jedną od drugiej, stosowane są coraz rozpaczliwsze sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Szpitale walczą, ale nie są w stanie walczyć na kilku frontach na raz z tą samą skutecznością. A pomimo pandemii istnieją przez cały czas inni chorzy – przewlekle, wymagający stałej opieki oraz ci, którzy akurat mieli na tyle nieszczęścia, by coś “złapać”. Nie inaczej jest ze schorzeniami natury urologicznej.
Prowadzę prywatną klinikę, co może okazać się zbawienne w tym czasie. Przepełnienie w szpitalach wydłuży pewnie jeszcze czas oczekiwania na wizytę w szpitalach. Na szczęście do mnie dostać się można dużo szybciej. Oczywiście, teraz klinika działa na nieco innych zasadach, bo sugeruję, by wizyty umawiać w naprawdę pilnych przypadkach telefonicznie, ale kiedy naprawdę jest taka potrzeba, przyjmiemy pacjenta. Zależy nam na tym, żeby Polacy byli zdrowi, w każdym tego aspekcie, więc chcemy oferować nasze usługi – zachowując zasady, które sugerowane są wszystkim.
Kiedy zgłosić się do urologa?
Kiedy czujemy ból w okolicy pęcherza, mamy problem z oddawaniem moczu, w moczu pojawia się krew – są to objawy niepokojące, wymagające sprawdzenia. W takiej sytuacji zalecamy wykonanie telefonu do mojej kliniki, choćby w celu umówienia konsultacji telefonicznej. o ile dodatkowo występują objawy grypy lub koronawirusa, należy zgłosić się do szpitala zwykłego – o ile bowiem test da wynik pozytywny, narażone będzie bezpieczeństwo wszystkich pacjentów oraz pracowników kliniki. To niebezpieczne, niepewne czasy – z tego względu musimy zachować specjalną ostrożność i robić o krok więcej niż to konieczne. Zdrowie jest jednak najważniejsze, z której strony byśmy do tego nie podeszli. Dotyczy to również dolegliwości urologicznych.
Jak rozpoznać niepokojące objawy
Skąd mamy wiedzieć, czy to, co nam dolega, wymaga konsultacji lekarskich, czy nie? Gdzie jest granica między: powinien obejrzeć to lekarz, a co może poczekać? Nie ma odpowiednich wytycznych stwierdzających, kiedy sytuacja jest na tyle poważna, a kiedy nie – powie to nam sam organizm. W przypadku nasilającego się bólu, występującego krwiomoczu, postępujących problemów z wydalaniem moczu, warto udać się na umówioną wizytę u urologa. Poprzednio jednak warto zadbać o to, żeby się odpowiednio zabezpieczyć – my lekarze uczuleni jesteśmy na to, żeby w tych czasach dodatkowo bardzo o to zadbać i zwracamy się z prośbą do pacjentów: dbajmy o siebie nawzajem. Zdrowie mamy tylko jedno. Chcemy przez cały czas z wami o nie dbać.