Lekarz posiada uprawnienia do wystawienia rozlicznych dokumentów, które mają znaczenie prawne, np. wystawiając zwolnienie lekarskie potwierdza, iż pracownik nie może się stawić w pracy i jego nieobecność jest usprawiedliwiona, a dalszym skutkiem tego stanu rzeczy jest wypłata świadczenia z tytułu choroby.
Adwokat Karol Kolankiewicz z OIL w Gdańsku wskazuje, iż poświadczając nieprawdę, lekarz może narazić się na zarzut popełnienia przestępstwa z art. 271 k.k. Zgodnie z treścią tego przepisu kara więzienia wynosi od trzech miesięcy do lat pięciu.
Przypomina też, też wpis w dokumentacji w postaci papierowej nie może być z niej usunięty, a o ile został dokonany błędnie, skreśla się go i zamieszcza adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie osoby dokonującej adnotacji. W przypadku dokumentacji w postaci elektronicznej należy nanieść prawidłową treść – system do prowadzenia dokumentacji medycznej powinien umożliwiać odnotowanie, kto, kiedy i w jakim zakresie dokonał zmiany. Wysoce ryzykowne jest zatem zamazywanie omyłkowych treści już zamieszczonych na kartach dokumentacji, wyrwanie kartki z błędnym wpisem czy dokonanie nowego wpisu w dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej bez możliwości ustalenia, kto, kiedy i w jakim zakresie dokonał zmiany w kontekście omawianego przestępstwa.
Na zarzut poświadczenia nieprawdy lekarz może narazić się też podczas wystawienia różnego rodzaju zaświadczeń o stanie zdrowia (np. dla potrzeb uprawiania sportu, prowadzenia pojazdów, czy posiadania broni), zwolnienia lekarskiego (poświadczając chorobę i niemożność wykonywania pracy, podczas gdy w rzeczywistości pacjent jest zdrowy), zaświadczenia o urodzeniu dziecka (poświadczając urodzenie się dziecka żywego, podczas gdy urodziło się martwe), stwierdzenia zgonu (poświadczając śmierć bez oględzin zwłok), a choćby wystawienia recepty (wystawiając receptę na prośbę pacjenta na inną osobę – uprawnioną do zniżki lub uprawnioną do bezpłatnych leków).
Adwokat Karol Kolankiewicz podkreśla, iż poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej skutkuje surowszą odpowiedzialnością – w takiej sytuacji sprawca podlega bowiem karze więzienia od sześciu miesięcy do lat ośmiu.
Wskazuje również, iż poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich lub w innych dokumentach medycznych, choćby pod presją pacjenta, stanowi naruszenie art. 41 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Treść każdego dokumentu powinna być formułowana zgodnie z wiedzą i sumieniem lekarza. Skutkiem takiego czynu może być ponoszenie odpowiedzialności zawodowej za przewinienie zawodowe przed okręgowym sądem lekarskim.
Opracowanie: INK