Ozempic, Wegovy i inne leki odchudzające: jak działają i dla kogo są odpowiednie?

gymbeam.pl 10 miesięcy temu

„I nie ma na to tabletek?” Prawdopodobnie pomyślałeś coś podobnego, starając się stracić na wadze. Być może urzekł cię jeszcze bardziej pomysł tego prostego rozwiązania, kiedy dowiedziałeś się, iż gwiazdy takie jak Elon Musk gwałtownie osiągnęły swoją wymarzoną figurę dzięki cudowi, jaki kryje się za nazwami Ozempic i Wegovy.

Leki odchudzające, znane także jako leki przeciw otyłości, gwałtownie zaznaczyły swoją obecność na świecie, oferując promyk nadziei. W końcu pomysł zastosowania pigułki odchudzającej ze śniadaniem, aby bez wysiłku zyskać szczupłą i wysportowaną sylwetkę, wydaje się kuszący, zwłaszcza gdy nagłówki z Hollywood sugerują, iż może to posłużyć jako broń dostępna na wyciągnięcie ręki w walce z rosnącą epidemią otyłości. Ale czy naprawdę jest to takie proste, czy te leki są bardziej złożone? [8,16]

W tym artykule omówimy następujące leki odchudzające:

Xenical, Alli
Mysimba, Contrave
Saxenda
Ozempic, Wegovy, Rybelsus

Dlaczego leki odchudzające to tak gorący temat?

Kto nie chciałby schudnąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Zmiana diety, nawyków treningowych i ogólnego stylu życia są dość wymagające i często kończą się porażką. Zrozumiałe więc, iż chętnie przyjmujemy wszystko, co może nam ułatwić utratę wagi.

Wiele osób wyobraża sobie, iż leki odchudzające to szybka droga do upragnionej figury. Doniesienia mediów, zwłaszcza gdy przypisują sukces w odchudzaniu takim gwiazdom jak Oprah Winfrey czy Sharon Osbourne, często umacniają tę tezę. Ich skuteczność jest niezaprzeczalna i dlatego tak wiele osób uważa, iż w końcu jest coś, co wyrwie ich z niekończącego się cyklu diet i efektów jo-jo. [20,25,26]

Takie leki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, kiedy wiesz, iż lekarze przepisują je, żeby walczyć z otyłością. Naturalnie możesz zakładać, iż skoro pomagają z otyłością, to mogą być użyteczne także dla ciebie.

Jak działają leki na odchudzanie?

Leki odchudzające to nie tylko chwyt marketingowy. W końcu specjaliści od otyłości rutynowo przepisują je otyłym pacjentom, którzy potrzebują wsparcia przy utracie wagi. Te leki są przeznaczone głównie dla nich.

Tabletki odchudzające zawierają różne składniki aktywne, które mogą wpływać na różne procesy psychologiczne w naszych organizmach i naprawdę pomagają z utratą wagi. Fakt, iż są to leki, także zwiększa ich wiarygodność. Aby tabletka stała się lekiem, musi przejść wiele testów i badań klinicznych. Kiedy te badania wykażą, iż lek działa i stosowanie go jest bezpieczne (w przepisanych dawkach), można go zarejestrować jako lek. W Unii Europejskiej Europejska Agencja Leków (EMA) nadzoruje ten najważniejszy etap, natomiast w Stanach Zjednoczonych odpowiada za to Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). [15]

Nie wszystkie leki odchudzające są takie same. Pod nazwami takimi jak dobrze znany Ozempic czy Saxenda kryje się kilka mechanizmów działania. W związku z tym te leki działają na różne sposoby i mogą przetasować karty w kilku procesach fizjologicznych w naszym organizmie.

Jakie są mechanizmy działania leków odchudzających?

1. Tłumienie apetytu

Te leki oddziałują na ośrodki w mózgu i wpływają na sposób odczuwanie głodu lub sytości. Mogą sprawić, iż będziesz się czuć mniej głodny i często zmniejszają zachcianki na słodkie i słone przekąski, które często są przyczyną problemu. Pomagają także szybciej poczuć się sytym, choćby po zjedzeniu mniejszej porcji. To umożliwia zmniejszenie spożycia jedzenia z większą łatwością i dzięki temu osiągnięcie deficytu kalorycznego dla utraty wagi. Możesz rozpoznać te leki po nazwach takich jak Mysimba lub Adipex retard.

2. Ograniczenie wchłaniania składników odżywczych

Niektóre leki mają na celu zapobieganie całkowitego trawienia składników odżywczych (zwykle tłuszczy lub węglowodanów). Następnie te składniki odżywcze nie mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu i przekształcone w energię, co zmniejsza spożycie kalorii. Na przykład posiłek, który ma 400 kcal może dostarczyć jedynie 300 kcal, kiedy zostanie połączony z jednym z tych leków, ponieważ pozostałe kalorie zostają wydalone z organizmu w formie niestrawionego tłuszczu lub węglowodanów. W pewnym sensie mogą działać jako blokery węglowodanów lub tłuszczów. Dobrze znanym tego przykładem jest Orlistat.

3. Naśladowanie hormonów układu trawiennego

Nasz układ trawienny w naturalny sposób wytwarza tak zwane inkretyny, czyli hormony takie jak GLP-1, które dodatkowo wpływają na wydzielanie insuliny i glukagonu. Z jednej strony wspierają produkcję insuliny, która może z kolei obniżać poziom cukru we krwi (glikemia). Właśnie dlatego te leki są przeznaczone głównie do leczenia cukrzycy typu 2.

Okazały się też jednak skuteczne w odchudzaniu, w szczególności ze względu na ich zdolność spowalniania opróżniania żołądka. Dzięki temu żołądek jest dłużej pełny, wydłużając czas, zanim pojawi się uczucie głodu. Ponadto pomagają wspierać sytość poprzez wpływanie na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Jakie znamy leki na odchudzanie?

Dla kogoś, kto chce się pozbyć nadmiernego tłuszczu i zwraca się w kierunku leków odchudzających po pomoc, dostępnych jest kilka opcji. Ponieważ do ich uzyskania niezbędna jest recepta lekarska, to do lekarza należy wybór tego leku, który najlepiej zadziała na główny problem. Ważne jest także omówienie z lekarzem jakichkolwiek efektów ubocznych, które mogą wystąpić podczas stosowania. Mimo iż następujące leki są ogólnie bezpieczne, to tak jak jest to typowe dla leków, mogą przez cały czas powodować nieprzyjemne skutki.

1. Orlistat – Xenical, Alli

Aktywny składnik leku orlistat jest podstawą rynku leków odchudzających. Oficjalnie wszedł do użytku w Unii Europejskiej już w 1998 roku wraz z rejestracją pierwszego leku, jakim był Xenical. Xenical w tej chwili przez cały czas jest stosowany i wymaga recepty lekarskiej. Orlistat występuje także w leku Alli, który dołączył do swojego starszego rodzeństwa w 2007 roku. Młodsze rodzeństwo z mniejszą dawką orlistatu można kupić i stosować choćby bez recepty lekarskiej.

Jak działa orlistat?

Orlistat ma na celu zapobieganie całkowitemu trawieniu tłuszczu z pożywienia. Niestrawiony tłuszcz nie może zostać wchłonięty z układu pokarmowego do krwioobiegu, w związku z czym nie może zostać przekształcony w energię. Dzięki temu mechanizmowi orlistat zmniejsza spożycie kalorii z pożywienia.

Jego celem jest przede wszystkim lipaza żołądkowa i trzustkowa, czyli enzymy rozkładające tłuszcze na glicerol i kwasy tłuszczowe w żołądku i jelicie cienkim. Orlistat hamuje ich działanie, przez co zapobiega rozkładowi niektórych tłuszczów, które zamiast tego są wydalane z organizmu wraz z kałem. [7,9]

Czy orlistat jest skuteczny?

Orlistat wyróżnia się całkiem przyzwoitymi wynikami. Zgłaszano, iż przyjmowany w zalecanej dawce przed posiłkami może zmniejszyć wchłanianie tłuszczu z posiłku o około 30%. Wyobraź sobie lunch zawierający 40 g tłuszczu. Zażywając orlistat przed rozpoczęciem jedzenia możesz zapobiec wchłonięciu około 12 g tłuszczu (30% z 40 g). Jako iż 1 g tłuszczu zawiera 9 kcal, ten lek może zmniejszyć całkowitą zawartość kalorii w lunchu o całe 108 kcal. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, gdy posiłek zawiera tłuszcz. Właśnie dlatego orlistat jest przeznaczony dla osób, których problemem jest dieta wysokotłuszczowa.

Czy orlistat ma skutki uboczne?

Mimo iż działanie orlistatu na pierwszy rzut oka może zdawać się być bajką, nie jest pozbawione skutków ubocznych. Do najczęstszych zaliczają się problemy trawienne, ponieważ niestrawiony tłuszcz może powodować biegunkę, gazy, a choćby wyciek stolca. Ból brzucha lub wzdęcia także mogą wystąpić. Podczas stosowania go ważne jest wzięcie pod uwagę, iż może zmniejszać przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). [4,9]

Odkryj nasze bestsellery:

2. Naltrekson-bupropion – Mysimba, Contrave

Jeśli szukasz nowoczesnego leku pomagającego zmniejszyć apetyt, to połączenie naltreksonu i bupropionu może być dobrym wyborem. W krajach Unii Europejskiej zarejestrowany jest lek Mysimba, a w USA lekarz przepisałby ci Contrave. Oba te leki wymagają recepty lekarskiej. [5]

Jak działa naltrekson-bupropion?

Mysimba i Contrave oddziałują bezpośrednio na centralny układ nerwowy – mózg. Wpływają na neuroprzekaźniki, które są substancjami przenoszącymi informacje między komórkami nerwowymi. Wpływając na te przekaźniki, mogą zmniejszać apetyt i zwiększać uczucie sytości. Lepsza kontrola apetytu zapewnia mniejsze spożycie kalorii.

A co jeżeli ktoś ma problemy z emocjonalnym podjadaniem? Co interesujące, choćby w tym przypadku te leki mogą zaoferować pomocną dłoń. Blokują układ nagradzania w organizmie, gdzie dopamina pełni kluczową rolę. Dopamina jest odpowiedzialna za przyjemność z jedzenia i uczucie błogości, które następuje po delektowaniu się ulubionym przysmakiem. Jednakże kiedy ten system zostaje osłabiony, organizmu nie jest przyciągany do pysznego jedzenia. Mysimba i Contrave mogą nie tylko zmniejszać głód oraz wspierać sytość, ale i pomagać kontrolować zachcianki oraz niekontrolowaną potrzebę podjadania. [19]

Czy naltrekson-bupropion jest skuteczny?

Aktywne składniki naltrekson i bupropion wykazały wpływ na masę ciała, choćby jeżeli były przyjmowane osobno. Jednakże badania kliniczne potwierdziły, iż są skuteczniejsze, kiedy stosowane razem. Rezultaty z badania, w którym udział wzięło 49 uczestników, wskazują, iż po 48 tygodniach nastąpiła średnia utrata masy ciała o 6%. [2]

Czy naltrekson-bupropion ma skutki uboczne?

Nawet w tym przypadku niekorzystne skutki uboczne dotyczą trawienia. Mogą wystąpić nudności, wymioty lub zaparcia. Zawroty głowy lub suchość w ustach także są znanymi skutkami ubocznymi. Zwiększone ciśnienie krwi, wyższe tętno czy bezsenność nie są rzadkością wśród osób przyjmujących te leki. [19]

3. Liraglutyd – Saxenda

Liraglutyd to jeden z nowszych i nowocześniejszych substancji w świecie leków przeciw otyłości. Na rynku jest obecny tylko od 2025 roku, znany w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych pod nazwą handlową Saxenda. Jednak jego sposób podawania może niektórych odstraszyć. W przeciwieństwie do poprzednich leków nie jest on stosowany w formie tabletek, tylko podawany raz dziennie we wstrzyknięciu podskórnym. [10,24]

Jak działa liraglutyd?

Liraglutyd naśladuje działanie glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), hormonu naturalnie wydzielanego w układzie trawiennym. Podobnie jak GLP-1, liraglutyd wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu, zmniejszanie głodu i zwiększanie uczucia sytości. Spowalnia także opróżnianie żołądka, co prowadzi do mniejszego spożycia kalorii i utraty wagi. [24]

Saxenda działa przede wszystkim jako lek przeciwcukrzycowy dla osób chorujących na cukrzycę typu 2, pomagając zwiększyć wydzielanie insuliny, co ma na celu obniżenie poziomu cukru we krwi.[24]

Czy liraglutyd jest skuteczny?

Saxenda to w tej chwili jeden z najpopularniejszych leków przeciw otyłości i nie bez powodu. Badania kliniczne skupiające się na tym leku wykazały, iż pomaga zmniejszyć spożycie kalorii o około 16%. Przy dziennym spożyciu 2000 kcal przekłada się to na oszczędzenie około 320 kcal. Biorąc pod uwagę fakt, iż rekomendowany deficyt kaloryczny to mniej więcej 500 kcal, to pozostałe 180 kcal można dość łatwo spalić podczas spaceru lub treningu siłowego. [11]

W pięciu badaniach, w których udział wzięło około 6000 osób, stwierdzono, iż uczestnicy tracili średnio 8% swojej masy ciała (po około 40 tygodniach stosowania). Naukowcy doszli również do wniosku, iż stosowanie liraglutydu u osób z otyłością zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 choćby o 80%. [11,24]

Czy liraglutyd ma skutki uboczne?

Tak jak praktycznie każdy lek, liraglutyd nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Problemy trawienne, takie jak zaparcia, biegunka, wymioty czy nudności są powszechne. [24]

4. Semaglutyd – Ozempic, Wegovy, Rybelsus

Semaglutyd jest w tej chwili prawdopodobnie najbardziej znanym lekiem na odchudzanie. Kryje się za znanymi markami Ozempic i Wegovy, które chwalą się swoimi efektami w całym Hollywood. Alternatywnie możesz natknąć się na niego w formie leku Rybelsus.

Jest to jednak przede wszystkim substancja należąca do leków przeciwcukrzycowych. Rybelsus i Ozempic powinno się prawidłowo przepisywać wyłącznie diabetykom diabetykom. Wpływ na utratę wagi zaczął być widoczny z czasem, co doprowadziło do opracowania leku Wegovy, który można przepisywać w leczeniu otyłości.

Semaglutyd zyskał popularność ze względu na swoje szybkie działanie i być może metodę podawania. Aby doświadczyć jego działania, wystarczy wstrzyknąć go raz w tygodniu w brzuch lub udo. W tym wypadku wydaje się, jakby pożądana figura była możliwa jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Ale nie tak prędko. choćby przy Ozempicu nie wszystko jest takie idealne, jakie się wydaje.

Jak działa semaglutyd?

Semaglutyd działa podobnie do poprzedniego liraglutydu. Również naśladuje hormon GLP-1, zmniejszając uczucie głodu i wspierając sytość, a jego wpływ na spowolnienie opróżniania żołądka jest kluczowy. Jego zaletą jest stopniowe uwalnianie w organizmie, dzięki czemu jedna dawka jest przetwarzana przez dłuższy czas. Właśnie dlatego musi być stosowany tylko raz w tygodniu. [6,23]

Jednak sam semaglutyd przeznaczony jest przede wszystkim do leczenia cukrzycy typu 2, skutecznie pomagając obniżyć i ustabilizować poziom cukru we krwi.

Czy semaglutyd jest skuteczny?

Semaglutyd jest chwalony nie tylko w mediach; dobre wyniki wynikają także z badań klinicznych. Badania, w których brały udział osoby z otyłością, które regularnie przyjmowały semaglutyd przez 68 tygodni, wykazały średnią utratę wagi o 17%. Oprócz tego poprawiły się również parametry zdrowotne, takie jak poziom lipidów we krwi czy glikemia. [12]

Co zatem ma pierwszeństwo? Cukrzyca czy utrata wagi? Kiedy rozeszła się wiadomość, iż pomaga gwałtownie pozbyć się kilogramów, szczególnie w Ameryce Północnej, pożądanie semaglutydu wzrosło. To doprowadziło do problemu, ponieważ diabetykom zaczęło go brakować. W praktyce, gdy zaczniesz stosować lek na cukrzycę w celu utraty wagi bez kontroli, łatwo może zabraknąć go na rynku. Ozempic czy Wegovy mają wymierny wpływ na utratę wagi, ale przede wszystkim z ich niezaprzeczalnych korzyści powinni czerpać ci, którzy naprawdę ich potrzebują ze względu na swoje problemy zdrowotne.

Czy semaglutyd ma skutki uboczne?

Podczas stosowania semaglutydu głównymi problemami są problemy trawienne, takie jak zaparcia, wymioty i nudności jeżeli śledzisz szaleństwo mediów, być może zauważyłeś, iż wiele gwiazd mówiło także o zmęczeniu, zawrotach głowy lub zwiększonej wrażliwości i zmianach nastroju. [23]

Jakie inne leki na odchudzanie znamy?

  • Fentermina-topiramat może być Ci znany pod nazwą Adipex Retard. Wpływa na ośrodki mózgowe, skutecznie tłumiąc apetyt. Przez długi czas był stosowany w leczeniu otyłości, jednak niedawno Europejska Agencja Leków zakazała jego stosowania ze względu na ryzyko uzależnienia i częste skutki uboczne.
  • Tirzepatid jest substancją czynną leku Mounjaro. Podobnie jak semaglutyd i liraglutyd naśladuje działanie hormonu GLP-1. [18]
  • Setmelanotyd, znany jako lek Imcivree, jest stosowany w leczeniu otyłości spowodowanej genetycznie. [17]

Dla kogo przeznaczone są leki odchudzające?

Mogłeś myśleć, iż te tabletki i inne leki odchudzające mogłyby być rozwiązaniem globalnego problemu rosnącej nadwagi i otyłości. jeżeli byłyby dostępne dla wszystkich, więcej osób skutecznie traciłoby na wadze, byłoby mniej przypadków cukrzycy i innych chorób metabolicznych.

Być może udałoby się nam choćby odciążyć systemy opieki zdrowotnej i budżety państw, co zdecydowanie nie brzmi źle. W końcu dane z 2023 roku pokazują, jak łatwo w Niemczech można zmniejszyć np. średnie roczne wydatki na leczenie cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i zawału mięśnia sercowego. Tylko obniżając BMI z 30 kg/m2 o zaledwie jedną jednostkę mogłoby zaoszczędzić średnio około 4300 euro rocznie. Leki odchudzające mogłyby z tym z łatwością pomóc, prawda? Brzmi to jak bajka, ale w rzeczywistości nie jest to takie proste. [3]

Czy są odpowiednie także dla zdrowych osób?

Jeśli możliwe byłoby przepisywanie leków odchudzających każdemu, to przybliżylibyśmy się do tej bajki. W rzeczywistości, zdrowe osoby z kilkoma nadmiarowymi kilogramami tłuszczu mogą tak naprawdę sobie zaszkodzić lekami odchudzającymi. Ryzyko po prostu przewyższa korzyści. Pomyśl tylko o efektach ubocznych Ozempicu i innych substancji, które omówiliśmy.

Mimo iż te leki mogą pomagać z utratą wagi, aby być zdrowym, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu, przede wszystkim musisz przestrzegać zdrowego stylu życia we wszystkich jego aspektach. Leki odchudzające nigdy nie będą mogły zastąpić zdrowej diety, snu lub regularnego ćwiczenia.

Ostatecznie musimy zdać sobie sprawę, iż są to leki. Tak jak leki na serce czy astmę, przeznaczone są dla osób z problemami zdrowotnymi. choćby określenie „przeciw otyłości” wskazuje, iż powinny być stosowane przez osoby ze zdiagnozowaną otyłością, czyli schorzenie, które często wiąże się z różnymi komplikacjami. Są one ostatnim elementem układanki, który wchodzi w grę, gdy same zmiany stylu życia nie powodują utraty wagi.

Głównym celem leków przeciw otyłości nie jest estetyka i doskonalenie sylwetki, ale pozbycie się powikłań zdrowotnych związanych z nadmierną masą ciała. Otyłość zwykle prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, cholesterolu i innych komplikacji, które są bezpośrednimi biletami do świata pełnego udarów i zawałów serca.

Oficjalnie leki odchudzające powinny być przepisywane tylko w następujących przypadkach:

  • Dla osób z otyłością (BMI powyżej 30 kg/m2).
  • Dla osób z nadwagą z BMI ponad 27 kg/m2, które już cierpią na schorzenia spowodowane nadwagą (wysokie ciśnienie, miażdżyca lub inne problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca itp.). [14]

Czy samo przyjmowanie leków wystarczy, gdy chcemy schudnąć?

Wyobraźmy sobie, iż chcesz stracić na wadze i pełnić warunki przepisywania leków. Czy ocali cię stosowanie od dzisiaj jednej tabletki każdego ranka? Byłoby świetnie, mogąc pozbyć się niechcianych kilogramów, po prostu przyjmując tabletki, zapijając je Coca-Colą i jedząc pizzę. Niestety, nie żyjemy w wymarzonym świecie i to po prostu tak nie działa.

W tym przypadku również jest prawdą, iż aby stracić na wadze, musisz najpierw dostosować swój styl życia. Tabletki odchudzające nie są wszechmocne i najlepiej powinny jedynie uzupełniać dietę redukcyjną, regularną aktywność fizyczną i inne aspekty zdrowego stylu życia. Saxenda, Ozempic i inne leki zawsze powinny być brane pod uwagę w ostateczności, tylko aby wzmocnić i przyspieszyć utratę wagi.

Nie tylko stracisz na wadze z większą łatwością i znacząco poprawisz swoje zdrowie, ale i znacząco zwiększysz szanse na utrzymanie utraty wagi choćby po zaprzestaniu stosowania leków.

Jeśli będziesz polegać wyłącznie na lekach, to prawdopodobnie stracisz na wadze, ale co się stanie, kiedy przestaniesz je stosować? Kiedy nie będziesz już mieć tej podpory, kilogramy tłuszczu prędzej czy później powrócą, prawdopodobnie z odsetkami. Leki odchudzające nie są wolne od znanego efektu jo-jo.

Kto powinien unikać leków odchudzających?

Każdy lek ma swoje adekwatności, ale mówiąc ogólnie, te leki nie powinny być przepisywane w następujących przypadkach:

  • Kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
  • W większości przypadków dzieciom, chociaż lekarz może zadecydować o wyjątkach.
  • Osobom z zaburzeniami odżywiania (EDs) ub innymi diagnozami psychiatrycznymi.
  • Przy występowaniu różnych chorób. Jednakże takie przypadki są bardzo indywidualne dla wszystkich leku i to od lekarza zależy, czy przepisywać dany lek, czy nie.

Czy leki na odchudzanie mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami?

Każdy lek staje się częścią licznych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, iż niektóre z nich skrzyżują swoje drogi i wejdą ze sobą w reakcję. Prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z liczbą stosowanych leków. Leki odchudzające nie są wyjątkiem i możliwych jest wiele interakcji. To przede wszystkim do lekarza należy upewnienie się, iż poszczególne leki, które stosuje dana osoba, nie będą ze sobą kolidować.

Przykładem takiej interakcji jest orlistat, który może zmniejszać wchłanianie leków przeciwpadaczkowych. Ponadto w połączeniu z warfaryną (lekiem rozrzedzającym krew) może zwiększać krwawienie. [22]

Jakie jest idealne podejście do stosowania leków odchudzających?

Żaden lek nie jest cudem, który nas ocali i uleczy otyłość. W wielu przypadkach ważne jest zaczęcie od zmian stylu życia. Ułóż dietę redukcyjną, wybierz odpowiednią regularną aktywność fizyczną, zajmij się problemami ze snem i kontroluj stres. Dopiero po tym można rozważać leki. Jak długo je stosować, zależy głównie od tego, jak skuteczna będzie utrata wagi i od jakiej wagi się zaczyna.

Czym leki różnią się od suplementów odchudzających?

Z pewnością wiesz, iż istnieją nie tylko leki, ale i również suplementy odchudzające, obiecujące pozbycie się nadmiernej wody, kontrolę wagi czy inne doskonałe korzyści. Jako przykład możemy wymienić Forfeminę, Lipoxal, Diterpex czy Bellasin.

Czym te suplementy różnią się od leków poza faktem, iż możesz kupić je od ręki bez jakiejkolwiek recepty od lekarza? Główną i najważniejszą różnicą jest ich skuteczność. Suplementy na utratę wagi nie zostały poddane badaniom klinicznym. W przeciwieństwie do leków, trafiły na rynek bez profesjonalnych organizacji potwierdzających ich skuteczność.

O czym warto pamiętać?

Kiedy media zalały informacje o Hollywoodzkich gwiazdach tracących na wadze z zawrotną prędkością dzięki Ozempicu i Wegovym (semaglutyd), świat był podekscytowany ideą Łatwej utraty wagi i końcem niekończących się diet. I adekwatnie całkiem słusznie, ponieważ leki na odchudzanie nie są szarlatanerią i naprawdę działają. Mimo to jednak każda czarująca opowieść skrywa zwrot akcji i ten scenariusz nie jest wyjątkiem.

Leki odchudzające to po prostu leki, więc nie są przeznaczone dla zdrowych osób. Powinny być przepisywane osobom z problemami zdrowotnymi, a konkretnie osobom z otyłością i powiązanymi z nią komplikacjami. Dla zdrowych osób z kilkoma dodatkowymi kilogramami są bardziej ryzykowne, niż korzystne. choćby pomimo postępu współczesnej medycyny podstawą utraty wagi pozostaje deficyt kaloryczny zakorzeniony w zbilansowanym stylu życia.

Czy ten artykuł nauczył cię czegoś nowego? jeżeli ci się podobał, to docenilibyśmy, gdybyś udostępnił go pośród swoich przyjaciół i znajomych.

Zdrowa żywność
Białko na utratę wagi
Idź do oryginalnego materiału