Jak masa ciała, obwód szyi wpływają na ryzyko bezdechu sennego? Jakie inne czynniki predestynują chorego do kłopotów z oddychaniem w czasie snu?
- Czynniki rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego
- Badanie przedmiotowe w diagnozowaniu obturacyjnego bezdechu sennego
- Otyłość w OBS
- Obwód szyi a obturacyjny bezdech senny
- Nieprawidłowa budowa twarzoczaszki i górnych dróg oddechowych
Czynniki rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego
Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego są:
- otyłość
- obwód szyi ponad 43 cm (u mężczyzn)
- nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych a także twarzoczaszki.
Pozostałe czynniki, które wpływają na wystąpienie lub nasilenie choroby to:
- płeć – w grupie wiekowej poniżej 50. roku życia, częstość występowania choroby jest 2–3 większa u mężczyzn; w podeszłym wieku (wpływ menopauzy u kobiet) częstość występowania choroby jest podobna u obydwu płci
- wiek – częstość występowania obturacyjnego bezdechu sennego rośnie z wiekiem
Czynniki genetyczne – takie jak występowanie OBS w rodzinie, obciążenie skłonnościami do otyłości, zaburzeniami budowy i czynności górnych dróg oddechowych - alkohol
- palenie tytoniu
- leki uspokajające i nasenne
- niedoczynność tarczycy
- akromegalia.
Badanie przedmiotowe w diagnozowaniu obturacyjnego bezdechu sennego
W badaniu fizykalnym, przedmiotowym, w procesie diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego, lekarz skupia się na ocenie pacjenta przez pryzmat trzech największych czynników rozwoju tego schorzenia. A więc ocenia czy pacjent jest otyły, czy obwód jego szyi mieści się w normie. A także czy jego górne drogi oddechowe są zbudowane prawidłowo i prawidłowo spełniają swoje funkcje.
Otyłość w OBS
Otyłość jest podstawowym czynnikiem ryzyka rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Według szacunków specjalistów, pacjenci z nadwagą lub otyłością to choćby 80% chorych. W szczególności do bezdechu sennego predestynuje otyłość brzuszna.
Obwód szyi
– Skorygowany obwód szyi ponad 48 cm (do zmierzonego w centymetrach obwodu szyi dodaje się 4 cm, jeżeli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, kolejne 3 cm jeżeli chrapie nawykowo i 3 cm – jeżeli występują u niego epizody dławienia/duszenia się w nocy) znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego – czytamy w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, dotyczących diagnozowania i leczenia zaburzeń snu u dorosłych. Statystycznie ponad połowa pacjentów borykających się z obturacyjnym bezdechem sennym cierpi także na nadciśnienie tętnicze.
Nieprawidłowa budowa twarzoczaszki i górnych dróg oddechowych
Do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego mogą się przyczynić również anomalia w budowie twarzoczaszki lub górnych dróg oddechowych pacjenta. Chodzi tu na przykład o:
- przerost języka
- wydłużenie podniebienia miękkiego
- przerost migdałków podniebiennych
- zaburzenia drożności nosa
- niedorozwój i/lub cofnięcie żuchwy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,