W Wielkiej Brytanii choćby dwuletnie dzieci są leczone z powodu chorób, które są powiązane z otyłością. Aktualne dane Narodowej Służby Zdrowia (NHS) nie pozostawiają złudzeń, iż problem z nadmierną masą ciała dzieci przez cały czas istnieje, a w przypadku pierwszoklasistów choćby się nasila.
Z danych Narodowej Służby Zdrowia wynika, iż 9,6% dzieci rozpoczynających naukę w brytyjskich szkołach podstawowych (tzn. w wieku 4 lub 5 lat) ma otyłość. Oznacza to wzrost o 9,2% odsetka dzieci ze zbyt wysoką masą ciała w porównaniu z latami 2022–2023. Natomiast otyłość wśród dzieci w klasie szóstej spadła nieznacznie – z 22,7% do 22,1%, ale jest przez cały czas wyższa niż w roku 2019–2020, gdy wynosiła 21%.
Ogromne koszty leczenia i niedostateczne efekty społeczne
NHS England poinformował, iż wydaje rocznie 6,5 miliarda funtów szterlingów na leczenie problemów zdrowotnych związanych z otyłością we wszystkich grupach wiekowych w Anglii. Wprowadził również szereg usług wspierających dzieci i ich rodziny, w tym 30 specjalistycznych klinik. Kliniki te leczą tysiące dzieci w wieku od 2 do 18 lat, mających problemy zdrowotne wynikające z poważnej otyłości. Leczenie to może obejmować plany dietetyczne, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i coaching.
Prof. Simon Kenny, krajowy dyrektor kliniczny NHS England ds. dzieci i młodzieży, powiedział: – Te najnowsze dane przez cały czas budzą mój niepokój, ponieważ pokazują, iż niemal jedno na dziesięcioro dzieci jest w tej chwili klasyfikowane jako otyłe w pierwszym roku szkoły. Otyłość może mieć ogromny wpływ na życie dziecka. Wpływa na każdy organ w ciele i stanowi swoistą tykającą bombę zdrowotną, zwiększając ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, raka, problemów ze zdrowiem psychicznym oraz wielu innych chorób.
Dodatkowo nowe dane z rządowego programu badań dzieci wskazują, iż poziom otyłości wśród dzieci w wieku przedszkolnym żyjących na najbardziej ubogich obszarach (12,9%) był ponad dwukrotnie wyższy niż na obszarach najmniej ubogich (6%). Dodatkowo, otyłość wśród dzieci w klasie szóstej wynosiła 29,2% na najbiedniejszych obszarach, w porównaniu z 13% na obszarach najbardziej zamożnych.
Związek między otyłością a zdrowiem psychicznym
W opublikowanym w październiku tego roku badaniu pt. „Psychological well-being and the reversal of childhood overweight and obesity in the UK: a longitudinal national cohort study” wykazano, iż dzieci w wieku 11 lat w dobrym stanie zdrowia psychicznego mają niższe ryzyko nadwagi lub otyłości w wieku 17 lat. Badacze odkryli, iż wiek 11 lat „może być wrażliwym okresem, w którym dobrostan psychiczny jest powiązany z przyszłą masą ciała”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu oraz Uniwersytetu Maynooth przeanalizowali dane ponad 8000 dzieci, a wyniki swoich prac opublikowali w czasopiśmie „Obesity”. Badaniem objęło 11- i 14-latków z nadwagą lub otyłością, a następnie monitorowano tę grupę w wieku 17 lat. Aby ocenić dobrostan, dzieci oraz ich opiekunowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. satysfakcji z życia, poczucia własnej wartości, wsparcia społecznego, objawów depresyjnych, zadowolenia z wyglądu oraz doświadczeń związanych z cyberprzemocą. Jak podano w podsumowaniu, lepsze zdrowie psychiczne i samopoczucie dzieci w wieku 11 lat wiązały się z większą szansą na spadek masy ciała oraz niższym wskaźnikiem BMI w wieku 17 lat.
Przewlekły stres jako przyczyna zaburzeń mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, dieta jako czynnik ryzyka rozwoju ubytków pochodzenia niepróchnicowego, aktywność fizyczna mająca wpływ na urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej. – Związki między zmianami cywilizacyjnymi a występowaniem i przebiegiem schorzeń jamy ustnej są nierozerwalne – mówi dr n. med. Alicja Aluchna.
Źródła: https://dentistry.co.uk/
https://news.liverpool.ac.uk/