Średnio co 3 minuty na świecie rodzi się dziecko z rozszczepem wargi lub rozszczepem podniebienia. Oznacza to, iż tego typu nieprawidłowość dotyka jednego noworodka na 500–700 żywych urodzeń, czyli około 200 000–230 000 dzieci urodzonych w danym roku. Przy ograniczeniach lokalnych systemów zdrowia, w wielu regionach świata dzieci i ich rodzice mogą liczyć tylko na pomoc organizacji niosących bezinteresowne wsparcie medyczne.
Bez specjalistycznego zabiegu aż 9 na 10 dzieci z rozszczepem wargi lub rozszczepem podniebienia umiera przed ukończeniem 1. roku życia. Natomiast te, które przeżyją, często borykają się z problemami z jedzeniem, mówieniem i oddychaniem.
Medyczne, psychologiczne i społeczne skutki nieleczonego rozszczepu
W państwach wysoko rozwiniętych wady rozszczepowe są zwykle diagnozowane in utero – podczas badań prenatalnych. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są w ciągu pierwszych trzech do sześciu miesięcy życia, następnie dzieci mają zapewnioną stałą opiekę stomatologiczną, szczękowo-twarzową oraz logopedyczną. Natomiast w wielu krajach, gdzie zasoby medyczne są ograniczone, koszty leczenia rozszczepu – jeżeli jest ono w ogóle dostępne – są zwykle zaporowe. Koszt specjalistycznego zabiegu bywa porównywalny ze średnią roczną pensją.
Problemem bywa także to, iż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, iż wady rozszczepowe można leczyć. Prowadzi to do nieporozumień i przesądów dotyczących dziecka i jego rodziny, przez co osoby takie bywają napiętnowane i odrzucane przez swoje społeczności. Wiele dzieci z rozszczepem unika szkoły i kontaktów społecznych z powodu zastraszania, dlatego podnoszenie świadomości na temat tego rodzaju wad ma ogromne znaczenie.
Dzieci z rozszczepem podniebienia są również narażone na niedożywienie, ponieważ mogą mieć trudności z prawidłowym odżywianiem, co oznacza, iż wsparcie żywieniowe jest kolejnym kluczowym elementem niezbędnej opieki. Dlatego ze względów medycznych, psychologicznych oraz społecznych tak istotne jest, aby dzieci rodzące się z rozszczepem wargi lub rozszczepem podniebienia miały zapewnione odpowiednie leczenie. Na szczęście przynajmniej część z nich może liczyć na bezpłatną pomoc organizacji takich jak Operation Smile.
Czym jest Operation Smile?
Operation Smile (pol. Operacja Uśmiech) to organizacja założona w 1982 r. w Stanach Zjednoczonych przez dr. Williama Magee, chirurga plastycznego i chirurga szczękowo-twarzowego, oraz jego żonę Kathleen, pielęgniarkę i społeczniczkę. Celem tej organizacji od samego początku jest zapewnienie dzieciom z wadami rozszczepowymi bezpłatnego dostępu do ratujących życie zabiegów i kompleksowej opieki medycznej, na którą zwykle nie mogą liczyć w swoich krajach.
Operation Smile działa w ponad 60 krajach na całym świecie, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji, koncentrując się na obszarach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, a koszty operacji (średnio jest to około 240 dolarów USD) przekraczają możliwości większości rodzin. Od czasu powstania lekarze związani z Operation Smile przeprowadzili już ponad 300 000 zabiegów, które zmieniły życie dzieci i ich rodzin. Jednym z kluczowych osiągnięć jest stworzenie lokalnych ośrodków leczenia, które są prowadzone przez przeszkolonych na miejscu specjalistów, co zapewnia samowystarczalność w danym regionie. w tej chwili już ponad 85% wszystkich projektów Operation Smile jest realizowanych przez lokalne zespoły.
Co oczywiste, działania tej organizacji nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów. Ostatnio, podczas odbywającego się w Walencji kongresu Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) ogłoszono, iż Operation Smile otrzyma darowiznę z funduszu dziedzictwa tego stowarzyszenia. Kwota o równowartości ponad 400 000 zł zostanie wypłacona organizacji w ciągu trzech lat.
Środki na swoją działalność statutową Operation Smile pozyskuje także w Polsce.
Źródło: https://dentistry.co.uk/