Lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego podjęli się operacji niemowląt cierpiących na kraniosynostozę. Specjaliści wykorzystują w tym celu nowatorską metodą ESAS. Trwający około 20-30 minut zabieg polega na niewielkim nacięciu głowy. Metoda endoskopowa pozostawia po sobie niewielką bliznę, która jest ukryta pomiędzy włosami na szczycie głowy.
Jak poinformowała Agnieszka Deoniziak, z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, w tym tygodniu w placówce odbędzie się aż 6 małoinwazyjnych zabiegów u dzieci z tą chorobą. Operacje zostaną przeprowadzone dzięki zindywidualizowanych sprężyn dystrakcyjnych wszczepianych z użyciem neuroendoskopu (ESAS).
Nowatorskie operacje
Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie, kierowana przez prof. dr hab. Dawida Larysza, jest obecnie na trzecim miejscu w Europie, po ośrodkach w Londynie i Paryżu, pod względem liczby operowanych dzieci metodą ESAS.
WSSD przeprowadza tego typu operacje od 10 lat. Od około roku w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży stosowane jest u dzieci z kraniosynostozami jednego szwu, a w przypadku dzieci z kraniosynostozami syndromicznymi stosuje się leczenie dzięki sprężyn dystrakcyjnych wszczepianych przy użyciu neuroendoskopu. Warto również zaznaczyć, iż jest to jedyny ośrodek w Polsce, który stosuje tak nowoczesne leczenie.
Źródło: wssd.olsztyn.pl
– Takie leczenie pozwala na szybszą interwencję operacyjną – już u dzieci w wieku 3-4 miesięcy, choć możliwe jest leczenie również w późniejszym etapie rozwoju. Przedoperacyjne planowanie na postawie TK-3D w wirtualnej rzeczywistości pozwala na optymalny i skuteczny dobór zarówno rodzaju sprężyny, jej siły rozpychającej, jak i miejsca jej położenia na czaszce. W trakcie zabiegu dodatkowo oceniane są parametry biomechaniczne. Takie postępowanie pozwala na jeszcze większą precyzję doboru siły i położenia sprężyn. Zastosowanie neuroendoskopu umożliwia zmniejszenie rozległości zabiegu i wykonanie cięć niejako „przez dziurkę od klucza”. Metoda endoskopowa zmniejsza długość cięcia skórnego, a co za tym idzie również długość blizny, która jest ukryta pomiędzy włosami na szczycie głowy. Czas trwania zabiegu to ok. 20-30 min – mówi prof. dr hab. Dawid Larysz.
Źródło: wssd.olsztyn.pl
Czym jest kraniosynostoza?
Kraniosynostoza jest wrodzoną wadą genetyczną, polegającą na przedwczesnym zaroście szwów czaszkowych – jednego lub kilku. Schorzenie to możemy podzielić na niezależne i zależne od zespołów genetycznych. Wygląd główki dziecka uzależniony jest od tego, który szew jest zrośnięty. Przedwczesne zrośnięcie się szwów może być objawem chorób, takich jak: zespół Aperta, zespół Crouzona, zespół Pfeiffera i innych rzadszych zespołów.
Neurolodzy niekiedy spotykają się z rzadszymi odmianami kraniosynostozy. Są to sytuacje, kiedy albo z niewiadomych przyczyn przedwcześnie zrasta się kilka różnych szwów, albo szwy wyżej wymienione nie są zrośnięte, a mimo to kształt głowy malucha jest nieprawidłowy i zdarza się wówczas, iż po dokładnym badaniu czaszki okazują się zrośnięte mniejsze szwy.
Źródło: kraniosynostoza.info, wssd.olsztyn