Odstawienie leków przeciwdepresyjnych w ciąży jest ryzykowne

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Depresja stwarza poważne problemy zdrowotne, szczególnie w czasie ciąży i po porodzie. Ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych są alarmujące – pokazują, iż prawie połowa kobiet przestaje przyjmować leki przeciwdepresyjne w czasie ciąży, co może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla matek, jak i ich dzieci.



Odstępują, a później wracają do terapii

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w „JAMA Network Open”, a którym kierowała dr Claire Boone, ekonomistka zdrowia z Katedry Równości, Etyki i Polityki na Uniwersytecie McGill w Montrealu (Quebec, Kanada), przy współudziale naukowców ze Stanford i Chicago, objęło analizę schematów przepisywania leków przeciwdepresyjnych u ponad 385 000 kobiet przed ciążą, w jej trakcie i po niej.

Wyniki wykazały, iż stosowanie leków przeciwdepresyjnych zmniejszyło się z 4,3 proc. przed ciążą do 2,2 proc. w czasie ciąży, co stanowi spadek o 48,8 proc.

– Często widzimy, iż pacjentki przerywają przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych na wczesnym etapie ciąży z powodu obaw o wady rozwojowe lub inne negatywne skutki dla dziecka. Kilka tygodni później dzwonią do nas całkowicie zrozpaczone, ponieważ nie są już w stanie radzić sobie z codziennym życiem – powiedział dr Wolfgang Paulus z Centrum Doradztwa Toksykologicznego Rozrodu w Szpitalu Uniwersyteckim Kobiet w Ulm w Niemczech w wywiadzie dla niemieckiej edycji „Medscape”.

W efekcie wiele z kobiet wraca do terapii lekami przeciwdepresyjnymi, często w wyższych dawkach. Nie próbują alternatywnych metod leczenia, takich jak psychoterapia, a częstość przepisywania leków przeciwdepresyjnych powróciła do wartości początkowych po porodzie. – To pokazuje, iż kobiety potrzebują leków, aby leczyć depresję, ale nie chcą przyjmować leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży — powiedziała dr Boone.

– Psychiatrzy często mówią kobietom, iż muszą odstawić leki do czasu porodu lub na kilka tygodni przed nim. Jednakże bieżące badanie nie sugeruje, iż „powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne u kobiet w wieku rozrodczym, takie jak sertralina, escitalopram i citalopram, wiążą się ze zauważalnie zwiększonym ryzykiem wad rozwojowych – podkreślił dr Paulus, dodając, iż eksperci psychiatrii często wywierają nieuzasadnioną presję na pacjentki.

Większa czujność wobec rodzących zagrożonych depresją– Rozszerzamy zakres opieki psychologicznej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu w sytuacjach szczególnych, takich jak urodzenie chorego czy martwego dziecka, przyspieszamy też moment rozpoczęcia edukacji przedporodowej – mówiła Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, podkreślając coraz szerszą i bardziej odpowiedzialną rolę położnych.
Idź do oryginalnego materiału