Dlaczego więc krwawią nam nosy? Czy każdy przypadek wymaga wizyty u lekarza? Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom, od tych błahych po potencjalnie niebezpieczne.
Dlaczego krew leci z nosa?
Nos człowieka jest gęsto unaczyniony, a zatem i wrażliwy na wszelkie możliwe uszkodzenia. Do krwawień dochodzi najczęściej ze struktury nazywanej splotem Kiesselbacha, czyli miejsca, w którym naczynia krwionośne tworzą ze sobą gęste połączenia. Splot lokalizuje się w przedniej części przegrody, a jego naruszenie, prawie zawsze oznacza krwawienie jednostronne. Krwawienia z tylnej części przegrody lub części nosowej gardła są rzadsze, ale mogą być bardziej niebezpieczne i wymagają interwencji medycznej. W tym przypadku krew często wypływa przez oba przewody nosowe, a powstające skrzepy mogą gromadzić się w drogach oddechowych.Reklama
Niegroźne przyczyny krwawienia z nosa
Wśród przyczyn krwawień z nosa, które zalicza się do niegroźnych, wymienia się:
urazy mechaniczne - uderzenie w nos podczas aktywności fizycznej, na przykład uprawiania sportu, może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych. Rzecz jasna o tym czy uraz nie był groźny, decyduje lekarz po wykonaniu adekwatnych badań. Np. krwotoki następujące po uszkodzeniu tętnicy szyjnej wewnętrznej, w konsekwencji złamania podstawy czaszki, są bardzo niebezpieczne, podczas gdy te będące konsekwencją urazu samego nosa, są zwykle łagodne;suche powietrze - zimą, kiedy ogrzewane powietrze w pomieszczeniach staje się suche, błona śluzowa nosa łatwiej ulega wysuszeniu i pęka, co prowadzi do krwawień;nadmierne wydmuchiwanie nosa - katar, szczególnie w okresie alergicznym czy podczas infekcji, może prowadzić do podrażnienia naczyń krwionośnych w nosie, zwłaszcza jeżeli często i mocno wydmuchujemy nos;drapanie nosa - choć wydaje się to banalne, drapanie nosa, szczególnie ostrymi paznokciami, może uszkodzić delikatne naczynia krwionośne i spowodować krwawienie;nadużywanie sprayów do nosa - leki dostępne bez recepty, stosowane do łagodzenia kataru, mogą przesuszać śluzówkę nosa, co sprzyja krwawieniom.
Poważniejsze przyczyny krwawień z nosa
Kiedy krwawienie z nosa pojawia się często, nie ustaje lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może to być sygnał poważniejszych problemów zdrowotnych.
Nadciśnienie tętnicze
Uosób z podwyższonym ciśnieniem krwionośnym krwawienie z nosa może być objawem gwałtownego wzrostu ciśnienia. Czasami, może to być, objaw alarmujący udaru lub zawału;
Choroby krwi
Skłonność do krwawień, w tym krwawień z nosa, może być symptomem zaburzeń krzepnięcia krwi, takich jak hemofilia, małopłytkowość czy białaczka.
Guzy nosa lub zatok lub nosogardła
W rzadkich przypadkach przewlekłe, trudne do opanowania krwawienia mogą być objawem guzów lub innych zmian nowotworowych w obrębie nosa i zatok.
Leki przeciwkrzepliwe
Osoby zażywające leki rozrzedzające krew (np. aspirynę czy warfarynę) są bardziej narażone na krwawienia z nosa.
Choroby układu krążenia
Krwawienia mogą być też związane z problemami sercowo-naczyniowymi, jak np. tętniak, niewydolność krążenia czy zespół Oslera-Webera-Rendu, rzadka choroba dziedziczna prowadząca do deformacji naczyń krwionośnych.
Pierwsza pomoc w krwawieniach z nosa
Niektórzy na widok krwi wpadają w panikę. Łatwiej poradzić sobie ze stresem, gdy wiadomo dokładnie jak postępować - dlatego spieszymy ze wskazówkami. Na początku należy ułożyć osobę, której leci krew z nosa w pozycji półsiedzącej z głową pochyloną do przodu. W następnej kolejności trzeba oczyścić przewody nosowe z zalegających skrzepów, np. przez wydmuchanie nosa. Miejsce krwawienia zaopatruje się poprzez zaciśnięcie skrzydełka nosa, lub przez założenie tamponady. Przydatne jest również badanie laryngologiczne, w celu ustalenia miejsca krwawienia.
Kiedy udać się do lekarza?
Czasami trudno zdecydować, w którym momencie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Profesjonalnego wsparcia warto zasięgnąć, gdy:
krwawienia są częste i trudne do opanowania;trwają dłużej niż 20 minut mimo prób ich tamowania;towarzyszą im inne objawy, takie jak zawroty głowy, osłabienie czy bóle głowy;krwawienie pojawia się po urazie głowy lub nosa;jeśli do krwawienia doszło w trakcie terapii lekami przeciwzakrzepowymi.
Źródła:
Tabassom A, Dahlstrom JJ. Epistaxis. 2022 Sep 12.
Medycyna rodzinna, red. B. Latkowski, M. Godycki-Ćwirko, W. Lukas, wyd. 3, PZWL, Warszawa 2017.
Pourazowe krwawienia z nosa - przyczyny, diagnostyka, postępowanie. Łukawska I., Zarębska-Karpieszuk P. Polski Przegląd Otolaryngologiczny. 2012, 1 (4): 295-298.
CZYTAJ TAKŻE: