O zdrowiu i bezpieczeństwie seniorów

razemztoba.pl 2 dni temu

Piątek (20 września) był ostatnim akordem tegorocznych Elbląskich Dni Seniora. W Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pn. “Zdrowie i bezpieczeństwo seniorów”. Najstarsi mieszkańcy miasta mogli przekonać się jak wiele czynników wpływa na dobra formę zdrowotną, także jak wiele zagrożeń współcześnie czyha na seniorów.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Będziemy rozmawiać z panią Teresą (Urban – przyp. red.) i z panią dyrektor Kurpanik o tej formule Dni Seniora. Myślę iż będziemy ją rozszerzać. Ja też ze swojej strony już zapowiedziałem w poniedziałek po przemarszu, iż chciałbym budować ofertę dla seniorów i słowa mam zamiar dotrzymać – mówił tuż przed odebraniem kluczy do bram miasta Michał Missan, prezydent Elbląga. – Cieszę się, iż jesteście państwo aktywni, myślę iż wielu z młodych mogłoby brać z was przykład – dodał.

Po wystąpieniu prezydenta Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta Elbląga ds. seniorów zwróciła na ręce Michała Missana klucze do bram miasta, które otrzymała w poniedziałek.

W części wykładowej piątkowego spotkania jako pierwsza głos zabrała dr Julianna Wejs-Maternik, lekarz, specjalista radioterapii onkologicznej, która mówiła o profilaktyce onkologicznej.

O fizjoterapii i o tym jaki ma wpływ na jakość życia seniora wspomniała fizjoterapeutka Magdalena Sowa, kierownik Zakładu Rehabilitacji Ośrodka Dziennego przy Szpitalu Miejskim. Zwróciła uwagę również na to, iż po 2-3 tygodniowym okresie rehabilitacji ważna jest codzienna aktywność fizyczna.

– Spacery, aktywność półgodzinna w ciągu dnia. Jest wiele możliwości, m.in. bardzo lubiany przez naszych pacjentów nordic walking, zajęcia na basenie, są siłownie na świeżym powietrzu – wyliczała Magdalena Sowa.

Trzecią prelegentką była psycholog Ewa Malanowska, która zwróciła uwagę na to, jak ważne w życiu seniora jest dbanie o dobrostan psychiczny.

– Są trzy składniki, które na całym świecie są niezbędne do tego, żeby w dobrej kondycji, w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym żyć długo i szczęśliwie. (…) Pierwsze jest to, o czym mówiła już pani onkolog, czyli żywienie. Jest takie powiedzenie, iż jedzenie powinno być twoim lekarstwem po to, żeby lekarstwa nie stały się twoim jedzeniem. Chodzi o to, by jeść naturalne produkty, jak najmniej przetworzone, np. z własnego ogródka – zaznaczyła Ewa Malanowska. – Druga rzecz, to nie będzie pewnie wielkie odkrycie, to jest ruch. (…) A trzecia rzecz, to relacje z innymi ludźmi. (…) Te relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne do tego, żeby do późnej starości, do tych stu lat, na które liczymy, zachować dobrą kondycję emocjonalną i psychiczną. Kontakty z innymi ludźmi motywują nas do działania, aktywizują, pozwalają na wymianę poglądów (…). Warto też dbać o kontakty z młodszym pokoleniem – dodała.

Podczas konferencji zwrócono także uwagę na kwestie przemocy w rodzinie, która dotyka także osób starszych i z niepełnosprawnościami. O tym do kogo zwrócić się o pomoc i na jaką pomoc można liczyć w takiej sytuacji mówiły kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej Agnieszka Siulecka oraz Małgorzata Marcinek, pracownik socjalny SOW.

Organizatorzy konferencji postanowili zwrócić uwagę seniorów także na kwestie bezpieczeństwa – również tego w sieci. Asp. sztab. Artur Bajorek, koordynator ds. seniorów w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, mówił o zagrożeniach czyhających na seniorów – tych w internecie i poza nim. Przypomniał także mechanizmy działania oszustów metodą na wnuczka, na policjanta czy na księdza. Jak wskazał w swoim wystąpieniu, na oszustwa podatne są choćby osoby, które brały udział w prelekcjach odnośnie tej tematyki.

– Dzisiejsza konferencja zakończyła nam Elbląskie Dni Seniora. Ten tydzień był bogaty w interesujące propozycje. Na jednych spotkaniach było mniej osób, na innych więcej, ale generalnie oceniam, iż był to bardzo udany tydzień – mówi Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta Elbląga ds. seniorów. – Seniorzy bardzo lubią się bawić, lubią tańczyć i to jest budujące, iż im się jeszcze chce.

Po części wykładowej przyszedł czas na tę warsztatową. Magdalena Madeja ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych i Katarzyna Ciszewska, doradca ESWIP poprowadziły warsztaty pt. “Mózg seniora”. Z kolei Dorota Ciurk i Małgorzata Malandy z Elbląskiego Centrum Usług Społecznych zaprosiły na wartaty “Moje pasje”.

– Współpracuję też z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, więc chciałabym zaprosić wszystkich seniorów 30 września o godz. 10:00 do kina Światowid na jubileusz 25-lecia UTWiON, gdzie też wystąpią seniorzy, będzie też można posłuchać koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, poznać uniwersytet, jego historię, dokonania. To będzie już takie zamknięcie wszystkiego co się dla seniorów podczas tego lata działo – dodaje Teresa Urban.

Idź do oryginalnego materiału