Nowy lek dla dzieci dostępny bez recepty

mgr.farm 2 tygodni temu

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych już w grudniu ubiegłego roku wydał decyzję zmieniającą kategorię dostępności leku Allertec (syrop 5 mg/5 ml). W życie weszła ona jednak dopiero 1 marca 2025 r. W rezultacie wraz z początkiem sezonu alergicznego pojawia się pierwszy tego typu preparat w postaci syropu zawierający cetyryzynę dostępny na receptę. Do tej pory w aptekach w tej kategorii dostępny był jedynie lek Duozinal. Zawiera ona jednak o połowę niższą dawkę cetyryzyny (2,5 ml/5 mg).

Lek Allertec Kids zarejestrowano do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat. Można to podawać w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Stosuje się go też w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki (długotrwale utrzymujące się silnie swędzące bąble na skórze). U dzieci w wieku od 2 do 6 lat lek Allertec Kids może być stosowany wyłącznie po uprzednim zdiagnozowaniu alergii. jeżeli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

  • Czytaj również: Alergia może przyjmować różne postacie – jakie leki warto wówczas zastosować?

Leku nie należy stosować jeżeli pacjent ma uczulenie na dichlorowodorek cetyryzyny, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny. Jego podawanie jest też niewskazane jeżeli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę nerek (ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).

Jeśli pacjent choruje na padaczkę lub miał napady drgawek, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Podobnie jeżeli pacjent ma trudności z oddawaniem moczu (w stanach, takich jak: uszkodzenie rdzenia kręgowego lub rozrost gruczołu krokowego).

Warto pamiętać, iż jeżeli pacjent ma zaplanowane wykonanie testów alergicznych, należy zapytać lekarza, czy ma przerwać stosowanie leku Allertec Kids. Lek może bowiem wpływać na wyniki testów alergicznych.

Źródło: ŁW/URPL

Idź do oryginalnego materiału