Czy zdarza Ci się często oddawać mocz w ciągu dnia? Czujesz taką potrzebę choćby po wyjściu do łazienki? Czy masz wrażenie, iż Twój pęcherz nigdy nie jest naprawdę pusty? jeżeli doświadczysz któregokolwiek z powyższych objawów, być może cierpisz na schorzenie zwane czasem nietrzymaniem moczu z przepełnienia.
Czym jest nietrzymanie moczu z przepełnienia?
Nietrzymanie moczu z przepełnienia odnosi się do nadmiernego wypływu moczu z pęcherza. Ma to miejsce, gdy pęcherz nie jest całkowicie opróżniany.
Innymi słowy, po skorzystaniu z toalety w pęcherzu może przez cały czas zatrzymywać się mocz, który następnie mimowolnie wycieka. Nietrzymanie moczu z przepełnienia może wystąpić z wielu różnych przyczyn, podobnie jak w przypadku innych rodzajów nietrzymania moczu.
Potencjalne przyczyny nietrzymania moczu z przepełnienia mogą obejmować:
- uszkodzone lub starzejące się mięśnie pęcherza moczowego
- słabe mięśnie dna miednicy
- zablokowanie cewki moczowej ( spowodowane np. powiększeniem prostaty lub inną niedrożnością)
- słabe mięśnie pęcherza lub dna miednicy
- uszkodzenie nerwów w wyniku urazu, takiego jak uraz rdzenia kręgowego lub inny stan chorobowy, taki jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane
- skutki uboczne niektórych rodzajów leków
- ciążę i/lub poród
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu z przepełnienia?
Kiedy po raz pierwszy zauważysz oznaki nietrzymania moczu, pierwszym odruchem może być decyzja o zakupie środków chłonnych. Nigdy jednak nie należy samodzielnie diagnozować ani próbować samodzielnie leczyć tak poważnego problemu z pęcherzem moczowym.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia może oznaczać, iż pęcherz nie opróżnia się całkowicie samodzielnie, który jest wynikiem poważniejszych zaburzeń. Stosowanie środków na nietrzymanie moczu z pewnością może pomóc doraźnie, ale nie leczenie źródła problemu. Istnieją sposoby leczenia, a choćby poprawy tego stanu.
Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej porozmawiać z urologiem.
Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu z przepełnienia
Lekarz może wykonać kilka testów, aby znaleźć pierwotną przyczynę problemu, a następnie omówi opcje leczenia, które mogą obejmować łatwe zmiany stylu życia lub regularne ćwiczenia dna miednicy. Dodatkowo lekarz może zalecić przerywane cewnikowanie, aby pomóc opróżnić pęcherz.
Czym są cewniki przerywane?
Kiedy słyszymy słowo „cewnik”, najczęściej myslimy o starych cewnikach założonych na stałe, znanych również jako cewniki Foleya. Niestety, cewniki założone na stałe mogą czasami prowadzić do nadmiernego namnażania się bakterii i zwiększonego ryzyka infekcji dróg moczowych, pęcherza, a choćby nerek. Dzieje się tak dlatego, iż założony na stałe cewnik Foleya pozostaje unieruchomiony w pęcherzu i cewce moczowej przez długi czas.
Obecnie cewniki Foleya założone na stałe są częściej stosowane w przypadkach, gdy dana osoba jest niesprawna fizycznie lub nie jest w stanie wykonywać okresowego cewnikowania.
Czym zatem są cewniki przerywane? Zakłada się w pewnych odstępach czasu w ciągu dnia, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ich celem jest opróżnienie pęcherza, po którym można je wyjąc i wyrzucić. Zapewnia to sterylne cewnikowanie, co może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji.
Ponadto stosowanie cewników przerywanych może zapewnić większą swobodę i niezależność osobom, które nie chcą być podłączone do worka drenażowego lub worka na nogę przez cały dzień i noc.
Cewniki są przepisywane w przypadkach, gdy pęcherz nie jest w stanie samodzielnie całkowicie opróżnić moczu.
Jak cewnik może pomóc w przypadku nietrzymania moczu z przepełnienia?
Jeśli po skorzystaniu z toalety w pęcherzu przez cały czas znajduje się mocz, można wprowadzić cewnik okresowy, aby całkowicie odprowadzić pozostały mocz. Może to nie tylko pomóc w zmniejszeniu liczby epizodów nietrzymania moczu z przepełnienia, ale też zmniejszyć ryzyko infekcji pęcherza lub dróg moczowych spowodowanych zbyt długim zaleganiem moczu w pęcherzu.
Jeśli lekarz uzna, iż cewnikowanie przerywane jest najlepszą metodą odpowiadającą potrzebom pacjenta, przepisuje określoną liczbę dziennego samocewnikowania. Lekarz powinien dokładnie omówić jak założyć i używać cewnik. Istnieją trzy główne typy cewników do stosowania przerywanego: niepowlekane cewniki proste, cewniki hydrofilowe oraz cewniki w układzie zamkniętym.
Cewniki proste to cienkie, proste cewniki, które należy nasmarować przed użyciem. Jest to też często najbardziej ekonomiczny wybór.
Cewniki hydrofilowe charakteryzują się unikalnymi adekwatnościami, które aktywują się pod wpływem wody, która działa jak żel. Po aktywacji cewniki stają się śliskie i gotowe do użycia. Zapewniają optymalny komfort i łatwość obsługi.
Cewniki systemu zamkniętego to sterylne cewniki, które są zwykle wstępnie nasmarowane i całkowicie zamknięte we własnym zintegrowanym worku na mocz. Lubiane przez osoby często podróżujące ze względu na łatwość przenoszenia. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich też preferują cewniki w systemie zamkniętym, ponieważ nie muszą przenosić się z krzesła do toalety, aby skorzystać z tego typu cewnika. Cewniki w systemie zamkniętym mogą również ułatwić cewnikowanie bezdotykowe, co może dodatkowo pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji.
Źródło: https://nafc.org/bhealth-blog/overflow-incontinence-and-catheters/