Leki często stosowane przez osoby starsze z demencją mogą mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze. Tak wynika z danych zebranych od mniej więcej 13 milionów osób. Ich analizę przedstawiono na dorocznym spotkaniu naukowym Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego (AGS).
Klasy leków, w tym leki przeciwcholinergiczne, przeciwpsychotyczne, benzodiazepiny i niebenzodiazepinowe leki uspokajające (leki Z), zostały zidentyfikowane, zgodnie z kryteriami piwa Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego, jako potencjalnie nieodpowiednie (PIM) u pacjentów z demencją,
Leki, które mogą pogorszyć demencję lub funkcje poznawcze, są znane jako CogPIM. Wcześniejsze badania charakteryzowały powszechność stosowania CogPIM, jednak brakuje danych łączących ich użycie z korzystaniem z opieki zdrowotnej – przekonuje Caroline M. Mak, doktorantka farmacji na Uniwersytecie w Buffalo School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences w Nowym Jorku.
Mak wraz ze współpracownikami przeprowadziła przekrojową analizę danych za lata 2011–2015 z badania Panelu Wydatków Medycznych (MEPS), zawierającego dane na temat leków i korzystania z opieki zdrowotnej. Do badania włączono około 13 milionów respondentów w wieku powyżej 65 lat cierpiących na demencję.
Ekspozycję na CogPIM zdefiniowano jako realizację recepty na jeden lub więcej CogPIM w okresie badania. Szacunki populacyjne dotyczące częstości stosowania CogPIM sporządzono przy użyciu procedur ważonych ankietą, a trendy rozpowszechnienia oceniano dzięki testu Cochrana-Armitage'a.