Usuwanie zęba to zabieg, którego z pewnością każdy z nas chciałby uniknąć. Jednak, choć teoretycznie wiemy, iż profilaktyka, czyli dbałość o higienę jamy ustnej oraz częste wizyty kontrolne u stomatologa to gwarancja zdrowia dla naszych zębów, to wielu z nas pojawia się w gabinecie dentystycznym dopiero wtedy, gdy doświadczy dokuczliwego bólu zęba. Najczęściej okazuje się wtedy, iż ząb nie nadaje się do zwykłego leczenia i wymaga bardziej skomplikowanych metod leczenia. Nasuwa się wtedy pytanie: leczyć kanałowo czy usuwać? Odpowiadamy: zawsze warto w pierwszej kolejności zdecydować się na leczenie zachowawcze, a dopiero w ostateczności zdecydować o usunięciu zęba.
Sprawdź, dlaczego warto to zrobić i jak uniknąć sytuacji, w której konieczne może być usunięcie zęba.
Usuwanie zęba nie zawsze jest konieczne
Leczenie zęba zawsze ma sens. Jak długo nie jest on w stanie totalnego zniszczenia, jest to twój własny ząb. Walcz o niego. Sztuczny ząb nigdy nie zastąpi zęba naturalnego. jeżeli choćby nie da się go ocalić, lepszym rozwiązaniem, niż wyrwanie jest leczenie kanałowe. Wyleczony ząb przez cały czas jest twoim własnym zębem i jeszcze przez długi czas może posłużyć i pełnić swoją funkcję. Potem dopiero można próbować z odbudową przy pomocy protez.
W dzisiejszych czasach usuwanie zęba to ostateczność. Nowoczesna stomatologia oferuje bowiem wiele rozwiązań, dzięki którym zęba da się wyleczyć i uratować. Ekstrakcja jest konieczna jedynie wówczas, gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwości leczenia lub ubytek jest tak duży, iż nie ma szans na uratowanie zęba. Dzieje się tak na przykład w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy, w wyniku której doszło do infekcji obejmującej kości szczęki i powodującej w niej rozległy ubytek lub na skutek poważnego urazu mechanicznego, gdy doszło do pęknięcia lub złamania dużej powierzchni zęba. Natomiast istnieje wiele przypadków, w których z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, dzięki której nie musisz się decydować na usuwanie zęba, którego da się uratować.
Nowoczesne metody leczenia zębów
Niegdyś leczenie kanałowe kojarzone było z bólem, dlatego, gdy ząb wymagał długotrwałego leczenia zachowawczego, pacjenci wybierali, często za namową stomatologów, usuwanie zęba.
Przy obecnym zaawansowaniu medycyny, nie musisz mieć takich obaw. Dziś leczenie kanałowe wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt, a choćby kilkanaście lat temu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak chociażby mikroskopy stomatologiczne czy skanery 3D pozwalające na tworzenie trójwymiarowych obrazów zębów, leczenie zębów jest o wiele bardziej skuteczne. W dodatku, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i urządzeń, całą procedurę można przeprowadzić choćby podczas jednej wizyty. Poza tym jest ono w pełni bezpieczne, ponieważ nie ma już konieczności zatruwania zęba. Natomiast dzięki odpowiednio dobranemu znieczuleniu zabieg jest bezbolesny. To zaś przekłada się na komfort pacjenta podczas całej procedury leczenia.
Re-endo — kiedy niezbędne jest powtórne leczenie kanałowe
Re-endo to inaczej powtórne leczenie kanałowe. Kiedy przeprowadzenie zabiegu okazuje się konieczne i czym różni się od zwykłej endodoncji?
Coraz bardziej popularne staje się również laserowe leczenie zębów, które pozwala na precyzyjne usuwanie chorych tkanek bez naruszania otaczających ich zdrowych części. Jest więc ono o wiele mniej inwazyjne, a przy tym jeszcze bardziej komfortowe dla pacjenta. Zabiegi przy użyciu lasera są więc z pewnością przyszłością stomatologii i mogą ją zrewolucjonizować.
Wszystko to sprawia, iż usuwanie zęba w wielu przypadkach nie jest absolutnie konieczne, a dentyści robią wszystko, aby można było tego uniknąć. Tym bardziej iż ekstrakcja może nieść za sobą wiele skutków ubocznych.
Na co wpływa usuwanie zęba?
Czy warto zachować własny ząb? Oczywiście. Usunięcie zęba wcale nie jest wyjściem z kłopotu. Wręcz przeciwnie. Wraz z wyrwaniem zęba kłopoty dopiero się zaczynają. Wyrywając zęba, zaburzamy pracę całego organizmu. Jak to możliwe?
Po wyrwanym zębie powstaje luka, ku której zaczynają pochylać się niczym niepodparte, sąsiednie zęby, a zęby przeciwstawne wysuwają się z zębodołu w poszukiwaniu oparcia w zębie, którego już nie ma. Powoduje to problemy ze zgryzem, a co za tym idzie z gryzieniem i w konsekwencji z układem trawiennym. Pojawiają się zaburzenia w stawach skroniowo – żuchwowych. Następuje też deformacja twarzy.
W miarę upływu czasu tkanka kostna w miejscu luki po zębie zaczyna stopniowo zanikać. Dzieje się tak dlatego, iż nie jest ona obciążana podczas gryzienia i żucia pokarmów. Im dłużej pozostanie ona nieuzupełniona, tym większe ryzyko całkowitego zaniku kości.
Konsekwencją braku choćby jednego zęba mogą być też pozornie odległe dolegliwości takie jak bóle głowy, czy stawów. Dochodzi do nich, ponieważ cała postawa ciała może stać się nieprawidłowa. Usuwanie zęba może mieć zatem wpływ na cały twój organizm.
Kolejnym argumentem za leczeniem zachowawczym zębów niech będzie ten prozaiczny, ale jakże istotny, czyli ponoszone koszty. Leczenie kanałowe nie należy do najtańszych, jednakże jest o wiele tańsze, a co ważne – mniej kłopotliwe, niż uzupełnienie luki po zębie, protezą, czy implantem.
Profilaktyka – klucz do uniknięcia konieczności usuwania zębów
Choć w tej chwili stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które przywracają zębom zdrowie, to jednak przez cały czas warto zapobiegać, niż leczyć. I tu z pomocą przychodzi profilaktyka, dzięki której możesz uniknąć nie tylko usuwania zębów, ale także ich leczenia. Wystarczy, iż wprowadzisz w życie kilka dobrych nawyków, dzięki którym zadbasz o zdrowie swojej jamy ustnej.
Podstawą profilaktyki stomatologicznej jest oczywiście codzienna higiena. Pamiętaj zatem o myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Czynność tę uzupełniaj nitkowaniem i stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej. Niby oczywiste, niby uczą się tego już dzieci, a jednak wiele osób zapomina o tym nawyku, który jest niezwykle istotny w dbaniu o zęby.
Równie ważne jest dbanie o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Nie może w niej zabraknąć warzyw, owoców oraz produktów, które dostarczą twojemu organizmowi składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie zapominaj również o piciu odpowiedniej ilości wody. Ryzyko wystąpienia próchnicy możesz zminimalizować również poprzez ograniczenia spożywania cukrów. To samo tyczy się również spożywania alkoholu i palenia papierosów. Tym bardziej iż rezygnacja z tych dwóch używek korzystnie wpłynie nie tylko na zdrowie twojej jamy ustnej, ale i całego organizmu.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem profilaktyki są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i kontrola stanu uzębienia. Odwiedzając swojego dentystę przynajmniej 2 razy w roku, umożliwisz mu szybkie wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich kroków w kierunku ich zażegnania. Natomiast wykonywane w ramach takiej wizyty zabiegi higienizacji sprawią, iż twój uśmiech będzie się pięknie prezentował, a ty zyskasz pewność siebie.
Podsumowanie
Jak widzisz, usunięcie zęba wcale nie musi być jedynym rozwiązaniem. Stomatologia ciągle się rozwija i w tej chwili jest na zupełnie innym poziomie niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Leczenie zębów, choćby kanałowe, nie jest już powodem do paniki. Zabiegi przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych są bezbolesne i często udaje się uporać z zębem choćby w trakcie pojedynczej wizyty u dentysty. jeżeli choćby nie uda się uratować całego zęba, powinno się udać zachować chociaż korzenie. A to już podstawa do łatwiejszego i tańszego leczenia protetycznego. Nie usuwaj zatem zęba jak długo się da – ale go.