Nie tylko stres. Oto nawyki, które przyśpieszają proces starzenia

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Geinz Angelina / Shutterstock.com


Często możemy usłyszeć, iż na proces starzenia wpływają głównie geny. O ile w wielu przypadkach jest to prawda, nie możemy zapominać, iż nasze codzienne nawyki, także są bardzo ważne. Czego powinniśmy unikać, jeżeli nie chcemy przyspieszać starzenia? Oto kilka wskazówek.
W poście na instagramowym profilu @zdrowepraktyki wymieniono sześć szkodliwych nawyków, które mogą przyśpieszać proces starzenia. "Zacznij od małych zmian. Twój organizm Ci podziękuje!" -zaznaczyli autorzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja krok po kroku?


Co może przyśpieszać proces starzenia?
Pierwszy szkodliwy nawyk to stres. Wiadomo, iż czasami trudno nam nad nim zapanować. Warto jednak pracować nad tym aspektem. Nie tylko, by opóźnić proces starzenia, ale także poprawić jakość swojego życia. Jedna z popularnych metod zakłada prowadzenie dzienników stresu. Zdaniem specjalistów w ten sposób, możemy między innymi znaleźć źródło problemu.


W zestawieniu znalazł się także brak snu. Często przypomina się, iż choćby kilkugodzinny niedobór snu powoduje szereg zmian fizjologicznych. Dlatego też, jeżeli problem powtarza się, może mieć długoterminowe znacznie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także wyglądu.


Szkodliwe nawyki, które warto wyeliminować
Okazuje się, iż szkodliwy może być także siedzący tryb życia. Negatywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd może mieć sytuacja, gdy po ośmiu godzinach w pracy, resztę dnia spędzamy na kanapie przed telewizorem. Eksperci polecają często, by ruszać się przynajmniej 150 minut tygodniowo.
jeżeli zależy nam na opóźnieniu procesu starzenia, warto ograniczyć też spożycie produktów przetworzonych. To między innymi fast-foody, dania typu instant, napoje gazowane, słone i słodkie przekąski. Dobrym rozwiązaniem będzie także ograniczenie lub całkowita rezygnacja z alkoholu.


Przedwczesne starzenie a brak więzi społecznych
W zestawieniu pojawiła się także "samotność". W przeszłości badania wykazały, iż osoby samotne są narażone bardziej na rozwój demencji, depresji, udaru i chorób serca. "Ludzie często są zdziwieni tym, jak brak więzi społecznych może znacząco zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci" - powiedziała w rozmowie z portalem Verywellhealth geriatrka Sara B. Leonard.
Jednak jak słusznie zauważył jeden z komentujących wpis na Instagramie, chodzi prawdopodobnie o sytuację, gdy ktoś jest samotny nie z wyboru. "Samotność, jeżeli jest wyborem, to moim zdaniem niweluje stres i wiele innych niepożądanych akcji" - napisał.
Idź do oryginalnego materiału