„Środa z profilaktyką”
"Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym" to przewodni temat akcji Środa z Profilaktyką przypadającej na 3 stycznia. Jak podkreślił NFZ, zima to czas wzmożonej zachorowalności na infekcje, kiedy wzrasta aktywność wirusów, a także zmienia się nasz styl życia. Dlatego warto szczególnie w tym okresie zadbać o swoje zdrowie.
Wśród nawyków, mogących wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby, wymieniono zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, dbanie o higienę snu oraz regularne wizyty lekarskie, badania profilaktyczne, przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.
Warto zadbać, by dieta była bogata w warzywa i owoce, produkty zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E (tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona), produkty bogate w witaminę C (papryka, brokuły) oraz grupy B (fasola, produkty pełnoziarniste).
"Zima to czas wzmożonych zachorowań m.in. na grypę i na COVID-19. Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób ochrony przed wieloma chorobami zakaźnymi" - podkreślił NFZ. Dodano, iż szczepienie przeciw grypie najlepiej przyjąć w okresie poprzedzającym szczyt zachorowań, który przypada od stycznia do marca.
Badania kontrolne to szansa na wczesne wykrycie chorób
NFZ przypomina o profilaktyce. "Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Dlatego przynajmniej raz w roku wykonaj morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętaj także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi" - zaznaczono.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował praktyczny kalendarz badań, który ułatwi znalezienie programu profilaktycznego oraz wskaże, które placówki go realizują. Należy zaznaczyć płeć, wybrać wiek, a kalendarz wygeneruje listę badań i dostosowanych zaleceń.
Środa z Profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Zagadnienia powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi oraz tematami kluczowymi dla NFZ (np. otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, kampanie edukacyjne).
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach tego przedsięwzięcia są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube - Akademia NFZ, Facebooku - Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.