Neurofeedback –terapeutyczny trening fal mózgowych

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Płynący w mózgu prąd można zmierzyć dzięki elektroencefalografii (EEG), czyli elektrod zbierających sygnały. Na ekranie komputera pojawia się zapis aktywności mózgu, odpowiadający określonym częstotliwościom od najwolniejszych do najszybszych. Wszystkie nasze myśli, emocje i ruchy mięśni zostawiają swój ślad w zapisie EEG, wyjaśnia psycholog Justyna Różycka, która zajmuje się Neurofeedbackiem i falami Alfa-Theta. Terapeutyczne narzędzia, usprawnia pracę mózgu i wpływa na poprawę zdrowia oraz komfortu życia osobom korzystającym z treningu fal mózgowych.

Co panią zainspirowało do pracy z Neurofeedbackiem i falami Alfa-Theta?

Moja podróż w kierunku pracy z Neurofeedbackiem i falami Alfa-Theta rozpoczęła się już dawno, gdy przeczytałam „Maksimum Osiągnięć” Briana Tracy i dowiedziałam się, iż człowiek wykorzystuje niewielki procent potencjału swojego mózgu. Postanowiłam znaleźć odpowiedź na pytanie: „co zrobić aby wykorzystywać maksimum możliwości?”

Ta lektura dała początek poszukiwaniom?

Tak, ale jednocześnie chęć poznania potencjału ludzkiego mózgu. Poszłam na studia z psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Tam odkryłam swoją pasję – neuronaukę poznawczą i spędziłam wspaniały czas robiąc badania mózgu w laboratorium psychofizjologii. Poznałam ludzi, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i do dnia dzisiejszego wspominam to doświadczenie jako bardzo cenne. Stamtąd wyjechałam na staż do University of Twente, gdzie powstały wyniki badań do mojej pracy magisterskiej dotyczącej uwagi i efektu SNARC (Spatial Numerical Association of Response Codes). Pracowałam także na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Lizbonie, badając zakres uwagi u osób niepiśmiennych. Trenowałam swoje kompetencje miękkie i zdobywałam doświadczenia. Przeszłam przez metodę Lowena, Ustawienia Systemowe i Restarting, ale najwięcej zmienił we mnie warsztat Combo Intensive prowadzony przez Master Your Life. Podczas drogi do osobistego rozwoju odkryłam, iż moim kolejnym krokiem ma być wspieranie ludzi dzięki metodzie neurofeedback.

Na czym polega ta metoda terapeutyczna?

Neurofeedback alfa-theta jest narzędziem wykorzystywanym do regulacji fal mózgowych, szczególnie fal alfa (8-12 Hz) i theta (4-8 Hz). To forma terapii, w której pacjenci uczą się zmieniać aktywność fal mózgowych dzięki elektroencefalografii (EEG). Podczas sesji pacjent otrzymuje informacje o swoim stanie mózgu w czasie rzeczywistym. Jego zadaniem jest wyćwiczenie fal mózgowych do takiego stanu, jaki osiąga się w medytacji. Nasz mózg pracuje na wielu częstotliwościach jednocześnie, czy to podczas snu, czy czuwania, ale niektóre, w zależności od naszego stanu będą dominujące. Po przetrenowaniu określonej częstotliwości będziemy w stanie przywołać świadomie wyćwiczony stan. W ostatnich latach medytacja i związane z nią techniki relaksacyjne zostały w znacznym stopniu spopularyzowane jako sposób na złagodzenie stresu i utrzymanie dobrego zdrowia.

Które fale mózgowe są najbardziej aktywne podczas medytacji?

Medytacja zwiększa aktywność fal alfa i theta i właśnie dlatego trenujemy te fale w naszym ośrodku. Theta są to fale wyobraźni. Na tej częstotliwości myślimy obrazami. Jest to częstotliwość kreatywności, połączenia z własnymi emocjami, intuicją oraz stanem relaksacji. Będąc w tym stanie możemy też dotrzeć do “zakopanych” w pamięci wspomnień. Bardzo wysoki poziom fal theta może też świadczyć o trudności w skupieniu uwagi, przetwarzania informacji i uczenia się. W stanie alfa moc fal wzrasta podczas stanów relaksacji, szczególnie przy zamkniętych oczach. Maleje natomiast podczas stanów aktywności przy oczach otwartych. Fale alfa są powiązane z funkcjami sensorycznymi, motorycznymi i pamięciowymi. Podczas medytacji zwiększamy swoją moc fal alfa, co powoduje łatwiejsze skupienie i poprawę czujności. Moc fal alfa jest odwrotnie skorelowana z poziomem pobudzenia, czyli osoby bardzo pobudzone będą miały kilka tej częstotliwości w zapisie EEG.

Jakie korzyści wynikają z neurofeedbacku alfa-theta?

Najważniejsze to redukcja stresu, w czym pomagają fale theta i jednocześnie poprawiają intuicję. Zwiększają elastyczności poznawcze. Trening fal alfa-theta sprzyja lepszemu dostosowywaniu się do zmieniających się warunków. Następuje poprawa pamięci i zdolności uczenia się. Fale alfa wspierają procesy zapamiętywania i przyswajania nowych informacji. Pojawia się lepsza kontrola emocji, co prowadzi do większej stabilności emocjonalnej. Widoczna jest także redukcja objawów depresyjnych, ponieważ trening neurofeedbackiem może skutecznie je zmniejszać. Zaletą jest także zwiększenie samoświadomości, co często zgłaszają uczestnicy treningu. Poprawia się również jakości snu. Regularne sesje neurofeedbacku mogą przyczynić się do regenerującego snu i obniżenia poziomu lęku i niepokoju. Poza tym, osoby korzystające z tej metody często zauważają wzrost kreatywności. Korzyści z treningu neurofeedbackiem utrzymują się długo po zakończeniu terapii.

Dla kogo ta metoda jest najbardziej rekomendowana?

Dla osób, które mają stały natłok myśli, uniemożliwiający im skupienie uwagi, a chciałyby się lepiej skoncentrować, bez częstego rozpraszania. Dla tych, którzy są w trakcie psychoterapii lub coachingu i chcieliby pogłębić swoje połączenie z podświadomością i wydobyć z pamięci wskazówki wspomagające te metody. Zalecana jest także ludziom, którzy medytują i chcą pogłębić to doświadczenie wspierając je feedbackiem dźwiękowym. Skuteczna jest dla osób, które chciałyby mieć łatwość we wprowadzaniu się w stan relaksu, niezależnie od okoliczności w jakich się znajdują. Poprawić poziom swojej kreatywności oraz dla tych, którzy w swojej pracy potrzebują myśleć nieszablonowo, pracują nad szeroko pojętą innowacyjnością i potrzebne są im nowe pomysły.

Czy ta metoda wpływa też na poprawę samopoczucia?

Jak najbardziej, ponieważ poprawia ogólną kondycję psychiczną i fizyczną, zwłaszcza osobom, które ciągle żyją w biegu i chciałyby zwolnić lub zatrzymać się na chwilę. Stopniowo redukuje stany intensywnego smutku lub lęku u osób, które chciałyby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, przywraca euforia życia. Jest to metoda na styku psychologii, duchowości i nowoczesnych technologii, pomagająca ludziom, którzy szukają swojej drogi w życiu, albo zmagają się z chorobami psychosomatycznymi i chcieliby zredukować lub wyeliminować objawy. Pomaga także tym, którzy zmagają się z depresją lub mają ADHD i chcieliby poprawić swoje funkcjonowanie emocjonalne.

Z mojego doświadczenia wynika iż najwięcej korzyści z tej terapii uzyskują osoby, które już są w trakcie psychoterapii i chciałyby nieco przyspieszyć ten proces. Wtedy uzyskują bardzo interesujące efekty. Mają lepszy dostęp do wspomnień, spojrzenie na traumy z zupełnie innej perspektywy i doświadczają ulgi, iż nie muszą już dźwigać przeszłości, pozostawiając ją za sobą.

Gdzie realizowane są te sesje?

Sesje prowadzimy w Warszawie. Pełny trening obejmuje sześć sesji całodniowych. Warto spróbować, bo Neurofeedback alfa-theta jest metodą terapeutyczną, która wspiera zdrowie psychiczne, reguluje emocje i zwiększa zdolności poznawczych.

Dane kontaktowe: [email protected] / www.neuroninstitute.pl

Idź do oryginalnego materiału