Naukowcy ujawnili prawdę o toalecie. Tego filmu nie da się zapomnieć

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: jak spuszczać wodę w toalecie


Większość z nas nie zastanawia się nad tak prozaiczną czynnością, jak spuszczanie wody po skorzystaniu z WC. Okazuje się, iż to poważny błąd. Naukowcy sprawdzili, jak rozprzestrzeniają się zarazki, gdy robimy to przy otwartej desce sedesowej. Nagranie nie pozostawia wątpliwości, jak spuszczać wodę w toalecie, by nie narażać się na kontakt z bakteriami.

Eksperyment dotyczący tego, jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczone bakteriami cząsteczki wody z sedesu, przeprowadził zespół z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Naukowcy sprawdzili to dzięki zielonego lasera i wszystko uwiecznili na filmie. Ich odkrycie ujawnia obrzydliwą prawdę. Kiedy je zobaczysz, już nigdy nie będziesz spuszczał wody tak, jak dotychczas.

Dlaczego warto wiedzieć, jak spuszczać wodę w toalecie?

Kiedy czegoś nie widać, łatwiej jest udawać, iż to nie istnieje. Tak właśnie jest z bakteriami w toalecie. Nie chcemy o nich myśleć, a fakt, iż ich nie widać, znacząco ułatwia to zadanie. Ale prawda jest taka, iż w misce toaletowej pozostaje wiele bakterii i wirusów. Chodzi m.in. o bakterie kałowe takie jak E. coli czy C. difficile. Poza tym rozwijają się tam norowirusy i adenowirusy. Wszystkim sprzyja wilgotne środowisko, więc gwałtownie się namnażają. jeżeli dostaną się do ludzkiego organizmu, mogą spowodować poważne zatrucie. Efektem będą problemy żołądkowe oraz jelitowe. Dla własnego bezpieczeństwa warto wiec wiedzieć, jak prawidłowo spuszczać wodę w toalecie. To jedna z podstaw codziennej higieny.

Jak prawidłowo spuszczać wodę w toalecie? Fot. Freepik

Zobacz również: Kładziesz papier na desce sedesowej w publicznym WC? Nie rób tego więcej

Jak spuszczać wodę w toalecie?

Naukowcy już od ponad pół wieku wiedzą, iż z otwartej muszli sedesowej wydostają się aerozole. To dlatego należy ją zamykać i to najlepiej jeszcze przed spuszczeniem wody. Właśnie w tym momencie z sedesu wydobywa się najwięcej drobinek. Ryzyko, iż znajdują się w nich groźne bakterie i wirusy, jest ogromne. Patogeny potrafią znajdować się w toalecie choćby po kilkukrotnym spuszczeniu wody. jeżeli to nie przekonało cię, iż spłuczki należy używać dopiero po opuszczeniu deski, z pewnością zmienisz zdanie, gdy poznasz wyniki eksperymentu badaczy z Uniwersytetu Kolorado. Pokazał on, jak mocno rozpryskuje się woda z toalety i jak długo jej mikroskopijne cząsteczki unoszą się w powietrzu.

Jak spuszczać wodę w toalecie, by uniknąć rozprzestrzeniania bakterii? Fot. Freepik

Jak rozprzestrzeniają się cząsteczki z bakteriami przy spuszczaniu wody?

Jak wspomnieliśmy, zespół badaczy z Uniwersytetu Kolorado w czasie spuszczania wody podświetlił toaletę zielonym laserem i wszystko uwiecznił na filmie. Widać na nim, iż cząsteczki wody z muszli strzelają wysoko w górę i długo unoszą się w powietrzu. Eksperyment pozwolił stwierdzić, iż są wyrzucane w górę z prędkością 2m/s. Wysokości 1,5 m nad toaletą mogą osiągnąć w ciągu zaledwie 8 sekund. Największe cząsteczki stosunkowo gwałtownie opadają i osiadają na powierzchni sedesu i w jego okolicy. Trwa to maksymalnie kilka sekund. Najmniejsze drobinki unoszą się jednak znacznie dłużej. Naukowcy twierdzą, iż zanim opadną, może minąć choćby kilka minut. Teraz już wiesz, jak spuszczać wodę, by uniknąć kontaktu z zarazkami. Lepiej nie ryzykować i zawsze opuszczać deskę przed użyciem spłuczki.

Idź do oryginalnego materiału