W dniach 25–26 maja 2025 roku w Politechnice Warszawskiej oraz Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbędzie się 3. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” – ogólnopolskie wydarzenie, które pokazuje, iż nauka w Polsce to nie tylko badania w laboratoriach, ale realne rozwiązania mające wpływ na życie obywateli, rozwój gospodarki i jakość funkcjonowania państwa. Zdrowie-polakow.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
W Kongresie weźmie udział ponad 100 instytucji i zespołów badawczych, prezentując ponad 60 wdrożeń i projektów, które już dziś funkcjonuję w edukacji, medycynie, rolnictwie, energetyce, ochronie środowiska, administracji publicznej czy obronności. Niektóre z nich to rozwiązania, które zdobywają międzynarodowe uznanie, inne – to pionierskie odpowiedzi na lokalne problemy, które mają potencjał do szerokiego zastosowania.
Wśród zaprezentowanych wdrożeń znajdą się m.in.:
- RESQL (SWPS) – system monitorowania środowiska szkolnego, który pozwala gwałtownie reagować na przemoc rówieśniczą,
- EMPOWER (Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera) – europejska platforma wspierająca zdrowie psychiczne pracowników,
- AGREUS® (Instytut Ogrodnictwa) – inteligentny system zarządzania nawadnianiem, który odpowiada na wyzwania klimatyczne i oszczędza wodę,
- AI w diagnostyce skolioz (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki) – przykład zastosowania sztucznej inteligencji w poprawie jakości leczenia dzieci,
- TIWADOZ (Instytut Fizyki Jądrowej PAN) – system dozymetrii promieniowania dla służb mundurowych i wojska,
- PLLuM (Instytut Podstaw Informatyki PAN) – pierwszy w Polsce model językowy AI stworzony z myślą o administracji publicznej,
- Centrum Zasobów Mikrobiologicznych SeCuRe (IBPRS-PIB) – innowacyjna baza wspierająca przemysł rolno-spożywczy.
- Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Politechnika Gdańska – Precyzyjna sztuczna inteligencja i możliwości jej zastosowania w medycynie.
Goście specjalni – twarze i głosy Kongresu
Na Kongresie wystąpi ponad 20 gości specjalnych – liderów nauki, ekspertów wdrożeniowych, twórców, przedsiębiorców i osób publicznych, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wizją. To m.in. Tomasz Czajka, Włodzisław Duch, prof. Piotr Moncarz, Michał Wyrębkowski, Ewelina Kurtys, dr Konrad Maj, prof. Agnieszka Paradowska-Gorycka, dr Aleksandra Kołodziejczyk.
– Nie chodzi o to, by promować instytucje – chodzi o to, by pokazać ludzi, którzy realnie zmieniają świat. Mamy w Polsce naukowców na światowym poziomie, którzy często w ciszy laboratorium tworzą rozwiązania wpływające na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia. Czas ich przedstawić opinii publicznej. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” to przestrzeń właśnie do tego – do spotkania, rozmowy i wspólnej refleksji nad tym, jak mądrze inwestować w przyszłość – podkreśla prof. Henryk Skarżyński, inicjator i współorganizator wydarzenia.
Księga Najważniejszych Wdrożeń – nowa inicjatywa
Tegoroczna edycja Kongresu zapoczątkuje również powstanie „Księgi Najważniejszych Wdrożeń Osiągnięć Twórczych XXI wieku” – dokumentu, który ma zebrać najważniejsze badania, innowacje technologiczne i inicjatywy twórcze mające realny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Księga zostanie przekazana Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innym instytucjom publicznym jako symboliczny manifest potencjału polskiej nauki.
– Potrzebujemy lepszej narracji o nauce. Mamy talenty, wyniki i realne efekty – ale brakuje nam komunikacji. Księga ma pokazać, iż nie mamy powodów do kompleksów. Przeciwnie – mamy czym się chwalić. I musimy to robić odważnie – dodaje prof. Skarżyński.
Całość wydarzenia transmitowana będzie online na żywo.
NIE WYMAGA REJESTRACJI!
Link do transmisji i program Kongresu dostępne są na stronie: www.naukadlaspoleczenstwa.pl
3. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” otrzymał patronat honorowy: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Cyfryzacji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministerstwa Przemysłu, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Jedynka Polskie Radio, TVP3, Nauka w Polsce PAP, Tygodnik Przegląd, Focus.pl, Focus o zdrowiu, Puls Medycyny, Gazeta Lekarska, Zdrowie-polakow.pl, Słyszę.