Napar z kozieradki przyspieszy metabolizm i pomoże spalić tłuszcz. Jak go przygotować?

zdrowie.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. mirzamlk / Shutterstock


Kozieradka to roślina z rodziny bobowatych, pełna białka i błonnika. Jak przygotowac herbatkę z nasion kozieradki?Kozieradka (łac. Trigonella foenum-graecum L.) to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. Z wyglądu przypomina koniczynę, stąd jej inne nazwy, takie jak koniczyna grecka. Można też spotkać się z takimi określeniami jak boża trawka lub greckie siano. Kozieradka należy do roślin bobowatych, ma małe żółte, białe lub fioletowo-niebieskie kwiaty i złotobrązowe nasiona zebrane w strąku. Kwitnie w czerwcu i lipcu, jest rośliną miododajną.
REKLAMA




Kozieradkę wykorzystuje się w kuchni jako przyprawę, jest także ceniona ze względu na walory odżywcze i używana w ziołolecznictwie. Zwykle wykorzystuje się nasiona kozieradki, jednak w Indiach jej liście uznawane są za warzywo i spożywane. Ekstrakt z kozieradki bywa też dodawany do produktów kosmetycznych, takich jak szampony, maski do włosów i odżywki. Kozieradka jest dobrze znana medycynie ludowej. W starożytnej medycynie chińskiej kozieradka była stosowana od wieków.Wartości odżywcze kozieradkiTo roślina strączkowa. Jej nasiona zawierają sporo białka, a także kilka ważnych witamin i minerałów. W jednaj porcji (1 łyżka stołowa) nasion kozieradki znajdziemy:białko (2,5 grama)tłuszcz (0,7 grama)węglowodany (6,5 grama)błonnik pokarmowy (2,7 grama)sód (7,4 miligrama)potas (5,5 miligrama)Potencjalne działanie prozdrowotne nasion kozieradkiChociaż zastrzega się, iż nie istnieją mocne dowody naukowe na medyczne zastosowanie kozieradki, to przypisuje się jej kilka zalet, w tym obniżanie poziomu cukru we krwi (ale uwaga, wchodzi w interakcję z lekami na cukrzycę), łagodzenie skurczów menstruacyjnych, a także obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Niektórzy wykorzystują też napar na bazie kozieradki do walki z nadwagą.W kilka małych badaniach klinicznych wykazano, iż dodanie proszku z kozieradki do gorącej wody lub do potraw (np. do pieczenia chleba) może przynieść pewne korzyści osobom chorym na cukrzycę. Inne małe badania sugerują, iż przyjmowanie tabletek z nasion kozieradki lub picie herbaty z nasion może zmniejszyć i skrócić czas trwania bólu menstruacyjnego. W przypadku kobiet po menopauzie ekstrakt z kozieradki może złagodzić dyskomfort związany ze wahaniami poziomu hormonów w organizmie. Małe badanie wykazało też związek między ekstraktem z kozieradki a poziomem testosteronu u mężczyzn. Ponieważ kozieradka jest bogata w błonnik pokarmowy, może wspierać odchudzanie, dając uczucie sytości i usprawniając pracę jelit.


Ponieważ kozieradka to roślina strączkowa, nadmiar może przynieść działania niepożądane, takie jak biegunka i gazy. Niektóre osoby, które są uczulone na orzeszki ziemne, mogą też reagować alergią na kozieradkę, ponieważ te dwie rośliny działają krzyżowo (alergia krzyżowa to pojawiająca się u tej samej osoby podobna reakcja alergiczna na różne alergeny).Jak przygotować napar z kozieradki?Najpierw należy opłukać nasiona kozieradki na sitku. Następnie 1 szklanką wody zagotować i wsypać do wrzącej wody 1 łyżeczkę nasion. Pozostawić nasiona we wrzącej wodzie na około 3 minuty. Im dłużej pozostawimy nasiona w wodzie, tym herbata będzie bardziej skoncentrowana. Na koniec odcedzamy nasiona i pijemy herbatę na gorąco lub na zimno.

Zobacz wideo

Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Idź do oryginalnego materiału