Blisko stu uczestników, w tym seniorzy, skupił międzypokoleniowy projekt gminy Ozimek. Odbyło się to w ramach Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Program ten łączy osoby działające w społecznościach lokalnych. To między innymi: dyrektorzy domów kultury, bibliotek, ośrodków wychowawczych czy też prowadzący kluby seniora czy domy dziennego pobytu.
Międzypokoleniowy projekt gminy Ozimek – tu ważni są seniorzy
– Jako absolwentka tego programu działam w sieci absolwentów PAFW. W ramach wymyślonej przeze mnie inicjatywy „Ruszamy empatycznie, ponadpokoleniowo w politykę senioralną” zaprosiłam do Ozimka innych liderów-absolwentów fundacji z całej Polski – mówi Halina Oster, pełnomocniczka burmistrza Ozimka ds. polityki senioralnej oraz wiceprzewodnicząca wojewódzkiej rady seniorów przy Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.
Uczestnicy wydarzenia gościli m.in. w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie od 21 do 23 marca.
– To miejsce wydało mi się wprost stworzone do rozmów na temat polityki senioralnej. Człowiek starszy nie poczuje się młodziej nigdzie bardziej niż właśnie tu, w Dolinie Dinozaurów – śmieje się pani Halina.
W programie znalazło się szereg aktywności w regionie: od zwiedzania PNiEC, przez warsztaty z rozwoju uważności empatycznej, po wyjazd do studia radiowego Doxy w Opolu.
– Gdzie było też nagranie do podcastu „Trzecia trzydziestka”, który prowadzę – opowiada Halina Oster. – Rozmawialiśmy m.in. o naszych działaniach w ramach programu PAFW i wyzwaniach współczesnej polityki ponadpokoleniowej.
Aktywizacja osób starszych to konieczność
Zdaniem pani pełnomocnik, najpilniejsze są dziś działania skierowane na aktywizację społeczną osób w wieku 55-60 lat. Chodzi o to, by chętnie angażowali się np. w życie społeczności lokalnej.
– Musimy to robić po to, by ci seniorzy za dziesięć, piętnaście lat nie potrzebowali specjalistycznej opieki – mówi Halina Oster.
Dodajmy, iż uczestnicy międzypokoleniowego projektu odwiedzili m.in. w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czy Muzeum Hutnictwa w Ozimku, ale spotkali się też z prof. Andrzejem Blikle, który od lat propaguje sposób tzw. „turkusowego zarządzania” w organizacjach i Jackiem Jakubowskim, psychologiem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W wydarzenie włączyło się do wspólnego, lokalnego działania ok. 80 osób. – Dziękujemy wszystkim a w szczególności burmistrzowi Ozimka Mirosławowi Wieszołkowi. A także pani Sabinie Zarębie z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, wszystkim gościom i wykładowcom, a także liderom i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – kończy Halina Oster.






Fot. Halina Oster
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania