Masz wysoki poziom cukru? Jedz koniecznie to warzywo

zdrowie.wprost.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Batat Źródło: Shutterstock / KarepaStock


Chodzi o niezbyt popularne w Polsce bataty. Niski indeks glikemiczny, jaki posiadają te warzywa sprawia, iż bataty są polecane chorym na cukrzycę. Zmniejszają poziom insulinooporności. Dietetycy wskazują, iż są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ziemniaków.


Indeks glikemiczny (IG) oznacza wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku. Produkty mające duży IG są gwałtownie trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, co powoduje gwałtowne zwiększenie glikemii poposiłkowej i następnie szybkie zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Indeks glikemiczny batatów jest niewielki, wynosi 56. Dlatego dietetycy polecają je cukrzykom.


Bataty – adekwatności odżywcze


W 100 gramach batatów znajduje się 85 kalorii. W ponad 70 proc. składają się one z wody. Znajdziemy w nich 1,6 g białka, 20 g węglowodanów, 4,2 g cukru, 3 g błonnika i śladowe ilości tłuszczu.


Właściwości zdrowotne batatów


Właściwości zdrowotne bataty zawdzięczają dużej ilości przeciwutleniaczy: beta-karotenowi i witaminie C. Bataty zawierają też potas, wapń, sód, żelazo, magnez, fosfor, witaminę B5, B3, B6 i E. W niektórych odmianach batatów, na przykład batatach fioletowych, znajdziemy również inne przeciwutleniacze, jak likopen, czy antocyjany. Badania wskazują, iż zapobiegają one rakowi szyjki macicy, prostaty, a także pęcherza, jelita grubego i nerek. Bataty mają adekwatności przeciwzapalne, dlatego są zalecane osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów.


Bataty poprawiają pracę jelit


Bataty zawierają dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Organizm nie jest w stanie samodzielnie strawić żadnego z nich. Pozostający w przewodzie pokarmowym błonnik zapewnia szereg korzyści zdrowotnych i pomaga schudnąć. Dlatego bataty polecane są sportowcom i osobom na diecie.


Bataty poprawiają wzrok


Bataty są bogate w beta-karoten, 200 g pieczonego pomarańczowego słodkiego ziemniaka ze skórką dostarcza go ponad siedmiokrotnie więcej, niż potrzebuje dorosła osoba dziennie. Beta-karoten jest przekształcany w witaminę A w organizmie i wykorzystywany do tworzenia receptorów wykrywających światło w oczach. Niedobór witaminy A może prowadzić do szczególnego rodzaju ślepoty tzw. kseroftalmii. Spożywanie pokarmów bogatych w beta-karoten, takich jak słodkie ziemniaki o miąższu pomarańczy zapobiega temu schorzeniu.
Idź do oryginalnego materiału