Masaż Shiatsu wywodzi się z kultury Japonii, gdzie dosłowne znaczenie można przetłumaczyć jako „naciski kciukami”. Cały zabieg wykonuje się współcześnie również przy użyciu całych dłoni, przedramion, łokci, kolan oraz stóp. Jego działanie jest mocno rozluźniające, relaksacyjne, pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia oraz zmniejsza napięcie w ciele. Jest wskazany dla osób zmagających się z długotrwałym stresem, zmęczeniem, bezsennością czy migrenami.
Wprowadzenie do techniki Shiatsu
Cały masaż Shiatsu opiera się na pracy w obrębie szlaków energetycznych – tak zwanych meridianów. Każdy z 12 meridianów odpowiada za funkcjonowanie konkretnego obszaru ciała i narządów wewnętrznych. Masaż ma formę akupresury, gdzie osoba wykonująca zabieg skupia się na konkretnych punktach na ciele stosując delikatny i powolny nacisk. Ruch masażysty powinien wychodzić z całego ciała, a siła nacisku powinna być odpowiednio dostosowana do osoby masowanej.
Zabieg dąży do wyrównania energii i przywrócenia równowagi między ciałem a umysłem, co ma usprawnić funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki temu wyrównuje się ciśnienie krwi, następuje poprawa krążenia, wyciszenie przebodźcowanego układu nerwowego, reguluje się praca układu trawienia, następuje rozluźnienie mięśni i poprawa zakresu ruchomości w stawach.
Masażer szyi i karku Shiatsu – jak działa i jakie są zalety masażu?
Alternatywą dla tego orientalnego masażu jest masażer karku i szyi Shiatsu. Urządzenie posiada kilka głowic masujących umieszczonych na wygodnym pasie, który zakłada się daną okolicę (oprócz szyi i karku można go również stosować na okolice odcinka piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa, pośladki, uda lub łydki).
Niewątpliwie zaletą takiego urządzenia jest możliwość stosowania go adekwatnie w dowolnym momencie dnia, kiedy czujemy taką potrzebę. Masaż nie wymaga specjalnego przygotowania i możemy go wykonać zarówno w domu, jak i w pracy czy w samochodzie.
Dzięki zastosowaniu masażera karku i szyi – w przyjemny i łatwy sposób – można pozbyć się dokuczliwych napięć, sztywności mięśni z okolicy karku i barków, napięciowych bólów głowy oraz zrelaksować się po ciężkim dniu.
Techniki i wskazówki przydatne podczas samodzielnego masażu
- Masaż jednej okolicy ciała powinien trwać ok. 15 minut.
- Intensywność trzeba dostosować indywidualnie – ucisk nie powinien wywoływać bólu, masaż powinien być komfortowy i przyjemny.
- Podczas masażu należy przyjąć wygodną pozycję, w której można się zrelaksować.
- Masaż Shiatsu można połączyć z technikami świadomego oddychania.
- Po masażu mięśnie mogą być delikatnie obolałe, może pojawić się uczucie „zakwasów”.
- Przeciwwskazania do zabiegu są takie same jak przy masażu klasycznym. jeżeli pojawią wątpliwości co do wskazań lub użytkowania, należy skonsultować się ze specjalistą
Bibliografia:
- McCarty P., Shiatsu dotyk dla zdrowia, Polska Fundacja Makrobiotyczna, 1995.
- Rappenecker W., Shiatsu i akupresura, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, 2004.