Masaż akupresurowy w domowych warunkach: Praktyczne wskazówki dla początkujących

acusmed.pl 5 miesięcy temu

Masaż akupresurowy – jego początków należy szukać w medycynie chińskiej. W jej założeniach uciskanie konkretnych punktów w ciele człowieka odblokowuje energię odpowiadającą za stany chorobowe narządów wewnętrznych. We współczesnej medycynie zachodniej akupresurę wykorzystuje się m.in. w celu rozluźniania spiętych mięśni, poprawy ukrwienia czy zmniejszenia dolegliwości bólowych pleców.

Podstawy masażu akupresurowego, czyli co każdy początkujący powinien wiedzieć

Masaż akupresurowy można wykonywać w różny sposób. Na taki zabieg można udać się do profesjonalnego gabinetu, gdzie masażysta w określony sposób będzie uciskał konkretne punkty w ciele. Działając na punkty spustowe, powięź, układ nerwowy i krwionośny zmniejszą się napięcia, co z kolei zminimalizuje ból w obrębie kręgosłupa, szyi i stawów.

Dużą popularność zyskują także różne przyrządy do masażu akupresurowego. Ich ogromną zaletą jest to, iż można ich używać samodzielnie w domowym zaciszu, kiedy tylko pojawia się taka potrzeba. Już po jednym użyciu poprawia się krążenie krwi na danym obszarze ciała, co sprawia, iż tkanki miękkie są lepiej odżywione i dotlenione. Po takim zabiegu można poczuć wyraźne odprężenie, wyciszenie, spokój oraz redukcję bólu. Efektem regularnego stosowania będzie eliminacja negatywnych skutków stresu, lepsza jakość snu i poprawa koncentracji.

Masaż akupresurowy świetnie sprawdzi się również przy terapii bólów głowy, bezsenności, problemach z układem trawienia czy przy stanach chorobowych zatok.

Masaż akupresurowy – akcesoria, które mogą Ci się przydać

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z tym rodzajem terapii jest mata do akupresury. Jest ona łatwa w użyciu i bezpieczna do stosowania w walce z codziennymi dolegliwościami. Taka Akumata posiada na całej swojej długości specjalnie dostosowane kolce, które bodźcując skórę przynoszą szereg korzyści dla organizmu.

Intensywniejsze odczucia podczas masażu można uzyskać przy użyciu maty z igłami Lyapko. Produkt wykonany jest z gumy oraz tępo zaostrzonych igieł ze stopów metali. Wielkość maty i rozstawienie kolców można dobrać indywidualnie do potrzeb.

Masaż akupresurowy krok po kroku

  1. Ułóż się wygodnie na macie. Pod szyję i odcinek lędźwiowy możesz podłożyć wałek. jeżeli bodziec jest za mocny, możesz spróbować masażu przez cienką, bawełnianą koszulkę.
  2. Masaż powinien trwać od 10 do 30 minut. Można go wykonywać choćby codziennie. Czas można wydłużać wedle potrzeb.
  3. Przez pierwsze kilka minut masaż może być bolesny, później następuje uczucie rozluźnienia, ciepła i pulsowania.
  4. Podczas masażu postaraj się zrelaksować i skupić na oddechu.

Masaż na macie – najczęstsze błędy popełniane przez osoby początkujące

  1. Maty nie powinno się układać na nierównym podłożu.
  2. Nie należy wykonywać masażu na obszarze ciała z pieprzykami, brodawkami (opcjonalnie można je zabezpieczyć np. plastrem).
  3. Maty nie można używać w przypadku ostrych lub zakaźnych chorób skóry, infekcji i nowotworów, a podczas ciąży najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
  4. Masaż akupresurowy nie zastępuje wizyty u specjalisty. jeżeli dolegliwości nie ustępują należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

Bibliografia:

  1. Kasperczyk T., KmakS., Leczniczy masaż punktowy, Comes, Warszawa, 1993.
  2. Popowicz D., Akupresura w praktyce, Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli, Gliwice, 2007.
Idź do oryginalnego materiału