Lubuskie z niechlubnym rekordem. Jak walczyć z dopalaczami?

radiogorzow.pl 1 dzień temu

6,48 interwencji medycznych związanych z zatruciem dopalaczami na 100 tys. mieszkańców – to niechlubny rekord Polski, który należy do województwa lubuskiego. Liczba zatruć w naszym regionie jest kilkukrotnie wyższa, niż średnia krajowa (1,48). Po dopalacze często sięgają młodzi ludzie. Pytamy: dlaczego i jak temu zapobiegać?

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2024 r. wynika, iż najchętniej w całym kraju po dopalacze sięgają mężczyźni, których dotyczyło 67,5 proc. interwencji, a statystycznie największymi odbiorcami pozostają osoby w wieku 30-39 lat. Choć dorośli przodują w statystykach, pediatrów niepokoją przypadki wśród dzieci, które w ubiegłym roku 92-krotnie truły się dopalaczami.

Piotr Wiśniewski, nasz redakcyjny kolega i jednocześnie pedagog w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie mówi o najczęstszych przyczynach sięgania po używki:

W ubiegłym roku lubuscy policjanci odnotowali 50 przypadków osób nieletnich pod wpływem narkotyków lub dopalaczy. Mł. asp. Bartosz Kulej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie mówi o tym, jak funkcjonariusze pracują z młodzieżą, by tych przypadków było jak najmniej:

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował poradnik dla rodziców, gdzie znajdują się m.in sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych.

W Polsce działają bezpłatne telefony zaufania dla osób w kryzysie. Ich wykaz podajemy poniżej:

801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

Idź do oryginalnego materiału