Lokalna apteka powiązana z kartelem narkotykowym

mgr.farm 1 dzień temu

Wojna o wpływy pomiędzy meksykańskimi kartelami narkotykowymi trwa nieprzerwanie od lat 90. Jedną z największych organizacji jest Sinaloa Cartel, który aktywnie uczestniczy w przemycie fentanylu do USA. Kartel pozyskuje chemiczne prekursory niebezpiecznego leku opioidowego z Chin i Indii, które po sprowadzeniu do Meksyku wykorzystują do produkcji. Przestępcy inwestują zarobione pieniądze w legalne biznesy jak np. lokalna apteka czy sklepy spożywcze. W ubiegłym miesiącu Departament Skarbu w USA nałożył sankcje na dwie meksykańskie firmy powiązane z Sinaloa Cartel.

Lokalna apteka jako pralnia brudnych pieniędzy

W lipcu br. na terenie USA zatrzymano Ismaela „El Mayo” Zambada, który jest jednym ze współzałożycieli kartelu z Sinaloa. Aresztowanie sprawiło, iż pomniejsze frakcje kartelu rozpoczęły rywalizację o przejęcie władzy w grupie. Powstałe w organizacji zamieszanie zostało wykorzystane przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC). Efektem tego było udowodnienie powiązania kartelu z kilkoma meksykańskimi biznesami.

  • Czytaj również: Przestępcy mieli własną markę leków i sprzedawali ją przez Internet

Nieves y Paletas to sieć lodziarni, którą założyli Karla Gabriela Lizarraga Sanchez oraz Jesus Norberto „El 30” Larranga Herrera. Zdaniem Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych przedsiębiorcy wykorzystywali dochody z narkotyków do rozwoju swojego biznesu. Podobna sytuacja dotyczyła sklepu spożywczego i apteki detalicznej z meksykańskiego stanu Sonora, gdyż w obu przypadkach potwierdzono układy z handlarze narkotyków Jose Arnoldo Morganem Huertą ps. „Chachio”. Ponieważ bratem przestępcy jest szef kartelu Sinaloa (Juan Carlos „Cacayo” Huerta) nadzorujący handel narkotykami w przygranicznym Nogales, to łatwo domyślić się, iż lokalna apteka i sklep pełniły rolę pralni brudnych pieniędzy.

Akcja jest rezultatem wysiłków całego rządu. Celem jest przeciwdziałanie globalnemu zagrożeniu spowodowanego handlem nielegalnymi narkotykami do Stanów Zjednoczonych, ponieważ fentanyl powoduje śmierć dziesiątek tysięcy Amerykanów rocznie. Ponadto nie można zapominać o niezliczonych przypadkach przedawkowania bez ofiar śmiertelnych – oznajmia w oświadczeniu Departament Skarbu USA.

Rząd Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na wszystkich podejrzanych. Oznacza to, iż wszystkie udziały w majątku oraz wszelka własność znajdująca się na terenie USA, będąca w posiadaniu lub pod kontrolą amerykańskich obywateli, została zablokowana i zgłoszona do OFAC. Co więcej, blokada objęła także wszystkie podmioty będące bezpośrednią lub pośrednią, indywidualną lub łączną własnością osób powiązanych z kartelem Sinalo.


Źródła:

  1. https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy2605
  2. https://www.cbsnews.com/news/us-sanctions-ice-cream-shops-pharmacy-mexico-sinaloa-cartel/

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału