Owsianka stała się jedną z popularniejszych potraw serwowanych na śniadanie. Nie tylko jest smaczna i pożywna, ale przede wszystkim ze względu ma prozdrowotne adekwatności. Zdaniem specjalistów płatki owsiane można jeść codziennie.
Agnieszka Chruścikowska, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, zwraca uwagę, iż produkty owsiane należą do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która poza dostarczaniem składników odżywczych, korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Dlaczego warto jeść płatki owsiane?
Ich największym atutem jest błonnik, za pomocą którego układ pokarmowy (zwłaszcza jelita!) pracuje o wiele sprawniej. Rozpuszczalna część błonnika, tzw. beta-glukan, reguluje gospodarkę węglowodanowo-lipidową i poprawia glikemię u osób, które mają zaburzenia tolerancji glukozy.
„Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w owsie pomaga regulować poziom cukru we krwi. Produkty owsiane, szczególnie tradycyjne płatki owsiane mają relatywnie mniejszy indeks glikemiczny niż odpowiednie produkty pszenne, jęczmienne czy kukurydziane. Posiłki z użyciem płatków owsianych charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i stosunkowo niewielką gęstością energetyczną. Dają także długotrwałe uczucie sytości” – tłumaczy Agnieszka Chruścikowska.
Jedząc płatki owsiane, dostarczamy organizmowi m.in. magnez, żelazo, wapń, cynk i potas, dzięki czemu wzmacniamy układ immunologiczny i krwionośny. W płatkach znajdziemy także witaminę E (opóźnia efekty starzenia) oraz C (poprawia odporność). Płatki owsiane są też bogatszym niż inne zboża źródłem węglowodanów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Płatki owsiane zmniejszają ryzyko chorób autoimmunologicznych i obniżają poziom cholesterolu. Jedząc je regularnie, możemy schudnąć, ponieważ związki zawarte w płatkach wpływają na cholecystokininę – hormon odpowiedzialny za hamowanie uczucia głodu.
Lody owsiane – czyli jakie?
Najpopularniejszym daniem z wykorzystaniem płatków owsianych jest oczywiście owsianka – serwowana zwykle na śniadanie. Ale można je również dodawać do wypieków, deserów, batonów, a choćby zup. Okazuje się, iż płatki owsiane mogą być także składnikiem lodów. Jednak w sieci nie znajdziemy wielu przepisów na taki deser. Mówiąc o lodach owsiankowych czy lodach owsianych, najczęściej mamy na myśli lody wykonane na bazie mleka owsianego, wegańskie, niezawierające śmietany, jajka czy zwykłego mleka. Choć niektórzy terminem „lody owsiankowe” określają po prostu lody, do których dodaje się płatki owsiane jako jeden ze składników. Jedną i drugą wersję deseru można wykonać w domu, choć z pewnością zdrowsza jest ta pierwsza.
Jak przygotować mleko owsiane do lodów?
Jeśli zamierzamy przygotować lody na bazie mleka owsianego, możemy kupić je w sklepie lub zrobić samodzielnie. Najprostszym sposobem na to, aby przygotować mleko owsiane, jest zalanie płatków owsianych wodą. Zgodnie z recepturą znanej trenerki Anny Lewandowskiej, najlepiej zrobić to w proporcjach: 3 łyżki płatków owsianych oraz 700 ml wody. Gdy płatki staną się miękkie, należy mieszankę przelać do kielicha blendera i dodać swoje ulubione dodatki. Żona Roberta Lewandowskiego dodaje 1-2 łyżki naturalnego słodzika (np. ksylitolu) albo 3 daktyle oraz odrobinę soli. Całość należy zmiksować, najlepiej wysokoobrotowym blenderem. Można to również robić blenderem ręcznym, ale wtedy należy mleko przecedzić przez gęste sitko lub czystą tkaninę.
Jeszcze inny sposób na przygotowanie mleka (bez namaczania płatków) znalazła Nina Awzan, autorka bloga Wegepedia. Do kubka wypełnionego górskimi płatkami owsianymi dodaje 4 kubki zimnej wody i ulubione składniki np. naturalny słodzik, orzechy lub wiórki kokosowe. Powstałą mieszankę miksuje przez 30 sekund, a następnie przecedza ją przez gęste sito i przefiltrowuje przez zwykły filtr do kawy. W ten sposób otrzymuje mleko o gładkiej konsystencji. Zarówno sposób Anny Lewandowskiej, jak i Niny Awzan pozwoli nam uzyskać biały napój, który możemy wykorzystać do przygotowania owsianych lodów.
Najprostszy przepis na lody z mleka owsianego
Do przygotowania lodów z mleka owsianego warto wybierać owoce, które nie mają w sobie zbyt dużo wody, a po zmiksowaniu nie powstaje z nich sok. Idealnym owocowym składnikiem są banany – ich konsystencja sprawi, iż składniki łatwiej się połączą, a powstała mieszanka nie będzie zbyt płynna.