Długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych nie ma wpłwu na ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych u osób starszych. Badacze publikują uspokajające dane.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Epidemiologii, Radiologii i Medycyny Nuklearnej oraz Centrum Alzheimera Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie w Holandii rzuca nowe światło na zależność między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych a ryzykiem demencji.
Badacze przebadali 5511 osób (58 proc. stanowiły kobiety; średni wiek badanych to 71 lat). Uczestnicy badania nie chorowali na demencję, natomiast demencja incydentalna była monitorowana od początku badania do 2018 r. z powtarzającymi się ocenami poznawczymi dzięki Mini-Mental Status Examination (MMSE) i Geriatric Mental Schedule, a także MRI.
Obserwacja trwała 10 lat
Informacje na temat stosowania leków przeciwdepresyjnych przez uczestników zostały pozyskane z dokumentacji aptecznej od 1992 r. do punktu wyjściowego (rozpoczęcie badania) w latach 2002–2008. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 10 lat u 12 proc. uczestników rozwinęła się demencja.
17 proc. uczestników badania stosowało leki przeciwdepresyjne w okresie około 10 lat przed punktem wyjściowym, a 4,1 proc. stosowało leki przeciwdepresyjne jeszcze na początku badania.