Książki dla dzieci odgrywają ogromną rolę w ich życiu. Pobudzają wyobraźnię, pozwalają odkrywać świat, zachęcają do snucia marzeń. Im szybciej zaczniemy oswajać dzieci z książkami, tym więcej korzyści dla rozwoju będziemy mogli zaobserwować. Czytanie dziecku daje niesamowite efekty w postaci szybszej nauki mówienia, czytania i pisania. Czytając kształtujemy ich inteligencję emocjonalną, poznają pełną gamę emocji, uczą się je rozpoznawać i nazywać.
Właśnie zbliża się idealny moment do obdarowania naszych dzieci prezentem w postaci książki. Musimy pamiętać tylko o tym, żeby były one odpowiednie dla wieku naszych pociech i żeby były one zgodne z ich zainteresowaniami.
Oto lista książek które dostaną nasze dzieci, może komuś się przyda i wybierze książkę pod choinkę.
Karty kontrastowe
W pierwszych miesiącach życia do wybór numer jeden. To czarno – białe, proste ilustracje odpowiednie dla niemowląt, które dostrzegają tylko mocno kontrastowe barwy i wyraźne kontury. Kiedy nasz maluszek zacznie chwytać, posłużą również do rozwijania zdolności manualnych. Karty te dziecko jest w stanie zobaczyć, a co za tym idzie wzbudzają jego zainteresowanie. W pudełku możemy również znaleźć poradnik dla rodzica, z którego możemy się dowiedzieć jak widzi dziecko oraz propozycje jak możemy wykorzystać te karty.
Księga dźwięków
Książka składa się z ponad 100 kartonowych stron, którym przypisane są różne dźwięki. Otaczający nas świat jest pełen dźwięków pies robi hau, hau, samochód robi brum, brum, mama robi cmok, cmok a ich naśladowanie to dla malucha świetna zabawa. Znajdziemy tu dźwięki wydawane przez zwierzęta, ludzi i przedmioty – niektóre bardzo nieoczekiwane, jak np. choinka. Wiesz jak robi ? Obrazki na stronie są duże, proste, malowane grubą kreską, które przyciągają wzrok a maluch koncentruje się na nich. Poprzez wyrażenia dźwiękonaśladowcze poznaje swój głos, zaczyna powtarzać pierwsze sylaby i słowa.
Kto zjadł biedronkę ?
Książka opowiada o szukaniu biedronki, podobno ktoś ją zjadł. Kto to mógł zrobić ? Może niedźwiedź , może flamingi a może był to ślimak ? Książka ma dużą dziurę przez którą od początku widzimy małego owada. Każda kolejna strona zbliża nas do rozwiązania tajemnicy zaginięcia biedronki. Duże kolorowe zwierzęta pomagają w nauce kolorów i nazw zwierząt. Historia o szczęśliwym zakończeniu.
Leo i Tuli. Słucham i potarzam.
To historia małego chłopca, który zgubił w lesie swojego pluszowego przyjaciela Tuliego. Pomocą w odnalezieniu przyjaciela służą mu leśne zwierzęta. Książka przepełniona jest wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, które dzieci słuchają i powtarzają. Piękne ilustracje zabierają dziecko w leśny świat, poznaje tam zwierzęta które tam żyją. Dzięki książce ćwiczymy mowę dziecka jak również zdolności matematyczne. Na końcu książki dzieci przeliczają zwierzęta, ile pomogło w odnalezieniu przytulanki. Dzieci dowiadują się które zwierzę jest najmniejsze a które największe. Idealna dla dzieci od 0 do 3 roku, sprawdzi się również dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Format książki sprawia, iż mieści się w małych rączkach natomiast kartonowa forma sprawi, iż książka będzie trwała i nie ulegnie zniszczeniu.
Świat Florka.
Książka adresowana nie tylko do dzieci, jest to książka dla całej rodziny. To zbiór opowiadań, które pozwolą dziecku lepiej zrozumieć różne emocje. Florek to nieśmiały chłopiec, któremu przyszło się zmierzyć z przedszkolnym światem. Potrzebuje wsparcia i akceptacji. W przełamywaniu barier pomagają mu miłość, zrozumienie oraz przyjaźń. Dzieci, utożsamiając się z Florkiem, mają okazję zmierzyć się z emocjami i przede wszystkim je zrozumieć, by potem stawić im czoła w prawdziwym życiu. W książce można również znaleźć praktyczne wskazówki jak pomóc dziecku rozwijać inteligencję emocjonalną u swoich dzieci.
Świat Florka. Pamiętnik przedszkolaka
To dalsze losy historii małego chłopca. Florek jest już starszy, ma przyjaciół z którymi przeżywa przedszkolne przygody i trudności. Zebrane w książce opowiadania ukazują szereg trudnych historii takich jak: pierwsza wizyta u dentysty, złe sny, skarżenie czy odmienność.
Rysowanie w stylu Minecraft
Co prawda to nie pozycja do czytania, bardziej szkicownik, ale mając w domu fanów Minecrafta musiała się znaleźć na naszej liście tegorocznych prezentów. Dzięki tej książce dzieci uczą się rysować minecraftowe kształty dzięki specjalnej siatki i kreować świat swoimi kredkami. Rysunki w książce podzielono tematycznie: zwierzęta, postacie, potwory, dekoracje a każdy rysunek posiada szczegółową instrukcję jak go wykonać – co wcale nie jest takie proste:) Jak dziecko dojdzie do wprawy zaczyna tworzyć Minecraftowy świat.
Tabliczka mnożenia w wierszykach
Jest to książka, w której dzieci nie tylko liczą konkretne zbiory ale również dzięki rymowanych, prostych wierszyków poznają wynik mnożenia, tak żeby łatwiej go zapamiętać. Połączenie pięknych obrazów z tekstem sprawia, iż abstrakcyjne działania nabierają konkretnych kształtów ludzi i zwierząt. Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę, wspólne oglądanie ilustracji jest na pewno przyjemniejsza i łatwiejsza.