Krew w kale u dziecka to nie zawsze powód do paniki. Oto kiedy iść do pediatry

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Przyczyną krwi w kale u dziecka może być choroba lub uszkodzenie odbytu. fot. zhuravlevab/123rf.com


Krew na papierze toaletowym, majtkach lub pieluszce dziecka może przerazić. Przyczyn krwi w kale u dziecka może być jednak wiele i nie wszystkie są bardzo groźne i poważne. jeżeli zauważysz u dziecka krew w kale, najważniejsze to pójść do pediatry i ustalić przyczyny krwawienia.


Krew w kale u dziecka może pojawić się zarówno z mniej groźnych powodów, jak i tych zagrażających zdrowiu i życiu dziecka.

Przy każdym zauważeniu krwi w kale u dziecka należy podjąć diagnostykę i znaleźć przyczynę krwawienia. Dlatego po zauważeniu krwi w kale u dziecka zawsze trzeba zawsze udać się do pediatry.

Krew w kale u dziecka może być niewidoczna gołym okiem, to krew utajona. Aby ją zdiagnozować, lekarz musi zlecić wykonanie badania kału w kierunku krwi utajonej. Zwykle prosi, by je zrobić po zauważeniu innych objawów chorobowych.


Krew w kale u dziecka


Krew w kale u dziecka jest objawem, który zawsze należy sprawdzić u lekarza. Krwawienie z przewodu pokarmowego nie zawsze oznacza groźne choroby u dziecka, ale każdą przyczynę krwi w kupie dziecka trzeba ustalić. Dzięki temu będzie można wdrożyć leczenie zalecone przez pediatrę.

Krew w kale u dziecka można podzielić na krwawienie jawne, utajone i nieokreślone. Krwawienie z odbytu lub dróg pokarmowych może wynikać ze zwykłego podrażnienia lub urazu, ale może oznaczać też alergię lub choroby takie jak nowotwór.

Przyczyny krwi w kale u dziecka


Krew w stolcu może być spowodowana mechanicznym uszkodzeniem odbytu, zaburzeniami podczas oddawania stolca, zaburzeniami krzepnięcia. Przy każdym zauważeniu krwi w kale dziecka trzeba udać się do pediatry, by znaleźć przyczynę krwawienia.

Krew może być związana również ze szczeliną odbytu, czyli raną w błonie śluzowej kanału odbytu albo z zaburzeniami krzepliwości: nadmiernym krwawieniem lub małopłytkowością. Może się również zdarzyć, iż krew jest oznaką problemów ze strony układu pokarmowego.

Krew jawna w kale dziecka


Krew w kale, którą widać gołym okiem, np. na papierze toaletowym po wizycie w toalecie albo na desce sedesowej czy bieliźnie dziecka, nazywana jest krwią jawną. Krew widoczna w kupie gołym okiem może być wynikiem mechanicznego obtarcia lub uszkodzenia odbytu, ale może też być objawem groźniejszych schorzeń związanych z układem pokarmowym.

Wśród przyczyn widocznej krwi w kale u dziecka wymienia się:


skręt kiszek


wgłobienie jelita (wsunięcie się jednego odcinka jelita w drugi)


polipy odbytu


choroby zapalne układu pokarmowego (martwicze lub nieswoiste zapalenie jelit, wada wrodzona zwężenia końcowego odcinka jelit lub wada układu pokarmowego z zanikiem przewodu żółtkowo-jelitowego)

alergie pokarmowe


wady naczyniowe


choroby zakaźne (infekcje żołądka lub jelit: wrzodziejące zapalenie żołądka i jelit, zapalenie jelita grubego, pełzakowica, salmonella, czerwonka bakteryjna).


Utajona krew w kale u dziecka


Może być też tak, iż krew w kale u dziecka nie będzie widoczna: utajonej krwi w kale u dziecka nie zobaczysz gołym okiem. Wtedy zwykle wykonuje się diagnostykę z powodu innych dolegliwości, które mogą świadczyć o jakiejś chorobie.

Przyczyny utajonej krwi w kale sprawdza się przez analizę mikroskopową, która może dać diagnozę niedokrwistości i niedoboru żelaza, stanów zapalnych albo nowotworu. jeżeli wynik badania na krew utajoną w kale wyjdzie dodatni, lekarz zleca dalszą diagnostykę np. USG jamy brzusznej albo endoskopię (rektoskopię i/lub kolonoskopię).

Jakie badania przy krwawieniu z odbytu?


Oprócz badania laboratoryjnego na krew utajoną w kale warto wykonać inne badania, które pomogą dojść do przyczyny krwi w kale u dziecka. Na pewno warto wykonać badania kału w kierunku pasożytów i bakterii w laboratorium parazytologicznym (zajmującym się pasożytami).

Warto też wykonać endoskopię (rektoskopię i kolonoskopię) lub badania radiologiczne. Często przy krwi w kale u dziecka wykonuje się również USG jamy brzusznej. Lekarz pierwszego kontaktu (w tym przypadku pediatra) może też wykonać badanie fizykalne lub z użyciem wziernika. Każde z powyższych badań musi zlecić lekarz, bo to, jaką diagnostykę zleci, jest zależne od podejrzeń lekarza co do przyczyny krwawienia.

Źródło: mp.pl, patient.info, my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org


Idź do oryginalnego materiału