Krępujący problem może być objawem. Na liście cukrzyca, dna moczanowa, a choćby nowotwór

zdrowie.interia.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ciągłe przecieranie dłoni chusteczkami i nieustanne zmienianie skarpetek to nie tylko krępujący problem, ale czasem także sygnał, iż w organizmie dzieje się coś więcej. Co odpowiada za nadmierną potliwość w tych specyficznych miejscach? Czy jest to efekt genów, chorób, a może trybu życia? Spieszymy z wyjaśnieniem.


Czemu dłonie i stopy się pocą?


Te części ciała zawierają bardzo dużo gruczołów ekrynowych odpowiedzialnych za produkcję wodnistego potu. Przez to, iż w tych miejscach jest ich najwięcej, to właśnie tam najbardziej odczuwalna jest wzmożona potliwość. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być podwyższona temperatura otoczenia czy wysiłek fizyczny, co uznajemy za fizjologię. Ale co, gdy dłonie i stopy pocą się niemal zawsze, niezależnie od warunków?


Czynniki genetyczne


Hiperhydroza, czyli stan, w którym gruczoły potowe działają zbyt intensywnie, produkując pot w ilości nieproporcjonalnej do potrzeb organizmu, może być kwestią dziedziczną. Badania naukowe wskazują, iż u 30 do 60 proc. pacjentów, u których występuje opisywany problem, stwierdzono nadpotliwość w rodzinie, co dowodzi dziedziczności. Reklama


Nadczynność tarczycy


Ta choroba sprawia, iż ciało zaczyna funkcjonować na najwyższych obrotach. Kiedy gruczoł tarczowy produkuje hormony w nadmiernych ilościach, poza przyspieszeniem bicia serca, uczuciem niepokoju, drżenia czy zaburzeń wypróżniania może dochodzić do wzmożenia potliwości, także dłoni i stóp.


Cukrzyca


Cukrzyca nie ogranicza się do zaburzeń stężenia glukozy we krwi, to przede wszystkim złożona choroba, która potrafi wpłynąć na cały organizm. U niektórych osób nadmierna potliwość, zwłaszcza dłoni i stóp, jest wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, co może wystąpić w przebiegu nagłego obniżenia stężenia glukozy lub cukrzycowej neuropatii autonomicznej. Ten stan jest odpowiedzią na niewłaściwie regulowaną gospodarkę cukrową i bywa sygnałem, iż poziomy glukozy wymagają większej kontroli. Dlatego, gdy dłonie i stopy spływają potem, warto sięgnąć nie tylko po chusteczkę, ale i po glukometr.


Choroba Hodgkina


Choroba Hodgkina (chłoniak Hodgkina), nowotwór układu limfatycznego, czasami daje objawy, które mogą zaskoczyć swoją subtelnością. Jednym z nich jest nadpotliwość, w tym dłoni i stóp, która często pojawia się nocą. Mechanizm tego objawu wiąże się z reakcją organizmu na stan zapalny i zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego. jeżeli obfite pocenie towarzyszy niewyjaśnionej utracie wagi, przewlekłemu zmęczeniu czy powiększonym węzłom chłonnym, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


Alkoholizm


Alkohol zwiększa przepływ krwi i podnosi poziom cukru we krwi. Dlatego też nadmierne spożycie alkoholu może wzmagać pocenie się. U osób uzależnionych pocenie może być bardziej intensywne w trakcie odstawienia alkoholu - to naturalna reakcja ciała na próbę powrotu do równowagi. W takich przypadkach walka z problemem pocenia zaczyna się od walki z nałogiem.


Gruźlica


Gruźlica, choć kojarzona głównie z przewlekłym kaszlem, potrafi ujawniać się w mniej oczywisty sposób. Jednym z objawów są tzw. nocne poty, które mogą obejmować również dłonie i stopy. Intensywne pocenie jest reakcją organizmu na infekcję i towarzyszy często gorączce oraz osłabieniu.


Guz chromochłonny nadnerczy


Produkowanie nadmiernych ilości adrenaliny i noradrenaliny przenosi ciało w "tryb alarmowy". Nie dość, iż serce bije jak oszalałe, ciśnienie skacze, to dłonie i stopy zaczynają niekontrolowanie się pocić. Ta nadmierna potliwość to sygnał, iż organizm jest stale pobudzony, jakby wciąż szykował się do walki lub ucieczki. jeżeli do tego dochodzą napadowe bóle głowy, uczucie niepokoju czy zawroty, warto zastanowić się, czy przyczyną nie jest właśnie ten hormonalny rollercoaster.


Dna moczanowa


Dna moczanowa to choroba, która potrafi zaskoczyć swoją podwójną naturą. Z jednej strony znana jest z bólu i obrzęku stawów, szczególnie dużego palca stopy. Z drugiej, wywołuje symptomy, które na pierwszy rzut oka dość trudno z nią powiązać - w tym zwiększenie potliwości dłoni i stóp. Wiąże się to z tym, iż organizm próbuje wydalić kwas moczowy także przez skórę. Pocenie może nasilać się w okresach zaostrzeń, kiedy stany zapalne są szczególnie intensywne.


Czy pocenie się dłoni i stóp może nie mieć przyczyny?


Tak. jeżeli u pacjenta nie występują dodatkowe objawy mogące wskazywać na inną jednostkę, lekarz stawia rozpoznanie tzw. nadpotliwości pierwotnej. Taka diagnoza nie wymaga choćby dodatkowych badań. Leczenie polega na utrzymywaniu dłoni i stóp w możliwie suchym stanie, co jest możliwe poprzez stosowanie pochłaniających wilgoć proszków.
Do terapii farmakologicznych należą:
miejscowe stosowanie chlorku glinu,doustne środki antycholinergiczne,jonoforeza,zastrzyki z toksyny botulinowej typu A.
Źródła:
Brackenrich J, Fagg C. Hyperhidrosis. 2022 Oct 3. In: StatPearls [Internet].
Jamani NA, Puteri Shanaz JK, Azwanis AH. The man with sweaty palms and soles. Malays Fam Physician. 2018.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału