Uzupełnienia protetyczne to rozwiązania, które nie tylko pomagają w odzyskaniu pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim komfortu życia. To właśnie dzięki nim przywracana jest pełna funkcjonalność jamy ustnej. Jednym z takich rozwiązań protetycznych są korony porcelanowe, które z pewnością wyróżniają się na tle innych uzupełnień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Czym są korony porcelanowe i jakie są ich rodzaje?
Korony porcelanowe to stałe uzupełnienie protetyczne, które nie tylko pozwala zniwelować braki w uzębieniu, ale również doskonale imituje ludzkie zęby. Wszystko dzięki temu, iż do ich wykonania wykorzystuje się między innymi ceramikę, czyli właśnie porcelanę, której zawdzięczają swoją nazwę. Wysoka jakość materiałów przekłada się zarówno na ich trwałość, jak i na walory estetyczne.
Ze względu na materiały użyte do ich wykonania, korony porcelanowe dzielimy na:
- korony porcelanowe na podbudowie metalowej,
- korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej,
- pełnoceramiczne korony zębowe, w całości wykonane z ceramiki.
Dwóch pierwszych rodzajów, ze względu na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, najczęściej używa się do odbudowy zębów trzonowych. Natomiast zastosowanie koron pełnoceramicznych, które gwarantują najlepszy efekt estetyczny, zaleca się przede wszystkim w przypadku zębów przednich.
Czym jest pełnoceramiczna korona zęba i komu pomaga
Myślisz o uzupełnieniu braków w uzębieniu? A może twoje zęby są zniszczone i przez to źle wyglądają. Sprawdź, jak może ci pomóc pełnoceramiczna korona zęba.
Wskazania i przeciwwskazania do założenia koron porcelanowych
Korony porcelanowe stosuje się przede wszystkim do odbudowy zniszczonych zębów. Takie uszkodzenia zębów mogą wynikać zarówno z zaawansowanego stanu próchnicy, jak i z uszkodzeń mechanicznych. Wskazaniem do zastosowania koron porcelanowych są zatem przypadki, kiedy ubytki w tkankach twardych są tak duże, iż inne wypełnienia mogłyby się w nim nie utrzymać. Stosuje się również w przypadku dużych przebarwień zębów, wywołanych na przykład przez silną fluorozę.
Natomiast zbyt duże uszkodzenie zęba uniemożliwia założenie korony porcelanowej i tym samym jest przeciwwskazaniem do jej zastosowania. Aby zabieg założenia korony porcelanowej przebiegł pomyślnie, nad dziąsłem musi pozostać minimum 2-3 mm zęba.
Przeciwwskazaniem do założenia koron porcelanowych jest też zaawansowana choroba przyzębia, a także zmiany okołowierzchołkowe korzenia zęba. Do innych nalezy uczulenie na którykolwiek z materiałów, stosowany do wykonania podbudowy koron. W przypadku alergików zaleca się zatem stosowanie koron pełnoceramicznych, które minimalizują ryzyko wystąpienia alergii.
Jak zakłada się korony porcelanowe?
Korony porcelanowe można zakładać zarówno na zęby żywe, jak i martwe. Wcześniej muszą one jednak zostać poprawnie wyleczone. Sam zabieg ich założenia nie jest bolesny ani bardzo skomplikowany. Natomiast wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Zanim dentysta podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, musi najpierw ocenić stan zębów, na których mają one zostać założone. Następnie przygotowuje zęby poprzez ich oczyszczenie i oszlifowanie do adekwatnego poziomu. Lekarz usuwa uszkodzone szkliwo, a następnie osuwa dziąsła, aby móc pobrać wycisk zęba, który ma być odbudowany oraz sąsiadujących z nim zębów. Na podstawie wycisku zostaje dobrany rodzaj korony oraz jej rozmiar, a następnie dopasowuje się jej kolor do odcienia zębów pacjenta.
Na kolejnych wizytach dentysta dopasowuje otrzymane z laboratorium korony i jeżeli nie wymagają poprawek, osadza je na zębach przy pomocy cementu stomatologicznego.
Warto wspomnieć, iż stomatolog dba, aby cały proces zakładania koron porcelanowych był bezbolesny i przeprowadza go z dbałością o komfort pacjenta na każdym jego etapie.
Zalety koron porcelanowych
Jak już prawdopodobnie wiesz, niewątpliwymi zaletami koron porcelanowych są ich estetyka oraz trwałość. To właśnie dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi oraz temu, iż potrafią służyć przez długi czas, uzupełnienia te cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez pacjentów.
Są również odporne na przebarwienia oraz ścieranie, dzięki czemu zachowują swój piękny wygląd przez wiele lat.
Przede wszystkim jednak są komfortowe w użytkowaniu, ponieważ nie podrażniają dziąseł i zapewniają swobodę mówienia, jedzenia i uśmiechania się.
Ich niewątpliwym plusem jest również biokompatybilność z tkankami w jamie ustnej. Porcelana jest bowiem materiałem dobrze tolerowanym przez organizm, co minimalizuje ryzyko powstawania reakcji alergicznych.
Czy korony porcelanowe mają jakieś wady?
Jak każde rozwiązanie, tak i korony porcelanowe mają swoje zalety i wady, jednak te pierwsze zdecydowanie przeważają.
Natomiast jeżeli chodzi o wady koron porcelanowych, to dotyczą one przede wszystkim poszczególnych ich rodzajów. I tak korony pełnoceramiczne mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu nie poleca się je do uzupełniania zębów bocznych.
Z kolei krony porcelanowe wykonane na podbudowie stalowej mogą powodować reakcje alergiczne. Dla osób mających ten problem najlepszą opcją będą zatem korony pełnoceramiczne, w przypadku których możliwość wystąpienia reakcji alergicznych jest minimalna.
Do wad koron porcelanowych w ogóle można natomiast zaliczyć koszt ich wykonania, zwłaszcza jeżeli chodzi o korony pełnoceramiczne, które są najdroższe. Wybór ten przekłada się jednak na trwałość oraz walory estetyczne tego uzupełnienia protetycznego. Odpowiednio wykonane i prawidłowo użytkowane, korony porcelanowe mogą bowiem przetrwać choćby kilkadziesiąt lat, dlatego jest to inwestycja, którą zdecydowanie warto rozważyć.
Jak widzisz, korony porcelanowe to uzupełnienie protetyczne, które łączy w sobie wysoką estetykę z trwałością. jeżeli zatem szukasz rozwiązania, które pozwoli ci odzyskać piękny uśmiech, a w dodatku posłuży ci przez lata, to korony porcelanowe mogą okazać się naprawdę świetnym wyborem. Masz dodatkowe pytania dotyczące koron porcelanowych lub potrzebujesz konsultacji? Skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę.