Konspekt lekcji matematyki – Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 rok temu

Konspekt lekcji matematyki w klasie 7-8 szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Temat lekcji: Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

Dział programowy:

Klasa 7 „Równania”, klasa 8 „Wyrażenia algebraiczne i równania”.

Czas trwania:

1 godzina lekcyjna

Data:

Treści podstawy programowej:

Uczeń:

  • rozwiązuje równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą metodą równań równoważnych – VI.2.,
  • rozwiązuje równania, które po prostych przekształceniach wyrażeń algebraicznych sprowadzają się do równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą – VI.3.

Cel główny:

  • utrwalenie sposobów rozwiązywania równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

Cele operacyjne:

1. Wiadomości

Uczeń klasy 7 i 8:

  • rozumie pojęcie niewiadoma,
  • zna pojęcie równania,
  • zna zapis równania,
  • zna sposoby rozwiązywania równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą,
  • wie jak redukować wyrazy podobne.

Uczeń klasy 8:

  • rozumie pojęcie wyrażenia algebraicznego,
  • wie jak obliczyć wartość liczbową wyrażenia algebraicznego.

2. Umiejętności

Uczeń umie:

  • przenieść liczbę na jedną stronę równania, niewiadome na drugą stronę, zmieniając znak wyrażenia na przeciwny podczas przenoszenia na drugą stronę równania,
  • redukować wyrazy podobne,
  • podzielić obie strony równania przez liczbę (niezerową) stojącą przy x,
  • rozwiązać równanie pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

3. Postawy

Uczeń:

  • aktywnie pracuje na lekcji zdobywając i utrwalając wiadomości i umiejętności,
  • prezentuje opracowane zadania.

Formy pracy:

  • indywidualna

Metody pracy:

  • metoda podająca – objaśnienie
  • metoda praktyczna – ćwiczenia
  • uczenie się przez przyswajanie
  • uczenie się przez działanie

Środki dydaktyczne:

  • podręcznik, zeszyt
  • karty pracy dla wszystkich ucznia
  • tablica multimedialna
  • karteczki

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

I. Sprawdzenie listy obecności.

II. Podanie i omówienie tematu i celu lekcji.

III. Przypomnienie sposobu rozwiązywania równań. Prezentacja przykładów na tablicy multimedialnej. (załącznik 1 i 2).

Część adekwatna:

IV. Rozwiązywanie zadań. Prezentacja zadań i ich analiza.

Zadanie 1. Ułóż w kolejności etapy rozwiązywania równania.

5x + 27 = 52
5x + 27 = 52 / – 27
5x = 52 – 27
5x = 25 / : 5
x = 5

Uczniowie otrzymują wycięte karteczki.

Zadanie 2. Rozwiąż równania.

  1. 4x + 18 = 42
  2. 3x – 17 = 13
  3. 6x + 24 = 42

Zadanie 3. Ułóż w kolejności etapy rozwiązywania równania.

11x – 8 = 7x + 12
11x – 7x = 12 + 8
4x = 20 / : 4
x = 5

Zadanie 4. Rozwiąż równania.

  1. 15x – 19 = 6x + 17
  2. 18x – 29 = 10x + 11

5. Dodatkowe przykłady równań dla uczniów, którzy wykonali zadania szybciej.

  1. 9x – 39 = 24
  2. 5x + 36 = 81
  3. 6x – 19 = 29
  4. 9x – 7 = 6x + 2
  5. 17x – 23 = 6x + 10

V. Podsumowanie pracy uczniów.

VI. Samoocena ucznia.

VII. Ocena pracy uczniów.

VIII. Zadanie domowe.

Rozwiąż równania.

  1. 5x – 26 = 24
  2. 8x + 17 = 57
  3. 7x – 28 = 14
  4. 16x – 9 = 10x + 21
  5. 14x – 12 = 7x + 9

Autor: Joanna Wolicka-Singh – Czytelniczka Portalu

Idź do oryginalnego materiału