Matcha to zielona herbata w proszku o charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorze, związana z kulturą i tradycją japońską. W ostatnich latach robi furorę na całym świecie. Możemy choćby spotkać się z opinią, iż to "naturalny Ozempic". Mimo iż tradycyjna zielona herbata cieszy się od lat ogromną popularnością, to właśnie matcha uznawana jest za najzdrowszą z jej odmian. Poza tym wiele osób doceniło jej oryginalny smak. Wprowadzają ją do swojego codziennego jadłospisu, gdy na przykład chcą zrezygnować z kawy.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya?
Matcha w przeciwieństwie do tradycyjnych herbat zawiera więcej składników odżywczych: witamin, minerałów, aminokwasów i błonnika. Po jej wypiciu energia uwalnia się stopniowo. To z kolei sprawia, iż przez dłuższy czas czujemy się pobudzeni. Jednak nie jest to jedyny wpływ herbaty na nasze codzienne funkcjonowanie. Kilka lat temu badacze z Uniwersytetu Kumamoto w Japonii wykazali, iż matcha może pomagać w łagodzeniu niepokoju i uspokajaniu nerwów. Wpływ na takie działanie matchy ma aktywacja receptorów dopaminowych D1 oraz niektórych receptorów serotoninowych.
Matcha i odchudzanie. Dlaczego warto zacząć ją pić?
Matcha może być świetnym sprzymierzeńcem odchudzania. Dlatego też zdaniem niektórych to naturalny zamiennik leku Ozempic. Zawarty w herbacie związek EGCG wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Badania wykazały także, iż regularne spożywanie mielonej zielonej herbaty może przyspieszyć tempo metabolizmu o 4-10 procent, co przekłada się na dodatkowe spalanie kalorii.
W jednym z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wykazano, iż zielona herbata bogata w katechiny, jak matcha, zwiększa wydatki energetyczne i wspiera procesy oksydacji tłuszczów
- powiedziała w rozmowie z nami dietetyk Agnieszka Kucharczyk. Warto zaznaczyć, iż zaleca się picie 1-2 szklanek matchy dziennie. W przypadku konsumowania większych ilości możemy mieć między innymi problemy z zasypianiem i snem. Natomiast jeżeli chodzi o przeciwwskazania do picia tej herbaty, do najważniejszych należą:
anemia;
osteoporoza;
choroby nerek;
choroby wątroby;
dna moczanowa;
ciąża;
laktacja.
Czy herbata matcha to naturalny Ozempic? Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl
Nie możemy jednak zapominać o tym, iż samo picie zdrowej herbaty nie jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Ważne są także: aktywność fizyczna i zbalansowana dieta. - Herbaty mogą wspierać proces odchudzania, ale ich działanie należy traktować jako uzupełnienie zdrowego stylu życia, a nie magiczny środek - podkreśliła nasza rozmówczyni.