Ostatnie w tym roku spotkanie z Kobietami w Centrum odbyło się 23 listopada, tradycyjnie już w ropczyckim Centrum Kultury, a zorganizowane zostało przez Marię Golenię, Andżelikę Misiurę i Marię Świniuch. Tym razem tematem przewodnim była: „Siła kobiecej inspiracji”. Poruszono wiele ważnych kwestii, z którymi kobiety jeszcze do niedawna pozostawione były same sobie.
OPOWIEŚĆ O AUTYZMIE
Bożena Gąsior, wykładowczyni akademicka, opowiedziała o walce o rozwój i samodzielność syna, u którego zdiagnozowano autyzm. Jej historia jest odzwierciedleniem losów wielu matek dzieci z niepełnosprawnościami. Ciągła walka, umęczenie, strach i okruchy nadziei, które każą się nie poddawać. Dziś Miłosz jest znanym pianistą, koncertuje dla Polonii amerykańskiej i w Polsce. W 2022 r. został uhonorowany przez fundację Help Us Gather, działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami tytułem Mister Inspirational 2022. Dzięki drodze, jaką pokonał, może być inspiracją dla innych osób zmagających się z autyzmem lub innymi zaburzeniami oraz dawać im nadzieję na to, iż można żyć pełnią życia mimo wszystko. Mama, Bożena Gąsior, opowiedziała o wszystkich latach zmagań w książce „Przez labirynt autyzmu: droga matki i dziecka ku samowyrażeniu”. Dziś mówi: „Chcę poradzić rodzicom dzieci (z niepełnosprawnościami – dop.red), iż im wcześniej poproszą o pomoc, tym lepiej. Wielu ludzi zamknie przed nimi drzwi, ale inni pomogą. Chcę, żeby ta książka dawała nadzieję”.
STALKING, ROZWÓD, ALIMENTY
Maria Świniuch, adwokatka, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, wystąpiła z prelekcją: „Stalking. Jak rozpoznać i chronić się przed nękaniem – praktyczne aspekty prawne spraw rozwodowych”. Poruszone podczas wykładu problemy, przedstawione nie tylko w formie definicyjnej, prawniczej, ale z odniesieniami do realnych zdarzeń, z przykładami rozwiewającymi wątpliwości dotyczące rzeczywistej motywacji sprawcy, spotkały się z żywą reakcją zgromadzonych. Prelekcja często zmieniała się w dyskusję, choćby w porady prawne, które choć ogólnikowe, bo przecież nie było warunków na rozpoznanie spraw, mogły uświadomić, iż zawsze jest szansa na to, by postawić tamę cierpieniu. Mnogość pytań świadczyła o tym, iż temat stalkingu dla naszej społeczności nie jest tematem obcym, ale ze względu na wstyd, strach i tzw. „co ludzie powiedzą”, jest ukrywany, a ofiary cierpią długie lata. Adwokatka wyjaśniała też kwestie związane z alimentami i rozwodami, podkreślając sprawę ochrony dzieci na każdym etapie pracy policji, prokuratury i sądu.
HISTORIA JAK Z HORRORU
Dorota Ozga, doktor nauk o zdrowiu, pielęgniarka, nauczycielka, autorka 183 międzynarodowych publikacji o stanach zagrożenia życia, była ostatnią prelegentką spotkania. Jej wykład „Kiedy życie zaskakuje. Jak odnaleźć równowagę w kryzysie” był poruszającym zapisem paru ostatnich lat, walki o dobre imię i zdrowie, walki nie tylko z oprawcą, ale i z instytucjami, które powołane do ochrony i obrony krzywdzonych, zupełnie sobie z tym nie radzą lub nie chcą radzić. W tym konkretnym przypadku siłę do działania dały dzieci, a potem pani Dorota odnalazła ją w sobie. Dziś marzy o tym, aby zorganizować ogólnopolską kampanię, uświadamiającą i pomagającą kobietom w podobnej sytuacji.
BADAJ PIERSI!
Profilaktyka raka piersi to stały punkt programu spotkań z Kobietami w Centrum. Andżelika Misiura i Maria Golenia niestrudzenie namawiają i uczą samobadania. Chorobę da się pokonać, jeżeli jest wykryta we wczesnym stadium. A więc, badajmy się, Drogie Panie!
ATRAKCJE WIECZORU
Stoisko Zielone Serce Bieszczady zaprezentowało oleje tłoczone na zimno. Kamila Radko, certyfikowana zielarka, właścicielka firmy i producentka tych olejów, zachęcała do spróbowania i oceny. Dobroczynne adekwatności olejów tłoczonych na zimno są szeroko znane, wiec stoisko było wręcz oblegane.
Piątkowy wieczór z Kobietami w Centrum był niezwykły i wyjątkowy. Świadome ważności omawianych problemów są nie tylko organizatorki, ale i mieszkanki Ropczyc, których na spotkania przychodzi coraz więcej i które coraz aktywniej biorą w nich udział.