Kiedyś była nazywana remedium na 100 chorób. Pij na lepszy sen i zdrowe jelita

zdrowie.interia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Betonica lekarska, znana także jako bukwica lekarska, to roślina o długiej tradycji stosowania w medycynie ludowej. W średniowieczu nazywana była remedium na sto chorób, dlatego mnisi i lekarze wykorzystywali ją do leczenia różnych dolegliwości. Dziś bukwica jest mniej popularna, ale przez cały czas stosowana na różne problemy. Jakie?


Skład i adekwatności bukwicy lekarskiej


Bukwica lekarska jest rośliną zaliczaną do bylin, którą uprawia się na terenach wilgotnych w niemal całej Europie. Przypisuje się jej adekwatności przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Działa także rozkurczowo.


Jej adekwatności związane są z licznymi substancjami bioaktywnymi. Zawiera ona m.in.:


garbniki, alkaloidyflawonoidy,kwasy organiczne,olejki eteryczne.
Bukwicę stosowano także jako środek przeciwbólowy, uspokajający i ułatwiający zasypianie.


Zastosowanie bukwicy lekarskiej


Wsparcie układu nerwowego Reklama
Betonica działa kojąco na układ nerwowy, pomaga w stanach lękowych, stresie i bezsenności. Picie naparu z tej rośliny może pomóc w bólach migrenowych, ułatwia zasypianie, a także łagodzi napięcie. Zalecana jest osobom, które odczuwają silny stres.


Wsparcie układu pokarmowego
Betonica wykazuje działanie rozkurczowe, dlatego jest dobrym sposobem na radzenie sobie z bólami żołądka i jelit. Wspomaga trawienie, likwiduje wzdęcia. Filiżanka naparu z bukwicy przyniesie ulgę po przejedzeniu i w niestrawności.
Wsparcie układu oddechowego
Bukwica ma swoje zastosowanie także w przypadku chorób układu oddechowego. Ułatwia oddychanie i odkrztuszanie w zapaleniu oskrzeli, nieżycie nosa, łagodzi także stany astmatyczne.
Lepsza praca układu krążenia
Regularne spożywanie naparu z betonicą może przyczyniać się do uregulowania ciśnienia krwi i poprawy krążenia.
Choroby skóry i rany
Betonica wykazuje także działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego kiedyś używano jej do obmywania ran, owrzodzeń i innych zmian skórnych. Napar z zioła można stosować zewnętrznie na zaostrzenie egzemy czy trądzik. Dobrze sprawdzi się także w zakażeniach grzybiczych i bakteryjnych. Można dodawać ją również do kąpieli stóp, ponieważ hamuje ona nadpotliwość.


Ulga w bólach
Napar z tej rośliny może być używany w łagodzeniu bóli menstruacyjnych oraz reumatycznych.


Napar z bukwicy lekarskiej - przepis


Bukwicę najlepiej stosować w formie naparu. Roślinę można zakupić w formie herbaty w sklepach zielarskich i niektórych aptekach.
Jak przygotować napar?
Jedną łyżkę zasuszonej rośliny należy zalać szklanką wrzątku i parzyć przez 15 minut. Taki napar można pić raz lub dwa razy dziennie. Poza tym z takiego naparu można przygotować okłady zewnętrzne.


Napar z bukwicy lekarskiej - kto nie powinien pić?


Bukwica lekarska stosowana w nadmiarze może znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz powodować senność. Nie powinni spożywać jej kierowcy, kobiety w ciąży i w trakcie karmienia, a także osoby, które mają niskie ciśnienie krwi.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału