Szpital Murcki w Katowicach otworzył pracownię tomografii komputerowej. Do tej pory placówka musiała prowadzić diagnostykę zewnętrzną. Nowy tomograf pozwoli wykonywać wysokiej jakości badania.
Krok w stronę lepszej diagnostyki
– Sześć lat temu, patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat, podjąłem decyzję, iż przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murckiego. Przeprowadziliśmy już modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych, a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. Uruchomienie własnej pracowni tomografii komputerowej to istotny krok w kierunku ulepszenia efektywności działań szpitala, ale przede wszystkim zapewnienia katowiczanom opieki na najwyższym poziomie. Dzięki swojej precyzji aparat doskonale sprawdzi się w diagnozowaniu schorzeń onkologicznych, ortopedycznych, neurologicznych czy schorzeń płuc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Dzięki tej inwestycji Szpital Murcki będzie mógł przyśpieszyć diagnostykę i leczenie pacjentów. Najczęściej wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa: głowy, brzucha, klatki piersiowej i kończyn. Aktualnie placówka stara się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zlecenie ambulatoryjnej diagnostyki TK z NFZ pozwoli na optymalne wykorzystanie zakupionego sprzętu, a także skróci czas oczekiwania na badanie i jego wynik.
Diagnostyka pacjentów
Szpital pozyskał środki dzięki wsparciu miasta. Koszt sprzętu wyniósł 1,7 mln zł.
– W tej chwili badaniami będą objęci głównie pacjenci Murckiego Szpitala, hospitalizowani na oddziałach neurologii, chorób wewnętrznych, urazowo-ortopedycznym, ogólnym. Dzięki 32-rzędowemu tomografowi firmy Siemens skracamy czas pojedynczego badania, co przełoży się na redukcję szkodliwego promieniowania. Możliwość wykonania badań z kontrastem pozwoli dodatkowo wykryć i ocenić potencjalne tętniaki, uwidocznić niedrożności i zwężenia naczyń – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murckiego w Katowicach.
Jak informuje radiolog Michał Kapała tomografia umożliwi szybszą diagnostykę. Co więcej, w ciągu kilkudziesięciu sekund można rozpoznać uszkodzenia kilku narządów znacznie oddalonych od siebie. Jest to kluczowe, w przypadku ratowania ludzkiego życia każda sekunda jest cenna.
Źródło: mojekatowice.pl