Według stanu na dzień 23.06.2023 r. w Rejestrze Asystentów Medycznych zarejestrowano 11 470 osób posiadających aktywną role „asystenta medycznego”, przy czym w RAM nie istnieje powiązanie między posiadaną rolą a jednostką, w której taka osoba pracuje. Tym samym nie można udzielić odpowiedzi na temat dokładnej liczby asystentów pracujących w publicznej ochronie zdrowia – wyjaśnił wiceminister zdrowia Piotr Bromber w odpowiedzi na interpelację posłanki Aleksandry Gajewskiej
Ustawą z dnia 13 września 2018 r. wprowadzono przepis dopuszczający upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich osoby wykonującej zawód medyczny oraz osoby wykonującej czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Upoważnienie to następuje za pośrednictwem Rejestru Asystentów Medycznych (RAM). System RAM umożliwia lekarzom udzielenie upoważnień do wystawiania recept, zleceń, skierowań oraz zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień) w postaci elektronicznej, a także do dokonywania wpisów w elektronicznych Kartach Szczepień. Zatem w systemie RAM znajdują się dane osób, które otrzymały upoważnienie do wystawienia określonego przepisami dokumentu i które wykonują różne zawody medyczne oraz czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. RAM zawiera m.in. dane osoby upoważnionej, w tym np. określenie zawodu medycznego, jaki wykonuje (numer prawa wykonywania zawodu medycznego, o ile posiada), lub wskazanie, iż jest osobą wykonującą czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Posłanka Aleksandra Gajewska w swojej interpelacji przypomniała, iż głównym zadaniem asystentów medycznych było odciążenie lekarzy od prac biurowo-administracyjnych, dzięki czemu będą oni mogli więcej czasu oraz uwagi poświęcić pacjentom. Jak jednak dodała, rzeczywistość pokazuje, iż szpitale nie mają środków na zatrudnienie asystentów medycznych, a ponadto chętnych do tej pracy jest mało, ponieważ zarabiają oni najczęściej minimalną pensję krajową po wielu latach poświęconych na edukację i wykształcenie.
W związku z powyższym parlamentarzystka zapytała Ministra Zdrowia ilu aktualnie asystentów medycznych pracuje w publicznej ochronie zdrowia, jakie są średnie zarobki asystentów medycznych pracujących w polskiej ochronie zdrowia, jak rząd planuje zachęcić do wykonywania tego zawodu oraz decydowania się na tą ścieżkę kariery oraz czy planowane jest zwiększenie kompetencji osób zajmujących stanowisko asystenta medycznego.
Wiceminister Bromber odpowiedział, iż w obowiązującym porządku prawnym nie funkcjonują przepisy dotyczące kształcenia w „zawodzie” asystenta medycznego. W załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych nie figuruje stanowisko pracy asystenta medycznego, jednak są dostępne kursy na asystenta medycznego zarówno stacjonarne, jak i online. Ministerstwo Zdrowia nie gromadzi także informacji w zakresie średnich zarobków asystentów medycznych pracujących w polskiej ochronie zdrowia.
Tymczasem według danych zgromadzonych na stronie Pensjometr.pl 10 proc. asystentów ds. opieki zdrowotnej zarabia mniej niż 2 700 zł brutto, a 10 proc. więcej niż 6 358 zł brutto. Warto także dodać, iż upoważnienie udzielane asystentowi jest ważne przez okres 12 miesięcy, jednak można je przedłużyć o rok. Możliwe jest również wycofanie uprawnień, gdy lekarz, który jest wystawił na przykład straci prawo do wykonywania zawodu.