Już nie wskaźnik BMI powinien być łączony z ryzykiem chorób serca. Istnieje inny związek

zdrowie.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Otyłość to choroba, która prowadzi choćby do 200 powikłań zdrowotnych i którą można i trzeba leczyć. Do jej diagnozowania lekarze używają wskaźnika BMI. To wskaźnik wzrostu do wagi, który ocenia, czy masa ciała jest optymalna przy danym wzroście pacjenta. Okazuje się jednak, iż nie zawsze może on przekładać się na realne zdrowie chorego i ewentualne powikłania otyłości. Naukowcy znaleźli inny wskaźnik, który określa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności serca. Co w takim razie może zwiększać ryzyko chorób kardiologicznych?


Nadmierna masa ciała a zagrożenie dla zdrowia


Na otyłość na całym świecie choruje ponad 800 mln ludzi, a w Polsce co czwarta osoba jest otyła. Tendencja nie maleje - polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie, co sugeruje, iż za kilka lat w naszym kraju choroba otyłościowa stanie się realnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
Otyłość wiąże się z licznymi powikłaniami, a specjaliści wyliczają, iż może być ich choćby dwieście. Na liście chorób będących wynikiem otyłości znajdują się m.in.:Reklama


miażdżyca,hipercholesterolemia i dyslipidemia,nadciśnienie tętnicze,choroby układu krążenia (zawał, udar, choroba wieńcowa, migotanie przedsionków, choroba zakrzepowo-zatorowa),cukrzyca typu 2,zwyrodnienia kostno-stawowe, choroby zapalne stawów,osteoporoza,zwiększone ryzyko chorób nowotworowych,choroby układu oddechowego,zespół bezdechu sennego,depresja i zaburzenia lękowe.
Lista powikłań zdrowotnych jest długa, dlatego potrzebne są działania, by zahamować rozwój choroby i skutecznie leczyć pacjentów.


Obwód talii a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych


Lekarze do oceny stopnia otyłości używają wskaźnika BMI, czyli stosunku wagi do wzrostu, jednak badania przeprowadzone przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Lund, w Szwecji, ujawniły, iż to inny wskaźnik o wiele skuteczniej ocenia ryzyko m.in. niewydolności serca, a chodzi o stosunek obwodu talii do wzrostu.
Naukowcy objęli badaniem 1792 osoby w wieku od 45 do 73 lat i prowadzono je przez 12 lat w ramach Projektu Prewencyjnego w Malmö.
Uczestnicy mieli prawidłowy poziom cukru we krwi, stan przedcukrzycowy albo potwierdzoną cukrzycę. W okresie badania u 132 osób rozwinęła się niewydolność serca.
Naukowcy odkryli, iż osoby o wyższym stosunku obwodu talii do wzrostu były bardziej narażone na wystąpienie niewydolności serca, niezależnie od ich całkowitej masy ciała.


Osoby, u których stosunek obwodu talii do wzrostu był najwyższy, wynoszący około 0,65, miały 2,7 razy większe prawdopodobieństwo zachorowania niż ktokolwiek inny, niezależnie od masy ciała.
Dr Amra Jujic z Uniwersytetu w Lund, który omówił badanie, powiedział: "BMI jest najczęstszym wskaźnikiem otyłości, ale zależy od takich czynników jak płeć i pochodzenie etniczne, a nie bierze pod uwagę rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Stosunek talii do wzrostu jest uważany za bardziej miarodajny wskaźnik otyłości centralnej, czyli szkodliwego odkładania się tłuszczu wokół narządów wewnętrznych".


Otyłość brzuszna i związane z nią zagrożenia


Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha sprzyja insulinooporności, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2., nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe i niektóre nowotwory.
Duża ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej prowadzi do spłycenia oddechu i rozwoju bezdechu sennego, a to z kolei do przewlekłego niedotlenienia organizmu.


Leczenie otyłości brzusznej nie różni się niczym od leczenia otyłości w ogóle. Aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej skoncentrowanej na brzuchu, należy przede wszystkim rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych, zwiększenia aktywności fizycznej i utrzymania ujemnego bilansu energetycznego.


Wskaźnik WHtR - jak go obliczyć?


Wskaźnik WHtR to z angielskiego Waist-to-Height Ratio, czyli wskaźnik talia-wzrost. Aby go wyliczyć, należy obwód talii, mierzony w centymetrach podzielić przez wzrost mierzony w centymetrach.
Jeśli przy wzroście 170 cm obwód talii wynosi 80 cm, to wskaźnik WHtR wynosi 0,47.
O bezpiecznym zakresie WHtR mówimy wtedy, gdy wynosi on 0,4-0,49
O zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań nadwagi i otyłości mowa wówczas, gdy wskaźnik ten wynosi 0,5-0,59, natomiast wynik powyżej 0,6 świadczy o bardzo wysokim ryzyku powikłań otyłości brzusznej.
Źródła:
https://ptkardio.pl/wytyczne/42-wytyczne_esc_2021_dotyczace_prewencji_chorob_ukladu_secowo_naczyniowego_w_praktyce_klinicznejhttps://nursing.com.pl/artykul/definicja-otylosci-606072048c00e35ecc46ce58
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału