„Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę. Oblicza autyzmu” – konferencja naukowa w ramach akcji Zapal się na niebiesko dla Autyzmu

czestochowskie24.pl 19 godzin temu

„Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę. Oblicza autyzmu” – to tytuł konferencji naukowej, jaka odbyła się w czwartek, 3 kwietnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Wydarzenie, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, było kolejnym elementem częstochowskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu „Zapal się na niebiesko dla Autyzmu”.

Początek kwietnia to od wielu lat w Częstochowie czas akcji społecznych promujących wiedzę i świadomość o autyzmie. W środę, 2 kwietnia na Placu Biegańskiego odbył się happening dla przedszkolaków „Przystanek autyzm”, natomiast dzień później konferencja naukowa przeznaczona dla osób zawodowo zajmujących się pomocą osobom ze spektrum autyzmu. O celach i tematyce konferencji opowiedziała Jolanta Miękina, dyrektor ZSS nr 23 w Częstochowie:
– Dzisiaj konferencja z cyklu “Jestem osobą z autyzmem, dajcie mi szansę”. Konferencję organizujemy już od roku 1999, więc szmat czasu, z małymi przerwami. Konferencje cieszą się ogromną popularnością wśród nauczycieli, rodziców i opiekunów. Staramy się, żeby zawsze te tematy, które będziemy poruszać na konferencji, budziły zainteresowanie, ale też wnosiły nową wiedzę, bo musimy przyznać, iż jak tyle lat pracujemy z osobami ze spektrum autyzmu, tak ta wiedza strasznie gwałtownie się zmienia. Poznajemy nowe metody pracy, więc bardzo ważne jest, żeby cały czas na bieżąco być z tymi nowościami.

Coroczna konferencja to okazja do poznania najnowszych badań odnośnie spektrum autyzmu oraz metod pracy z osobami z autyzmem, a także wymiany doświadczeń. Oprócz tego, jak zaznaczyła Jolanta Miękina, jest to dobra okazja do swego rodzaju podsumowań i podziękowań dla osób zaangażowanych w pracę z osobami z autyzmem i propagujących wiedzę o autyzmie:
– Od kilku lat wręczamy medal imieniem profesora Gałkowskiego. Profesor Gałkowski od pierwszych konferencji obejmował nas zawsze patronatem naukowym i uczestniczył w konferencjach, wygłaszając swoje referaty. I dlatego po jego śmierci postanowiliśmy, iż medal jego imieniem będzie nadawany tym osobom, które właśnie wnoszą duży wkład w szerzenie wiedzy o autyzmie. I w tym roku też takie osoby otrzymają medale. Jeden z medali otrzyma dziennikarka i osoba, która od samego początku jest też zaangażowana w akcję “Zapal się na niebiesko”, pani Aleksandra Mieczyńska. I myślę, iż od lat w telewizji, w radiu ta promocja wiedzy o autyzmie jest ogromna, ale też pani dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie, pani Aneta Żurek, która wcześniej była też nauczycielem specjalnym, więc zna autyzm od podszewki, a pracując z nauczycielami zawsze stara się, żeby tą wiedzę, którą im daje, była najnowsza, najlepsza.

Dla dyrektor Radia Fiat Aleksandry Mieczyńskiej udział w konferencji z prezentacją referatu „Autyzm w mediach” to nie tyle kontynuacja pracy zawodowej, co swego rodzaju misji społecznej, a otrzymana nagroda to na pewno powód do dumy, ale też zobowiązanie do jej kontynuowania:
– Wykład wygłosiłam podczas konferencji “Oblicza Autyzmu”. Konferencja ma swoje piękne tradycje w Częstochowie. Mówiłam o tym, jak media mówią o autyzmie. O autyzmie mówię od bardzo, bardzo dawna, próbowałam dzisiaj policzyć, ile to jest lat, takie małe naście, czyli nie wiem, 12, 13 mniej więcej. Tyle mogę o nim powiedzieć, co się od specjalistów dowiaduję, a dowiaduję się od nich, zapraszając ich do radia, zapraszając ich do telewizji, z którą współpracuję, no i po prostu promując wydarzenia, które się podczas kwietniowych działań związanych z Dniem Świadomości Autyzmu dzieją. Nagroda to jest ogromne wzruszenie. Ja naprawdę się nie spodziewałam, chociaż wiedziałam o niej dzień wcześniej, ale to było ogromne dla mnie zaskoczenie i to jest dla mnie wielkie wyróżnienie, bo tak naprawdę to dostałam tę nagrodę za coś, co robię. To nie jest nic ekstra, więc wzruszenie tym większe.

Wśród prelegentów konferencji była również Ewa Bensz-Smagała, psycholog dziecięcy i terapeutka behawioralna, która wystąpiła z referatem „Oblicze kobiecego spektrum”. Jak powiedziała, jest wiele powodów, dla których takie konferencje powinny być organizowane, natomiast jeden wysuwa się na czoło tej listy:
– Myślę, iż główny powód już od wielu lat jest taki, żeby cały czas szerzyć psychoedukację. Mimo tego, iż wiemy coraz więcej o spektrum, pojawiają się stereotypy związane z tym, iż niesprawiedliwie trochę widzimy, niesprawiedliwie oceniamy osoby ze spektrum. Plus też tutaj trzeba podkreślić taką istotną kwestię, iż właśnie spektrum autyzmu jest jednym z takich obszarów zaburzeń neurorozwojowych, które cały czas są poddawane różnym badaniom naukowym, więc z roku na rok aktualizujemy wiedzę. Więc o ile takie konferencje są organizowane, my możemy jako prelegenci, jako goście przedstawiać aktualne badania i tak jak ja dzisiaj będę opowiadać na przykład o kobiecym spektrum, czyli o innych zachowaniach niż te, które się standardowo uważa za typowe dla osób spektrum autyzmu.

Prelegentka zwróciła również uwagę na niezbyt pozytywne zjawisko – rozdźwięk pomiędzy stanem wiedzy o autyzmie, a świadomością społeczną odnośnie spektrum autyzmu:
– A właśnie jest to takie dla mnie trochę nietypowe zjawisko, bo wiedza jest obszerna. Faktycznie dużo się o tym mówi, chociażby to wydarzenie jest tego przykładem. Natomiast razem z tą wiedzą nie idzie zatem pewna świadomość, czyli jest wiedza, ale niestety jest to często wiedza taka wyrywkowa i stereotypowa. Więc z roku na rok jest to coraz bardziej powszechne. Wiele placówek, szkół i różnych instytucji organizuje te wydarzenia. Natomiast często nie mają takiego pełnego obrazu, pełnego oglądu jak wygląda spektrum autyzmu.

W ramach akcji „Zapal się na niebiesko dla Autyzmu”, w piątek, 4 kwietnia Alejami przejdzie Niebieski Marsz. Wyruszy o godzinie 10.00 z placu Daszyńskiego. Korowód osób ubranych na niebiesko dotrze na plac Biegańskiego, gdzie hymn akcji, czyli piosenka „Po prostu kochaj”, zostanie odśpiewana wraz z jej twórcą, Maciejem Maślikowskim.

Idź do oryginalnego materiału