Termin „gęstość kalorii” oznacza liczbę kalorii w danej objętości lub wadze żywności. Używany jest zamiennie z „gęstością energii” wskazującą na ilość kalorii w 100 gramach żywności – tłumaczą dietetycy z portalu Health Line. Dla przykładu: warzywo zawierające 30 kalorii na 100 gramów ma niską gęstość kaloryczną, podczas gdy czekolada, która ma 550 kalorii na 100 gramów, ma bardzo wysoką gęstość kalorii. Wybór produktów o niskiej gęstości kalorii czy energii, pozwala na spożycie dużej ilość jedzenia, jednocześnie ograniczając kalorie.
Prosty i skuteczny sposób odchudzania
Ułożenie jadłospisu według tej zasady prowadzi do eliminacji wysokokalorycznej, przetworzonej żywności, która jest niezdrowa i prowadzi do otyłości. Żywność o niskiej gęstości kalorii to przede wszystkim zdrowe i bogate w składniki odżywcze produkty. Przykładem pożywnych, sycących, a jednocześnie niskokalorycznych produktów są: białka, warzywa i owoce. Badania potwierdzają, iż osoby, które stosują diety o niskiej gęstości kalorycznej, spożywają mniej kalorii dziennie, co powoduje chudnięcie.
Produkty o „niskiej gęstości kalorii” pozwalają ograniczyć głód
Żywność o niskiej gęstości kalorii dostarcza mniejszej ilości tłuszczu i większej ilości wody i błonnika niż produkty o wysokiej gęstości. Pozwala to szybciej uzyskać uczucie sytości i zmniejszyć dzienne spożycie kalorii. Badania wskazują, iż odpowiednio dobierając produkty, można ograniczyć aż o ponad 50 proc. kaloryczność dań.
Dieta oparta na produktach o niskiej gęstości kalorii poprawia stan zdrowia
Zmniejsza spożycie przetworzonej, niezdrowej żywności.
Wprowadza do jadłospisu niskokaloryczne pożywne produkty.
Wysokiej jakości białka, zalecane w diecie mogą pomóc w utracie wagi.
Dostarcza owoców i warzyw bogatych w mikroelementy i przeciwutleniacze.
Zmniejsza spożycia kalorii i powoduje utratę wagi, co znacząco wpływa na poprawę zdrowia.