Jakie zachowania wspierają udany związek?

centrumalma.pl 2 lat temu

Każdy udany związek wymaga pracy, zaangażowania i akceptacji. Chociaż może się wydawać, iż głębokie uczucie, które łączy dwie osoby, wystarczy, to jednak warto pamiętać, iż związek tworzą dwie różne osoby. Na to składa się odmienny bagaż doświadczeń, inny sposób przeżywania emocji czy spojrzenia na sytuacje, różne charaktery i przyzwyczajenia. Czy można to wszystko pogodzić i cieszyć się szczęśliwą relacją? Jakie zachowania do tego się przyczyniają? Przedstawiamy 10 sposobów.

1. Otwarta komunikacja

Dobra komunikacja jest podstawą każdego związku. Warto rozmawiać nie tylko o prozaicznych i przyziemnych sprawach jak rachunki czy zakupy. Mówmy o swoich potrzebach, oczekiwaniach, uczuciach. O tym jak minął nam dzień, co sprawiło nam radość. Warto również szczerze porozmawiać, jeżeli coś nam nie pasuje w partnerze i zasygnalizować potrzebę zmian, a nie zgadzać się na zachowania wbrew sobie. To buduje bliskość i wzmacnia więź między ludźmi.

2. Wzajemny szacunek

Szacunek jest równie kluczową kwestią, co komunikacja i świadczy o tym, jak bardzo zależy nam na drugiej osobie. Stałe okazywanie szacunku swojemu partnerowi wzmacnia uczucie i oznacza pełną akceptację i podziw za to, kim jest. Jeśli szacunek zanika, to gwałtownie pojawia się wzgarda i lekceważenie. Nie warto próbować zmieniać partnera ani zmuszać go do zachowań według własnego uznania. Może to spowodować oddalenie i wyzwolenie negatywnych emocji.

3. Okazywanie wsparcia

Codzienność nie jest dla nikogo łatwa. Problemy zawodowe czy rodzinne często pojawiają się w naszym życiu, dlatego warto okazać partnerowi wsparcie. Pomoc w pokonywaniu trudności, dobre słowo, wspólne szukanie rozwiązań są w związku zachowaniami na wagę złota. Warto zawsze szukać okazji, aby służyć bezinteresowną pomocą dla partnera, bez oczekiwania wdzięczności.

4. Wyrozumiałość

Każdy z nas jest inny, posiada zarówno wady jak i zalety. Warto zwrócić uwagę, czy zbyt często nie wyolbrzymiamy cudzych wad przy jednoczesnym minimalizowaniu własnych. jeżeli tak jest, warto popracować nad sobą i własnymi zachowaniami. Bycie świadomym swoich niedoskonałości pomoże być wyrozumiałym w stosunku do partnera.

5. Nauka słuchania

W kłótni czy dyskusji warto dać szansę drugiej osobie do wyjaśnienia lub odniesienia się do sytuacji i przedstawienia swojego punktu widzenia. Ważne, aby nie przerywać i wysłuchać do końca wypowiedzi. Nasze reakcje powinny być odpowiednie do tego, co usłyszymy, a nie własnych interpretacji zachowań i słów partnera.

6. Niewypominanie

W kłótniach często mamy tendencję do odnoszenia się do spraw z przeszłości, czy wypominania partnerowi sytuacji i zachowań niezwiązanych z nieporozumieniem. Takie zachowania nie pomogą rozwiązać konfliktu, a mogą wręcz doprowadzić do zaognienia sytuacji i wzajemnego ranienia się. W takich sytuacjach nie należy oceniać partnera, a mówić o tym jak się czujemy przez jego zachowanie np. „Jest mi przykro, iż zlekceważyłeś to, co jest dla mnie ważne”.

7. Przyznawanie się do błędów

Każdemu zdarza się popełniać błędy, niestety nie każdy ma tyle odwagi, by się do nich otwarcie przyznać. Warto jednak pamiętać, iż to cenna umiejętność, która świadczy o dojrzałości i pomaga w radzeniu sobie z konfliktami.

8. Pochwały

Często mamy tendencję do wytykania niewłaściwych zachowań, nie doceniając przy tym na co dzień dobrze wypełnionych obowiązków i starań. Warto pamiętać, aby doceniać drugą połówkę, choćby jeżeli to, co robi, wydaje nam się oczywiste.

9. Okazywanie miłości niewerbalnie

Okazywanie czułości poprzez pocałunek czy przytulanie wzmacnia związek i wytwarza poczucie przywiązania i bezpieczeństwa. Nie należy zapominać przy tym o odpowiednim tonie głosu, kontakcie wzrokowym. Uczucie przejawia się również poprzez odpowiednie zachowania i traktowanie partnera w sytuacjach konfliktowych. Niedopuszczalne jest grożenie, rzucanie przedmiotami czy wymachiwanie rękami.

10. Motywowanie

Związek powinien dodawać nam skrzydeł, a partnerzy nawzajem wspierać i motywować. Rozmowa o celach, o życiu zawodowym, wsparcie w ważnych decyzjach i uzupełnianie siebie nawzajem sprawia, iż stajemy się lepszymi ludźmi.

Idź do oryginalnego materiału