Pierwsze wzmianki o aromaterapii sięgają choćby 5000 lat i pochodzą m.in. z Indii, Chin, Egiptu oraz Grecji. Jest to wywodząca się ze starożytności metoda, mająca na celu wprowadzenie do organizmu – przez drogi oddechowe lub skórę – olejków eterycznych. Uzyskuje się ten efekt dzięki tzw. „parówek”, kąpieli lub masażu z użyciem odpowiednich mieszanek. Olejki eteryczne są również popularne jako dodatek do dyfuzorów i nebulizatorów do olejków eterycznych.
Substancje te, trafiając do naszego organizmu przenikają do krwiobiegu i docierają do mózgu, stymulując układ limbiczny – odpowiedzialny za nasze emocje i samopoczucie. Ta metoda może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie relaksu, regeneracji czy leczenia objawów przeziębienia takich jak np. katar czy kaszel.
Moc aromaterapii w codziennym życiu
W związku z szybkim tempem życia, stresem związanym z pracą oraz aktywnością fizyczną, łatwo osiągnąć stan nadmiernego zmęczenia i przebodźcowania. Wiele osób zaniedbuje proces regeneracji przez nieodpowiednią ilość snu, pitej wody oraz nieprawidłową dietę. Równie istotną umiejętnością jest radzenie sobie ze stresem – nie tylko tym spowodowanym sytuacją zawodową, ale również wydarzeniami życia codziennego. Warto zadbać o te podstawowe kwestie, a aromaterapia może być ciekawym i pomocnym dodatkiem. Należy pamiętać, iż opisane działanie aromaterapii dotyczy jedynie stosowania naturalnych olejków eterycznych, czyli substancji pozyskiwanych z różnych części roślin, a nie ich zamienników.
Korzyści ze stosowania olejków eterycznych:
- Redukcja stresu: To najczęstszy powód sięgania po aromaterapię. Niektóre zapachy działają uspokajająco oraz wspomagają relaks. Są to m.in. olejek eteryczny pomarańczowy oraz olejek eteryczny lawendowy, ale nie tylko! Olejki można mieszać ze sobą w celu osiągnięcia autorskiej mieszanki. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie u osób mających problemy ze snem i odpowiedniej jakości wypoczynkiem.
- Problemy skórne: Olejek eteryczny cytrynowy sprawdzi się świetnie u osób ze skórą trądzikową oraz tłustą. Posiada działanie bakteriobójcze i odkażające.
- Bóle głowy: Olejek na ból głowy sprawdzi się także w okresie chorobowym, kiedy to powszechny jest katar oraz bóle głowy.
- Poprawa nastroju: Olejek na zmęczenie dodaje energii oraz zmniejsza uczucie zmęczenia w ciężki dzień. Śmiało można go stosować w dyfuzorze w Twoim biurze!
Jaki dyfuzor do olejków eterycznych?
Do aromaterapii używamy dwóch urządzeń różniących się sposobem działania. Są to dyfuzory i nebulizatory do olejków eterycznych. Pierwszy – do prawidłowego działania – wymaga wody, w której rozpuszczamy kilka kropel wybranego olejku. W związku z tym nawilża nieznacznie powietrze w pomieszczeniu, ale nie jest to jego podstawowa funkcja. Drugi natomiast działa jedynie przy użyciu olejku, który dzięki zimnej dyfuzji zamienia olejek w mikromgiełkę i rozprowadza ją po pomieszczeniu. Sprawdzi się on lepiej na większych powierzchniach lub gdy lubimy intensywniejszy zapach. Brak konieczności użycia wody z kolei sprawia, iż nie wpływa on na poziom wilgotności w pomieszczeniu, a wytworzona mgiełka nie osiada na meblach. Obie z wymienionych opcji są bezpieczniejsze od kominków do aromaterapii – przez niższą temperaturę pracy oraz brak wydzielania się związanych z nią niepożądanych substancji.
Przy wyborze idealnego produktu, należy również zwrócić uwagę na oczekiwaną przez nas intensywność zapachu. Ten uzyskany z dyfuzora będzie delikatniejszy, ponieważ olejek rozcieńczony jest w wodzie. Nebulizator do olejków rozprasza czyste olejki eteryczne, przez co wykorzystuje ich pełny potencjał. jeżeli zależy nam na maksymalizacji zdrowotnego wpływu olejków eterycznych, zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego urządzenia! Dyfuzor natomiast sprawdzi się lepiej, jeżeli chcemy zadbać o nastrój w naszym mieszkaniu i rozprowadzić w nim miły, delikatny zapach.
Zestaw olejków do aromaterapii
Chcąc wejść w świat olejków eterycznych, łatwo się pogubić. Popularność aromaterapii w ostatnim czasie spowodowała pojawienie się na rynku wielu produktów niskiej jakości. Wiele osób zamiast olejków eterycznych, kupuje olejki zapachowe – kierując się głównie chęcią rozprowadzenia przyjemnego zapachu w swoim mieszkaniu. Należy pamiętać, iż do adekwatnej aromaterapii stosujemy jedynie olejki eteryczne ze sprawdzonym składem (najlepiej w 100% naturalnym, pozbawionym syntetycznych dodatków). Stosowanie zamienników niskiej jakości w najlepszym przypadku nie przyniesie korzyści zdrowotnych, ale może również negatywnie odbić się na zdrowiu.
Zakup zestawu olejków o różnorodnym działaniu będzie dobrym pomysłem na prezent lub do uzupełnienia domowej strefy relaksu. W zależności od aktualnych potrzeb, możemy stosować olejki pojedynczo lub tworzyć mieszanki mające zastosowanie w określonej sytuacji. Olejki można łączyć w zestawy o podobnym działaniu: np. relaksującym (lawenda, bergamotka) lub zróżnicowanym na różne okazje. Poza używaniem olejków w dyfuzorach, można je również stosować do relaksującej kąpieli lub przyjemnego, obniżającego napięcie masażu.