Zapalenie płuc u dzieci to częsta choroba, która występuje głównie poniżej 5 roku życia. W rzeczywistości, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta odpowiada za 15% zgonów w tej grupie wiekowej. Ponadto, według szacunków, hospitalizacji wymaga 14% dzieci dotkniętych tą chorobą.
Najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest profilaktyka. Badania wykazały, iż szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu B znacznie zmniejsza zapalenie płuc u dzieci. Podobnie, szczepienie przeciwko Streptococcus pneumoniae okazało się skuteczne w najcięższych przypadkach.
Ponadto inne ważne środki zapobiegające zapaleniu płuc u dzieci to karmienie piersią, unikanie narażenia na dym tytoniowy, wentylacja domu, częste mycie rąk i opóźnianie pójścia do przedszkola, jeśli dziecko ma chorobę układu oddechowego w wywiadzie.
Co to jest zapalenie płuc?
Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie płuc odnosi się do infekcji tego organu. Występuje w głębokiej części płuc, dlatego określa się je również jako infekcję dolnych dróg oddechowych. Większość przypadków ma związek z działaniem wirusów, chociaż bakterie i inne patogeny mogą również powodować tę chorobę.
Najczęściej zapalenie płuc u dzieci występuje po przeziębieniu. Płuca mają worki powietrzne zwane pęcherzykami płucnymi, które wypełniają się ropą i innymi płynami, gdy pojawia się infekcja. W rezultacie tlen nie może dotrzeć do krwioobiegu.
Istnieje kilka rodzajów zapalenia płuc, wśród których wyróżniają się:
- Wirusowe zapalenie płuc. Zwykle chodzi o syncytialnego wirusa układu oddechowego, wirusa grypy, paragrypy lub adenowirusa. Jest to najczęstsza postać choroby i predysponuje dziecko do zachorowania na bakteryjne zapalenie płuc.
- Bakteryjne zapalenie płuc. Ten typ zapalenia płuc powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, zwykle przez Streptococcus pneumoniae. Jednak powodują je także inne bakterie, takie jak paciorkowce grupy A lub B i Staphylococcus aureus.
- Mykoplazmowe zapalenie płuc. Wywołuje ją bakteria Mycoplasma pneumoniae. Określa się je również jako nietypowe zapalenie płuc, ponieważ jest łagodne i występuje częściej u dzieci w wieku powyżej 5 lat.
Możesz być zainteresowany: Siedem wskazówek dotyczących leczenia nocnego kaszlu u dzieci
Objawy zapalenia płuc u dzieci
Objawy zapalenia płuc u dzieci mogą być różne w każdym przypadku, w zależności od ciężkości zakażenia, wieku dziecka i ogólnego stanu zdrowia. Jednak najczęstszym objawem jest przyspieszony oddech, który pojawia się w prawie wszystkich przypadkach.
Inne typowe objawy to:
- Wysoka gorączka i dreszcze.
- Kaszel.
- Oddychanie ze świszczącym oddechem lub jękiem.
- Duszność. Może obejmować rozszerzanie się nozdrzy, ruch mięśni w okolicy żeber i oddychanie przez brzuch.
- Zatkany nos i ból w klatce piersiowej.
- Ból brzucha. Wynika to z wysiłku dziecka, kaszlu i trudności w oddychaniu.
- Wymioty, spowodowane kaszlem lub połykaniem przez dziecko śluzu.
- Brak apetytu.
- Niebieskawy kolor ust i paznokci. Pojawia się to tylko w skrajnych przypadkach.
Ogólnie objawy wirusowego zapalenia płuc rozwijają się wolniej niż objawy bakteryjnego zapalenia płuc. jeżeli choroba dotyczy dolnych partii płuc, może wystąpić gorączka, ból brzucha i wymioty, bez objawów ze strony układu oddechowego.
Może Cię zainteresować: Bezobjawowe zapalenie płuc i koronawirus
Przyczyny i diagnoza
Podsumowując, zapalenie płuc u dzieci jest często wynikiem działania wirusów. Jednak może być również wynikiem działania bakterii lub innych patogenów, takich jak grzyby i pasożyty. Najczęściej zaczyna się od przeziębienia, czyli infekcji górnych dróg oddechowych.
W wielu przypadkach patogeny obecne w nosie lub gardle są wdychane i dostają się głęboko do płuc, powodując ich zapalenie.
Można się nim zarazić także przez kontakt z osobą już chorą. Dzieje się tak, ponieważ w czasie kaszlu lub kichnięcia osoba wyrzuca kropelki wydzieliny przenoszące wirusa. Tak więc, jeżeli dziecko wejdzie w kontakt z tą wydzieliną, może rozwinąć się choroba.
Zapalenie płuc u dzieci może również rozprzestrzeniać się przez krew, a dzieje się tak zwłaszcza podczas lub po porodzie. To stosunkowo normalne, iż dziecko ma tę chorobę w okresie niemowlęcym a powód do niepokoju jest tylko wtedy, gdy występuje często.