Sekret warzywnego bulionu
Do czego wykorzystać bulion warzywny
Ugotuj więcej i zamroź
Przepis: Bulion warzywny
Ten wywar posmakuje choćby najzagorzalszym fanom kurzego czy wołowego rosołu. Bulion z warzyw może być pełen smaku, aromatu, do tego jest lekki i zdrowy. Aby go przygotować, nie wystarczy tylko wrzucić włoszczyzny do wody.
Sekret warzywnego bulionu
Podsmażenie warzyw to sekret aromatycznego bulionu. Ten zabieg pozwoli wydobyć z marchewki, pietruszki, selera i cebuli całą pełnię aromatów. Olej spełni tu też rolę przekaźnika smaków. Smak wywaru podkręci dodatek suszonych grzybów, ale nie należy przesadzić z ich ilością, chyba iż chcesz mieć bulion warzywno-grzybowy. Dobre będą borowiki, mają szlachetny, ale delikatny smak i nie zabarwią wywaru na bardzo ciemny kolor. Bulion warto długo pogotować na mały ogniu. Tu celem nie jest to, aby warzywa zmiękły, ale by wydobyć z nich wszystko, co najcenniejsze.
Do czego wykorzystać bulion warzywny
Bulion warzywny może być podstawą niemal każdej zupy. Można też zjeść go z makaronem, niczym tradycyjny rosół. Dla podkręcenia smaku do bulionu można dodać płaską łyżeczkę nieaktywnych płatków drożdżowych. Można wycisnąć do niego dwa ząbki świeżego czosnku, zetrzeć kawałek imbiru i otrzymasz rozgrzewający bulion chroniący przed infekcjami.
Ugotuj więcej i zamroź
Bulion warzywny można zamrozić. Zawsze warto ugotować go więcej. Po ostudzeniu wystarczy poporcjować i włożyć do zamrażarki. Można też odparować dwie trzecie wody i zamrażać bulion w foremkach na kostki lodu. Otrzymasz wtedy aromatyczne, domowe kostki warzywne.