Jak zdobyć receptę na terenach objętych powodzią?

mgr.farm 4 godzin temu

Resort zdrowia przygotował specjalną stronę internetową, na której zgromadzono informacje istotne dla pacjentów z terenów objętych powodzią. Znalazły się na niej między wskazówki jak zdobyć receptę na leki refundowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Ministerstwo wskazuje, iż w szpitalach w Polanicy-Zdrój i w Głuchołazach czekają lekarze, którzy pomogą pacjentom w przypadku braku recepty:

  • Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. w Polanicy-Zdroju, ul. Św. Jana Pawła II 2, tel. 074 862 11 03,
  • Szpital Specjalistyczny MSWIA w Głuchołazach, ul. Karłowicza 40, tel. 507 105 671, oraz
  • SP ZOZ Głuchołazy, ul. M. C. Skłodowskiej 16, tel. 506 186 520, 77 45 11 210.

W tych szpitalach, w Izbach Przyjęć będą wystawiane recepty, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

– Ponadto pacjenci mogą zgłosić się do każdego POZ w celu uzyskania porady i recepty. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia receptę może wystawić farmaceuta bezpośrednio w aptece – informuje resort zdrowia.

  • Czytaj również: GIF o receptach i lekach dla powodzian

Recepty farmaceutyczne mogą być wystawione na wszystkie leki poza lekami narkotycznymi i psychotropowymi. Farmaceuci mogą wystawić receptę farmaceutyczną choćby na 120 dni terapii. Taka recepta uprawnia do zakupu leku bez refundacji.

Apteki na terenach dotkniętych powodzią

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, iż na terenach dotkniętych powodzią zapewniony jest dostęp do leków. Przestrzega jednak przed wykupywaniem leków na zapas, tak by starczyło ich dla wszystkich.

Polska Agencja Prasowa podała, iż według danych GIF pozyskanych z Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych z powodu powodzi nie działa 10 aptek. Kolejnych pięć pracuje, choć znajdują się w strefie zagrożenia.

W województwie dolnośląskim zamknięta jest jedna apteka w Kłodzku, dwie w Stroniu Śląskim oraz jedna w Ząbkowicach Śląskich. W województwie opolskim trzy apteki nie działają w Głuchołazach oraz trzy w Nysie. jeżeli chodzi o apteki pracujące, ale znajdujące się w strefie zagrożenia – cztery są w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie), a jedna w Słubicach (woj. lubuskie).

Źródło: ŁW/MZ

Idź do oryginalnego materiału