Jak ugotować bób, żeby nie powodował wzdęć? Skorzystaj z tej rady

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bób Źródło: Pexels


W sklepach pojawił się już młody bób. To wartościowe dla zdrowia warzywo jest przysmakiem wielu osób. Niestety, cześć z nich rezygnuje z tej pysznej przekąski ze względu na uporczywe wzdęcia, które pojawiają się po zjedzeniu bobu. Okazuje się, iż niepotrzebnie, bo jest prosty sposób, żeby temu zaradzić.


Bób jest niskokaloryczny, 100 g bobu dostarcza ok. 70 kcal. Stanowi doskonałą opcję dla osób będących na diecie. Składa się w większości z wody. W 100 g surowego bobu znajdziemy 5,6 g białka, 0,6 g tłuszczów oraz 11,7 g węglowodanów cenny błonnik (w 100 g bobu aż 4,2 g), który odpowiada za utrzymanie uczucia sytości, a ponadto zapobiega zaparciom. Bób jest cennym źródłem białka, dlatego może być z powodzeniem stosowany przy diecie wysokobiałkowej. Może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego.


Jest bogaty również w kwas foliowy (100 g bobu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik). Ze względu na dużą zawartość potasu i niewielką sodu, bób korzystnie wpływa na układ krwionośny, regulując ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Znajdziemy w nim także witaminę B, która usprawnia układ nerwowy. Mimo iż to zdrowe i smaczne warzywo, jednak wiele osób odczuwa po dyskomfort trawienny i wzdęcia po jego zjedzeniu. Jest jednak sposób, żeby bób nie wydymał.


Jak ugotować bób, żeby nie powodował wzdęć?


Za wywoływanie wzdęć odpowiedzialne są zawarte w bobie oligosacharydy. To one, ulegając fermentacji w jelitach, doprowadzają do dyskomfortu trawiennego, objawiającego się u niektórych osób bólami brzucha, uczuciem pełności i wzdęciami. Żeby bób nie powodował tych dolegliwości, należy przed ugotowaniem zalać go gorącą wodą i odstawić na godzinę. Następnie należy go przepłukać wodą i ugotować do miękkości, wrzucając go do wrzącej wody. Solimy ją lekko minutę przed wyjęciem bobu (dajemy łyżeczkę soli na kg bobu). Niektórzy dodają też łyżeczkę cukru, żeby bób był bardziej wyrazisty w smaku.


Bób można też ugotować na parze. Wystarczy zagotować w garnku wodę, a umyte i wymoczone w gorącej wodzie ziarna bobu umieścić w durszlaku. Następnie należy durszlak włożyć do garnka w taki sposób, aby nasiona nie znajdowały się we wrzątku i przykryć je. Zachowuje swój oryginalny smak i nie traci cennych wartości odżywczych.


Kto nie powinien jeść bobu?


Bobu powinny unikać osoby, które cierpią na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Niewskazany jest też dla kobiet w ciąży, gdyż może powodować nasilenie nudności czy bólów brzucha. Spożywać bobu nie powinny również osoby chorujące na tzw. chorobę bobową (fawizm). Jest to schorzenie genetyczne wynikające z niedoboru enzymu – dehydrogenazy. Zjedzenie bobu może spowodować wtedy nieżyt żołądka i jelit oraz gorączkę.
Idź do oryginalnego materiału