Jak uczyć się anatomii?

enedu.pl 9 miesięcy temu

Pytanie to zadawał sobie chyba każdy student kierunków medycznych. Nic dziwnego, w końcu anatomia wymieniana jest zawsze jako jedna z najtrudniejszych dziedzin i wiele osób martwi się nią zanim jeszcze dostaną się na studia. W poniższym tekście podpowiem Ci jak uczyć się anatomii oraz wymienię dostępne narzędzia, które mogą pomóc w efektywnym przyswajaniu wiedzy.

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest anatomia?

Anatomia to nauka o budowie organizmów żywych. Poznawanie budowy ciała ludzkiego czy zwierzęcego jest fascynujące i pozwala zrozumieć wiele funkcji w nim zachodzących. Wiedza z czego zbudowane są organizmy prowadzi do bardziej ogólnego poglądu na ich funkcjonowanie, dzięki czemu możemy między innymi lepiej diagnozować różnorodne problemy.

Jak uczyć się anatomii? - Poznaj wskazówki na efektywne zapamiętywanie

ATLAS FOTOGRAFICZNY

Najbardziej popularne wśród studentów atlasy do nauki anatomii to:

  • “Fotograficzny atlas Anatomii Człowieka” – Yokochi Chihro, Rohen Johannes W., Weinreb Eva lurie
  • “Fotograficzny Atlas Anatomii Człowieka” – McMinn

Atlas fotograficzny jest ważnym elementem w nauce do egzaminu praktycznego z anatomii. W tego typu Atlasach możemy znaleźć poszczególne preparaty anatomiczne przypominające ludzkie ciało. Rzeczywiste obrazy tkanek czy narządów pozwalają na lepsze zrozumienie ich budowy jak i lepsze zapamiętanie nazw struktur i ich lokalizacji.

ANKI

Jest to aplikacja znana chyba przez większość studentów. Służy do robienia fiszek. To co ją wyróżnia, to algorytm powtórek oparty na nauce adaptacyjnej. Zapytacie pewnie co to znaczy? Aplikacja dostosowuje częstotliwość i terminy powtórek do naszych własnych potrzeb. jeżeli daną fiszkę zapamiętamy za pierwszym razem, kolejna jej powtórka będzie za kilka dni, natomiast jeżeli któreś z nich okażą się dla nas trudniejsze w zapamiętaniu, ich powtórka będzie za minutę, 10 minut, kolejnego dnia itd. Co nam to daje? W ten sposób zaoszczędzamy czas, który poświęcilibyśmy na naukę rzeczy, które już umiemy i skupiamy się tylko na tym co jest dla nas trudne.

MEMOTECHNIKI

Inną przydatną metodą w nauce są memotechniki, czyli zapamiętywanie oparte na skojarzeniach. Tworzenie własnych piosenek czy rymowanek pomoże w łatwy sposób zapamiętać np. kolejność kości nadgarstka → Na łódeczce księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci, na trapezie trapeziku, główka wisi na haczyku. Kolejne elementy tej rymowanki odpowiadają kościom składającym się na nadgarstek.

TWORZENIE PYTAŃ

Nie jest tajemnicą, iż aktywna nauka jest zdecydowanie lepsza od biernej. Na czym polega metoda z tworzeniem pytań? Już tłumaczę!

Najlepiej sprawdzi się do tego aplikacja anki, notion lub małe karteczki.

Na samym początku warto przeczytać dany temat. Po przeczytaniu go, przechodzimy do układania pytań. Na przykład, gdybyśmy mieli się uczyć o przyczepach i funkcjach mięśni uda grupy przedniej, pytaniem może być “Jakie mięśnie zaliczamy do przedniej grupy mięśni uda?”. Takie pytanie zapisujemy na jednej stronie kartki, w przypadku aplikacji notion używamy do tego funkcji toggle. Odpowiedź zapisujemy z drugiej strony lub w aplikacji rozwijając ikonę trójkąta.

W ten sposób mamy gotową fiszkę. Ale jak się później z nich uczyć? Przedstawię Wam moją metodę.

Na początku wszystkie pytania jak i odpowiedzi czytam powoli i dokładnie dwa razy. Następnie ustawiam stoper / minutnik / aplikację do nauki na 20 minut i przez ten czas staram się zapamiętać od 5 do 10 pytań (zależy od trudności i długości odpowiedzi). Po tym czasie przechodzę do kolejnych i uczę się ich tą samą metodą. Kiedy przerobię już wszystkie pytania zaczynam powtórkę. Zaznaczam pytania, których nie zapamiętałam lub te, które są trudniejsze i uczę się ich tym samym sposobem. Dzięki temu poświęcam więcej czasu w pytania, które tego wymagają, a mniej na te które jest mi łatwo zapamiętać.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż rozjaśniłam Wam ten temat. Jak pewnie zauważyliście istnieje dużo metod nauki anatomii – jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Warto eksperymentować, aby odkryć, która forma nauki będzie dla Was najlepsza.

Anatomia to przedmiot, który przyda się Wam na całe życie (jeśli planujecie przyszłość z medycyną). Więc warto ją sobie powtarzać, choćby po zdaniu związanych z nią przedmiotów.

3 RZECZY, KTÓRE WARTO ZABRAĆ ZE SOBĄ

  1. Nie traktuj nauki anatomii według zasady 3Z ( zakuć, zaliczyć, zapomnieć ).
  2. Postaraj się zbudować swój własny “system nauki”, nie kopiuj, ale adaptuj to co dla Ciebie najlepsze.
  3. Pamiętaj że aktywna nauka jest zdecydowanie lepsza od biernej.
Idź do oryginalnego materiału